Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Irene Reuterfors-Mattsson

Sök kontaktuppgifter till Irene Reuterfors-Mattsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Irene Reuterfors-Mattsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Irene Reuterfors-Mattsson medverkat i ( 9 st. ):

Informationshanteringsutredningen (Ju 2011:11) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Informationshanteringsutredningen (Ju 2011:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:86, dir. 2014:31 och dir. 2014:147
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 Malmö, Garnisonen, tel. 08-405 43 15 (Reimers), tel 08-405 81 84 (Tansjö)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:90 Överskottsinformation vid direktåtkomst
SOU 2015:39 Myndighetsdatalag
Medverkande :
Särskild utredare : Henrik Jermsten, justitieråd, fr.o.m. 2011-10-25 t.o.m. 2015-04-30
Sakkunnig : Eva Lenberg, rättschef, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Maria Arnell, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-01-12 t.o.m. 2013-07-31
Expert : Malgorzata Drewniak, jurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Per Furberg, advokat, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Anneli Hagdahl, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-11-03
Expert : Per Hultengård, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Torbjörn Hörnfeldt, enhetschef, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Maria Jonsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Expert : Linn Kempe, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Expert : Linn Kempe, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Hans-Olof Lindblom, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Cecilia Magnusson Sjöberg, professor, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Svante Nygren, analytiker, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Elisabet Reimers, kammarrättsråd, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Nils Sjöblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-11-11 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Kjell-Åke Sjödin, områdesexpert, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Per Trehörning, ombudsman, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Monika Vestin, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2013-01-12 t.o.m. 2014-09-30
Expert : Mikael Westberg, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2013-11-11 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Staffan Wikell, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Maria Östgren, rättslig expert, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Ledamot : Phia Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Jonas Eklund, jur.kand, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Inger Fredriksson, journalist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Jonas Rydfors, politisk sekreterare, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Karl Sigfrid, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Tuve Skånberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Christer Winbäck, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Alice Åström, fd. led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Sekreterare : Katarina Dunnington, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-07-31
Sekreterare : Elisabet Reimers, kammarrättsråd, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Anna Tansjö, rådman, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2015-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:90 Överskottsinformation vid direktåtkomst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2015:39 Myndighetsdatalag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om sekretess för uppgifter i skolväsendet och vissa andra utbildningsformer och verksamheter (U 2010:02) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utredningen om sekretess för uppgifter i skolväsendet och vissa andrautbildningsformer och verksamheter (U 2010:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-04-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:25, dir. 2011:15 och dir. 2011:64
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:58 Skolans dokument - insyn och sekretess
Medverkande :
Särskild utredare : Nils-Olof Berggren, f.d. justitieombudsman, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-09-30
Expert : Mikael Hellstadius, kansliråd, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2011-09-30
Expert : Ulrika Lindén, chefsjurist, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2011-09-30
Expert : Malin Mendes, kansliråd, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2011-09-30
Expert : Mats Odenstad, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2011-09-30
Expert : Irene Reuterfors-Matsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2011-09-30
Expert : Daniel Wanhatalo, kansliråd, fr.o.m. 2010-11-04 t.o.m. 2011-09-30
Expert : Anna Verené, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2010-11-03
Sekreterare : Ann-Kristin Lidström, fr.o.m. 2010-05-19 t.o.m. 2011-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:58 Skolans dokument – insyn och sekretess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om rätt till skolgång m.m. för barn som vistas i landet utan tillstånd (U 2009:03) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Utredningen om rätt till skolgång m.m. för barn som vistas i landet utan tillstånd (U 2009:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-08-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:71
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:15 Skolgång för alla barn
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Åberg, lagman, fr.o.m. 2009-08-18 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Ola Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Karin Juhlén, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : David Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Robert Larsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Helena Levin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Björn Persson, avdelningschef, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Cecilia Torstensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Mats Wennerholm, undervisningsråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Anna Verené, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Anders Widholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Sekreterare : Helena Forsaeus, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2010-02-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:5 Skolgång för alla barn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Förvaltningslagsutredningen (Ju 2008:08) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Förvaltningslagsutredningen (Ju 2008:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-04-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:36
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:29 En ny förvaltningslag
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Ragnemalm, f.d. regeringsråd, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Sakkunnig : Johan Lundmark, kansliråd, fr.o.m. 2009-04-08 t.o.m. 2010-05-04
Sakkunnig : Lena Marcusson, professor, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Sakkunnig : Roger Petersson, chefsjurist, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Expert : Bertil Kallner, chefsjurist, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Expert : Erik Nymansson, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Expert : Anne Ramberg, advokat, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Expert : Rutger Öijerholm, chefsjurist, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Sekreterare : Mattias Almqvist, kammarrättsråd, fr.o.m. 2008-06-01 t.o.m. 2010-05-04
Sekreterare : Catharina Lindqvist, kammarrättsråd, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:36 En ny förvaltningslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:29 En ny förvaltningslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om rätt till utbildning m.m. för barn som håller sig undan verkställighet av beslut om avvisning eller utvisning (UD 2006:02) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen om rätt till utbildning m.m. för barn som håller sig undan verkställighet av beslut om avvisning eller utvisning (UD 2006:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-03-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:28 och dir. 2006:122
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:34 Skolgång för barn som skall avvisas eller utvisas
Medverkande :
Särskild utredare : Ingela Perklev, hovrättsråd, fr.o.m. 2006-03-27 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Barbro Bolinder, regionråd, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Mats Bråse, polisintendent, fr.o.m. 2007-02-09 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Jennie Edlund, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Nils-Erik Elfstadius, kansliråd, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Peter Franklin, undervisningsråd, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Per Löwenberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-02-08
Expert : Irene Reuterfors Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Mikael Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Alexandra Wilton Wahren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Sekreterare : Linda Palmenäs, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-05-29 t.o.m. 2007-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:34 Skolgång för barn som skall avvisas eller utvisas [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om offentlighet och sekretess i skolan (U 2002:10) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen om offentlighet och sekretess i skolan (U 2002:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-10-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:130 och dir. 2003:110
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:103 Sekretess i elevernas intresse - Dokumentation, samverkan och integritet i skolan
Medverkande :
Särskild utredare : Annika Sandström, kammarrättsråd, fr.o.m. 2002-12-16 t.o.m. 2003-12-07
Expert : Nils-Erik Elfstadius, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-12-07
Expert : Ingegärd Hilborn, chefsjurist, fr.o.m. 2003-08-21 t.o.m. 2003-12-07
Expert : Ann-Sofi Persson-Stenborg, undervisningsråd, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-12-07
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-12-07
Expert : Mikael Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-12-07
Sekreterare : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om kommuners och landstings beslutfattande vid extraordinära fredstida händelser i samhället (Ju 2001:04) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om kommuners och landstings beslutfattande vid extraordinära fredstida händelser i samhället (Ju 2001:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:40
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:110 Extra ordinära händelser i kommuner och landsting
Medverkande :
Särskild utredare : Christel Anderberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-05-10 t.o.m. 2002-01-15
Sakkunnig : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Sakkunnig : Stig Wintzer, utredare, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Eva Bjurman, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Johanna Enberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Fredrik Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Barbro Rosensvärd, departementsråd, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Eva Thorsell, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Sekreterare : Olle Lundin, jur.dr., fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-01-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Offentlighets- och sekretesskommittén (Ju 1999:06) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Offentlighets- och sekretesskommittén (Ju 1999:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-04-16
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:32, dir. 2003:24 och dir. 2003:163
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:3 Offentlighetsprincipen och den nya tekniken - delbetänkande
SOU 2002:97 Ordning och reda bland allmänna handlingar
SOU 2003:99 Ny sekretesslag
SOU 2004:75 Insyn och sekretess - i statliga företag - i internationellt samarbete
Medverkande :
Ordförande : Per Kjellsson, lagman, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Monica Green, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Kenth Högström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Birgitta Kruse, journalist, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 1999-10-05
Ledamot : Britt-Marie Lindkvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Monica Lindow, sektionschef, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Inger Lundgren, kanslichef, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Ann Lång, jur.kand., fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Svante Nycander, f.d. chefsredaktör, fil.hed.dr., fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Inger René, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Per-Olof Svensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Stefan Tornberg, oppositionsråd, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Peder Bjursten, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-04-23 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Malin Bonthron, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Maria Eka, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-04-22
Expert : Tom Ekelund, advokat, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Monica Felding, rådman, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Anna Flodin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Berndt Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Claes Gränström, överarkivarie, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Margareta Gårdmark Nylén, ämnesråd, fr.o.m. 2001-11-12 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-09-14
Expert : Katrin Hollunger Wågnert, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-03-20 t.o.m. 2001-04-30
Expert : Per Hultengård, jurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Aimée Jillger, verksjurist, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Lena Klintefall Råssjö, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2001-11-11
Expert : Eva Lenberg, kansliråd, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Alf Lindberg, journalist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Leif Lindgren, chefsjurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Stina Malmberg, språkexpert, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Cecilia Mauritzon, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Mats Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-15 t.o.m. 2004-02-03
Expert : Klas Reinholdsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2000-03-19
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Peter Seipel, professor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2003-09-28
Expert : Hans Sundström, chefsjurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Ulrika Ternby, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-02-04 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Kristina Widgren, chefsjurist, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Sekreterare : Monica Felding, rådman, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Fredrik Forssman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-12-08 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Ulrika Geijer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-01-16 t.o.m. 2004-07-31
Sekreterare : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Cecilia Mauritzon, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-01-28
Sekreterare : Elisabet Reimers, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2001-01-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Branschsaneringsutredningen (Ju 1995:11) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Branschsaneringsutredningen (Ju 1995:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:142 och dir. 1997:14.
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM, tel. 08-405 4866 (Söderholm), 405 4516 (Emanuelsson Korsell)
Utredningen har avgett :
SOU 1996:172 Licensavgift - en principskiss Utredningen har avgett
SOU 1997:111 Branschsanering och andra metoder mot ekobrott Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ulf Adelsohn, landshövding, fr.o.m. 1995-11-16 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Sayed Aly, fil.kand, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Peter Ander, direktör, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Anneli Bergholm, polisintendent, fr.o.m. 1997-01-16 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Björn Blomqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Anna-Lena Dahlqvist, statsåklagare, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-11-14
Expert : Yngve Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-09-04
Expert : Thomas Fredén, ombudsman, fr.o.m. 1996-02-20 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Bo Hillman, revisionsdirektör, fr.o.m. 1997-02-03 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Klas-Erik Hjorth, revisor, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Susanne Holmström, bitr. länskronodirektör, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Peter Högberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-06-25 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Leif Jennekvist, polisöverintendent, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-01-15
Expert : Hans Johansson, direktör, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Bert Lindberg, länsskattechef, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Dan Magnusson, professor, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Barbro Palmerlund, ordförande, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Staffan Sandström, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Herbert Silbermann, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-09-05 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Gunnel Skeppholm, tf. statsåklagare, fr.o.m. 1996-11-15 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Eva Thorsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Sekreterare : Lars Emanuelsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 1997-10-12
Sekreterare : Inger Söderholm, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-09-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:172 Licensavgift – en principskiss [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:111 Branschsanering och andra metoder mot ekobrott [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman