Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Mona Lisa Norrman

Sök kontaktuppgifter till Mona Lisa Norrman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Mona Lisa Norrman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Mona Lisa Norrman medverkat i ( 3 st. ):

LSS-kommittén (S 2004:06) [ Avslutad 2008 ] [ Ledamot ]
LSS-kommittén (S 2004:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-07-15
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:107, dir. 2004:179, dir. 2005:66, dir. 2006:68, dir. 2007:84, dir. 2007:109 och dir. 2008:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:100 På den assistansberättigades uppdrag. God kvalitet i personlig assistans - ändamålsenlig användning av assistansersättning
SOU 2007:73 Kostnader för personlig assistans. Skärpta regler för utbetalning, användning och återbetalning av assistansersättning
SOU 2008:77 Möjlighet att leva som andra. Ny lag om stöd och service till vissa personer med funktionsnedsättning
Medverkande :
Ordförande : Jan EU-parlamentariker Andersson, fr.o.m. 2004-07-15 t.o.m. 2006-11-22
Ordförande : Kenneth Johansson, ordförande i socialutskottet, fr.o.m. 2006-11-23
Ledamot : Gunnar Björk, f.d. landshövding, fr.o.m. 2006-11-23
Ledamot : Anne Marie Brodén, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Gun Carlestam Levin, kommunpolitiker, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-08-23
Ledamot : Linnéa Darell, led. av riksdagen/fp, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Helén Edlund, företagare, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Bo Frank, kommunalråd, fr.o.m. 2006-08-24 t.o.m. 2007-05-20
Ledamot : Lars Granberg, U led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Hans Hoff, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2006-08-24
Ledamot : Kenneth Johansson, led. av riksdagen/c, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-11-22
Ledamot : Magnus Johansson, partistyrelseledamot, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Margreth Johnsson, kommunalråd, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Anders Lago, kommunalråd, fr.o.m. 2006-08-24 t.o.m. 2006-12-17
Ledamot : Paul Lindquist, kommunalråd, fr.o.m. 2007-05-21
Ledamot : Christina Nenes, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-08-23
Ledamot : Monalisa Norrman, landstingsstyrelseledamot, fr.o.m. 2006-12-18
Ledamot : Rolf Olsson, led. av riksdagen/v, fr.o.m. 2006-08-24 t.o.m. 2006-12-17
Sakkunnig : Karin Bergh, ämnesråd, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-01-23
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2007-01-24
Sakkunnig : Ylva Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-11-01
Sakkunnig : Andreas Giaver, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-08
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, kansliråd, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-02-28
Sakkunnig : Torkel Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-04-19
Sakkunnig : Hans Nyström, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-05-21
Sakkunnig : Francisca Ramsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-05-20
Sakkunnig : Niclas Sjölin, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-21
Sakkunnig : Peter Sjöquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-05-20
Sakkunnig : Niclas Sommelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-11-07
Sakkunnig : Hanna Åkesson, departementssekreterare, t.o.m. 2006-09-04
Expert : Gerd Andén, verksamhetschef, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Peter Brusén, enhetschef, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Carina Burguete, försäkringsspecialist, fr.o.m. 2005-09-12 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Malin Dahlberg Markstedt, koordinator, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Vilhelm Ekensteen, ordförande, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Ken Gammelgård, utredare, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Christina Janzon, försäkringsansvarig, fr.o.m. 2007-11-23
Expert : Anna Karlsson, försäkringsansvarig, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-03-14
Expert : Sandra Lindfeldt, enhetschef, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-01-23
Expert : Heini Möller, enhetschef, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2005-09-11
Expert : Eva Nordin Olson, ordförande, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Clas Olsson, direktör, fr.o.m. 2006-09-05
Expert : Lena Retzius, ombudsman, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Bengt Siesing, försäkringsspecialist, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Sven Sjöberg, ombudsman, fr.o.m. 2006-09-05
Expert : Ingrid Söderström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-03-31
Expert : Claes Tjäder, avdelningschef, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2007-05-20
Sekreterare : Tomas Agdalen, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Pär Alexandersson, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Kent Axelsson, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-02-18
Sekreterare : Cecilia Ek, fr.o.m. 2006-01-09 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Linda Gustafsson, fr.o.m. 2005-03-16
Sekreterare : Cecilia Ljung, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-09-07
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Lars Olsson, fr.o.m. 2007-03-24 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Peter Sjöquist, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-07-31
Sekreterare : Maj Sölvesdotter, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2007-04-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om nationell utjämning av verksamhetskostnader enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (Fi 2001:04) [ Avslutad 2002 ] [ Ledamot ]
Kommittén om nationell utjämning av verksamhetskostnader enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (Fi 2001:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:99 och dir. 2001:72
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:28 Kostnadsutjämning mellan kommuner avseende LSS-verksamheten
SOU 2002:103 Utjämning av LSS-kostnader
Medverkande :
Ordförande : Gunnar Björk, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2001-11-21
Ledamot : Conny Andersson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Helen Edlund, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Lars Elindersson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Kerstin Heineman, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Mona Lisa Norrman, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Mats Pertoft, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Per Söderberg, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Sakkunnig : Michael Blom, fr.o.m. 2002-02-11 t.o.m. 2002-11-21
Sakkunnig : Hans-Erik Bylund, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-08-13
Sakkunnig : Anna Ingmansson, fr.o.m. 2002-08-14 t.o.m. 2002-11-21
Sakkunnig : Kerstin Jansson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-02-10
Sakkunnig : Clas Olsson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Sakkunnig : Niklas Sjölin, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Expert : Margareta Andersson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Expert : Tom Nilsson, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-02-19
Expert : Ingrid Söderström, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-11-21
Expert : Kerstin Westergren, fr.o.m. 2002-02-20 t.o.m. 2002-11-21
Sekreterare : Per Arne Fijal, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Björn Larsson, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2002-11-19
Bitr. sekreterare : Ann-Christine Johnsson, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2002-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Barnpsykiatrikommittén (S 1995:06) [ Avslutad 1998 ] [ Ledamot ]
Barnpsykiatrikommittén (S 1995:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:75.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:8 Röster om barns psykiska hälsa
SOU 1998:31 Det gäller livet. Stöd och vård till barn och ungdomar med psykiska problem + Bilaga. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Claes Sundelin, överläkare, fr.o.m. 1995-10-23
Ledamot : Sven-Olof Edvinsson, överläkare, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Lars Jacobsson, professor, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Margareta Nordenvall-Eckersten, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1997-09-21
Ledamot : MonaLisa Norrman, socionom, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Christina Pettersson, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Marietta de, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1997-09-22
Ledamot : Hans Toll, landstingsråd, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Anders Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-08-03
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-06
Sakkunnig : Ulla Bystedt, utredningssekreterare, fr.o.m. 1997-02-01
Sakkunnig : Lena Holmqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Ingela Håkansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1997-01-31
Sakkunnig : Helena Jakobsson, utredare, fr.o.m. 1997-03-01
Sakkunnig : Anna Jakobsson, utredare, fr.o.m. 1996-08-16 t.o.m. 1997-02-28
Sakkunnig : Anette Larsson, utredare, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1996-08-15
Sakkunnig : Elisabeth Norrby, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Svante Pettersson, utredare, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Per Erik Rinsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-04
Sakkunnig : Anita Sundin, sekreterare, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Per Swartling, direktör, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Maud Ajax, socionom, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Olav Bengtsson, barnpsykiatriker, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Martin Börjesson, utredningschef, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Eivor Carlsson, undervisningsråd, fr.o.m. 1996-07-01
Expert : Christina Eriksson, psykolog, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Göran Johansson, socialdirektör, fr.o.m. 1996-10-03
Expert : Bo Hillman, revisionsdirektör, fr.o.m. 1996-11-18
Expert : Lisbeth Rudemo, undervisningsråd, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1996-06-30
Huvudsekreterare : Gun-Marie Pettersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Maria Enggren, förste revisor, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1998-02-15
Sekreterare : Ann-Charlotte Smedler, universitetslektor, fr.o.m. 1996-04-15 t.o.m. 1998-03-08
Sekreterare : Inger Widén, informationschef, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1997-06-30
Magnus Danielsson, fr.o.m. 1997-10-06 t.o.m. 1998-02-28
Tarja Saarinen, fr.o.m. 1997-08-11 t.o.m. 1998-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman