Hem: Teman: Offentliga utredningar:

11 september-utredningen (Ju 2001:13)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

11 september-utredningen (Ju 2001:13) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 7 ♂ 5 ) :

Johan Munck  []  ( Särskild utredare )
Katja Mårtensson  []  ( Expert )
Katarina Persson  []  ( Sekreterare )
Thomas Stiber Strömgren  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

11 september-utredningen (Ju 2001:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:120 och dir. 2002:134
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:32 Vår beredskap efter den 11 september
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Munck, justitieråd, fr.o.m. 2001-12-20 t.o.m. 2003-03-31
Expert : Katja Mårtensson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-05-28 t.o.m. 2003-03-31
Marianne Centerpartier Andersson, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-03-31
Anna Folkpartiet Bolin, liberalerna, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2002-12-08
Åke Kristdemokraterna Carnerö, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-03-31
Karin Folkpartiet Granbom, liberalerna, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2003-03-31
Märta Socialdemokraterna Johansson, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-03-31
Berit Vänsterpartiet Jóhannesson, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-03-31
Henrik Moderata Samlingspartiet Landerholm, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-03-31
Ingemar Miljöpartiet Langemar, de Gröna, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Katarina Persson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-04-18 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Thomas Stiber Strömgren, hovrättsråd, fr.o.m. 2002-02-06 t.o.m. 2003-04-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman