Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Michael Blom

Sök kontaktuppgifter till Michael Blom på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Michael Blom

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Michael Blom medverkat i ( 6 st. ):

Kostnadsutjämningsutredningen (Fi 2016:12) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Kostnadsutjämningsutredningen (Fi 2016:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-11-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:91 och dir. 2018:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:74 Översyn av kostnadsutjämningen för kommuner och landsting
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Sörman, fr.o.m. 2016-11-07 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Michael Blom, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Anders Edin, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Kjell Ellström, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Maria Eriksson, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Anders Folkesson, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Andreas Giaever, kansliråd, fr.o.m. 2017-03-07 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Nina Grönborg, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Victor Hensjö, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-04-30
Expert : Carl Holmberg, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Karl Kjäll, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Sverker Lindblad, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-03-06
Expert : Hugo Lindgren, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Tom Nilstierna, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Mats Rönnbacka, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Sofie Strandberg, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2018-06-03
Expert : Lisa Ståhlberg, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Annika Wallenskog, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Olle Felten, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-03-31
Bengt Germundsson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Carl-Fredrik Graf, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Peter Helander, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Lena Karlsson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Niklas Karlsson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2017-04-30
David Lång, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2018-10-01
Ingemar Nilsson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Olle Schmidt, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Karin Thomasson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Huvudsekreterare : Tore Melin, fr.o.m. 2016-01-16 t.o.m. 2017-12-31
Huvudsekreterare : Anders Norrlid, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-15
Sekreterare : Jyry Hokkanen, fr.o.m. 2017-03-20 t.o.m. 2018-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Handisamutredningen (S 2003:08) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
Handisamutredningen (S 2003:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-07-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:94
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:54 Handikappolitisk samordning - organisation för strategi och genomförande
Medverkande :
Särskild utredare : Greger Bååth, generaldirektör, fr.o.m. 2003-07-24
Sakkunnig : Michael Blom, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-06
Sakkunnig : Roland Håkansson, förbundssekreterare, fr.o.m. 2003-10-06
Sakkunnig : Susanne Jansson, enhetschef, fr.o.m. 2003-10-06
Sakkunnig : Astrid Nensén Uggla, ämnesråd, fr.o.m. 2003-10-06
Expert : Hans von Axelson, kanslichef, fr.o.m. 2003-10-06
Expert : Anita Boman, utvecklingschef, fr.o.m. 2003-10-06
Expert : Susann Forsberg, avdelningschef, fr.o.m. 2003-10-06
Sekreterare : Margareta Meyer Ridbäck, fr.o.m. 2003-09-01
Sekreterare : Olle Palm, fr.o.m. 2003-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om bilstöd till personer med funktionshinder (S 2003:11) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om bilstöd till personer med funktionshinder (S 2003:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-10-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:137, dir. 2004:64 och dir. 2004:182
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:26 Mobil med bil. Ett nytt synsätt på bilstöd och färdtjänst
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Ceder, överdirektör, fr.o.m. 2003-11-01
Sakkunnig : Per-Olof Bengtsson, koordinator, fr.o.m. 2004-01-01
Sakkunnig : Greta Berg, handläggare, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-10-20
Sakkunnig : Michael Blom, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-01
Sakkunnig : Bo Fredriksson, handläggare, fr.o.m. 2004-10-20
Sakkunnig : Eva Holmqvist, sektionschef, fr.o.m. 2004-01-01
Sakkunnig : Håkan Jansson, kansliråd, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-03-31
Sakkunnig : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-01
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-01
Sakkunnig : Heini Möller, enhetschef, fr.o.m. 2004-01-01
Sakkunnig : Evy Nyberg, konsult, fr.o.m. 2004-01-01
Sakkunnig : Natasa Popovic, fr.o.m. 2004-04-01
Sakkunnig : Rikard Rönn, verkst. direktör, fr.o.m. 2004-01-01
Sakkunnig : Thomas Sjöstrand, trafikinspektör, fr.o.m. 2004-01-01
Sakkunnig : Wenche Willumsen, utvecklingssekreterare, fr.o.m. 2004-01-01
Sekreterare : Linda Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-03-15
Sekreterare : Jacob Heister, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:26 Mobil med bil – Ett nytt synsätt på bilstöd och färdtjänst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén för översyn av utbildningen för barn, ungdomar och vuxna med utvecklingsstörning (U 2002:01) Carlbeck-kommittén [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén för översyn av utbildningen för barn, ungdomar och vuxnamed utvecklingsstörning (U 2002:01) "Carlbeck-kommittén"
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-12-06
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:100, dir. 2002:162 och dir. 2003:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:35 För den jag är - Om utbildning och utvecklingsstörning
SOU 2004:98 För oss tillsammans om utbildning och utvecklingsstörning
Medverkande :
Ordförande : Vivi-Ann Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Christer Adelsbo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-02-18 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Yvonne Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Sven-Olof Edvinsson, barnläkare, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Tomas Eneroth, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2002-12-09
Ledamot : Lennart Gustavsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Eva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Barbro Kärrstrand, kommunalråd, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 3004-10-04
Ledamot : Agneta Luttropp, adjunkt, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Anders Rosén, fritidsledare, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Anders Sjölund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Kristina Ahlström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Hanna Andersson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-12-10 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Camilla Asp, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Michael Blom, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2002-12-09
Sakkunnig : Marika Dagenbrink, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2002-10-06
Sakkunnig : Kerstin Molander, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Margareta Hart, revisionsdirektör, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2003-03-17
Expert : Laina Kämpe, utredare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Jan Rocksén, generaldirektör, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Lena Thorsson, konsult, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Karin Wahlström, undervisningsråd, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Sekreterare : Ulla Alexandersson, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Susanne Forssman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-08-15 t.o.m. 2003-08-31
Sekreterare : Carin Holtz, undervisningsråd, fr.o.m. 2003-10-15 t.o.m. 2004-09-15
Sekreterare : Eva-Stina Hultinger, kanslichef, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-31
Assistent : Marit Dozzi, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

PBL-kommittén (M 2002:05) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
PBL-kommittén (M 2002:05)
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:97, dir. 2003:172, dir. 2004:150 och 2005:74
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:70 Miljöbedömningar avseende vissa planer och program
SOU 2004:40 Kortare instanskedja och ökad samordning - Alternativ för plan- och bygglagens prövningsorganisation
SOU 2005:77 Får jag lov? Om planering del 1 och del 2 och byggande
Medverkande :
Ordförande : Lars Eric Ericsson, generaldirektör, fr.o.m. 2002-06-28
Ledamot : Inga Berggren, hushållslärare/f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Joakim Bergström, pressekreterare, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Agneta Börjesson, planeringschef, fr.o.m. 2003-03-12
Ledamot : Hans Ekström, kommunalråd, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Annelie Enochson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Owe Hellberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Gudrun Lindvall, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13 t.o.m. 2003-03-11
Ledamot : Åke Sandström, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Lilian Virgin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Sakkunnig : Fredrik Damgren, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2002-09-13
Expert : Camilla Adolfsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Per Arne Andreasson, länsråd, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Elisabeth Bodin, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Michael Blom, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-02-07
Expert : Nils Gunnar Forsberg, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Eva Gyllensvärd, länsarkitekt, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Reigun Thune Hedström, arkitekt, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Stellan Hermanson, överlantmätare, fr.o.m. 2004-02-19 t.o.m. 2005-05-31
Expert : Åsa Holmgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Jimmy Järvenpää, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2005-02-06
Expert : Christina Leideman, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-12-03
Expert : Heléne Lövung, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Olof Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Karin Nordström, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Germund Persson, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-02-14 t.o.m. 2003-05-30
Expert : Hans Petersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Annika von Schéele, divisonschef, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Leifh Stenholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-09-15
Expert : Erik Thornström, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Ulf Troedson, divisonschef, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-16
Expert : Erik Westman, departementsråd, fr.o.m. 2004-12-03
Expert : Jacob Wichmann, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-01-14
Expert : Mats Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-01-13
Sakkunnig : Fredrik Damgren, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2002-09-13
Huvudsekreterare : Susanne Bagge, fr.o.m. 2002-11-06 t.o.m. 2005-10-31
Sekreterare : Björn Liljeros, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-06-13
Sekreterare : Micaela Schulman, fr.o.m. 2002-12-01
Sekreterare : Paula Sköld, kansliråd, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Kjell Sundström, arkitekt, fr.o.m. 2003-05-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om nationell utjämning av verksamhetskostnader enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (Fi 2001:04) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén om nationell utjämning av verksamhetskostnader enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (Fi 2001:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:99 och dir. 2001:72
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:28 Kostnadsutjämning mellan kommuner avseende LSS-verksamheten
SOU 2002:103 Utjämning av LSS-kostnader
Medverkande :
Ordförande : Gunnar Björk, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2001-11-21
Ledamot : Conny Andersson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Helen Edlund, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Lars Elindersson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Kerstin Heineman, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Mona Lisa Norrman, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Mats Pertoft, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Per Söderberg, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Sakkunnig : Michael Blom, fr.o.m. 2002-02-11 t.o.m. 2002-11-21
Sakkunnig : Hans-Erik Bylund, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-08-13
Sakkunnig : Anna Ingmansson, fr.o.m. 2002-08-14 t.o.m. 2002-11-21
Sakkunnig : Kerstin Jansson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-02-10
Sakkunnig : Clas Olsson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Sakkunnig : Niklas Sjölin, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Expert : Margareta Andersson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Expert : Tom Nilsson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-02-19
Expert : Ingrid Söderström, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Expert : Kerstin Westergren, fr.o.m. 2002-02-20 t.o.m. 2002-11-21
Sekreterare : Per Arne Fijal, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Björn Larsson, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2002-11-19
Bitr. sekreterare : Ann-Christine Johnsson, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2002-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman