Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Staffan Ros

Sök kontaktuppgifter till Staffan Ros på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Staffan Ros

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Staffan Ros medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om den framtida regionalpolitiken (N 1999:01) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om den framtida regionalpolitiken (N 1999:01)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-01-21
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:87
Medverkande :
Ordförande : Sture Öberg, professor, fr.o.m. 1999-02-12 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Peter Eriksson, kommunalråd /mp, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Eskil Erlandsson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Reynoldh Furustrand, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Ragnwi Marcelind, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Ola Sundell, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Gunilla Wahlén, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Kristina Zakrisson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Yvonne Ångström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunniga : Bodil Flodgren, rektor, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 1999-12-07
Sakkunniga : Jan-Erik Gidlund, rektor, fr.o.m. 1999-12-08 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunniga : Lotta Gröning, politisk chefredaktör, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunniga : Staffan Ros, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-13 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Martin Andreae, direktör, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Kurt Ekelund, direktör, fr.o.m. 2000-04-04
Expert : Gunnar Fors, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-26 t.o.m. 2000-02-20
Expert : Maria Gustafsson, planerings- och analysenhetschef, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Sune Halvarsson, direktör, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Marie Ingerup, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Susanne Lindh, direktör, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 1999-05-25
Expert : Kristina Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Benny Jansson, verksamhetschef, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Mats Johansson, t.f. forskningschef, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Rune Nyberg, bankdirektör, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Christer Nyqvist, projektledare, fr.o.m. 1999-05-26 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Fredrik Sand, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Bo Stenviken, direktör, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-04-03
Expert : Uno Svaleryd, länsråd, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Lars Svender, verkst. direktör, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Hans-Olof Sällvin, kansliråd, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Agneta Werkelin, företagare, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Annika Århammar, fr.o.m. 2000-02-21 t.o.m. 2000-09-30
Huvudsekreterare : Bo Wictorin, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Tina Johansson, fr.o.m. 1999-04-15 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Lisa Stern, fr.o.m. 1999-04-26 t.o.m. 2000-09-24
Bitr. sekreterare : Patrik Stenberg, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2000-11-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översyn av vissa offentligrättsliga ersättningsordningar (Ku 1996:05) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av vissa offentlig- rättsliga ersättningsordningar (Ku 1996:05)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:81.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:106 En fond för unga konstnärer - delbetänkande
SOU 1997:140 Fonogramersättning - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Marianne Eliason, regeringsråd, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Eric De, departementssekreterare, t.o.m. 1997-10-31
Expert : Dag Mattsson, kansliråd, t.o.m. 1997-10-31
Expert : Staffan Ros, avdelningsdirektör, t.o.m. 1997-10-31
Expert : Gunilla Svahn, hovrättsassessor, t.o.m. 1997-10-31
Sekreterare : Dag Cohen, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:106 En fond för unga konstnärer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:140 Fonogramersättning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (U 1992:05) om nytt resurstilldelningssystem för universitet och högskolor [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Utredningen (U 1992:05) om nytt resurstilldelningssystem för universitet och högskolor
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1992:85.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:3 Ersättning för kvalitet och effektivitet.
SOU 1993:103 Kvalitet och dynamik
SOU 1994:80 Iakttagelser under en reform Slutskrivelse den 12 april 1995. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Bjarne Kirsebom, statssekreterare, t.o.m. 1994-10-07
Ledamot : Mårten Carlsson, f.d. rektor, t.o.m. 1995-04-12
Ledamot : Lars Ekholm, högskoledirektör, t.o.m. 1995-04-12
Ledamot : Lennart Hjalmarsson, professor, t.o.m. 1995-04-12
Ledamot : Inge Jonsson, f.d. rektor, t.o.m. 1995-04-12
Ledamot : Lillemor Kim, rektor, t.o.m. 1995-04-12
Ledamot : Ingemar Lind, rektor, t.o.m. 1995-04-12
Ledamot : Jan Martinsson, vice vd, t.o.m. 1995-04-12
Ledamot : Ingegerd Palmér, rektor, t.o.m. 1995-04-12
Sakkunnig : Staffan Bengtsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1995-04-12
Sakkunnig : Magnus Börjesson, vice ordförande, t.o.m. 1995-04-12
Sakkunnig : Gunnar Wetterberg, departementsråd, t.o.m. 1995-04-12
Expert : Dan Andersson, departementssekreterare, t.o.m. 1995-04-12
Expert : Inge Bartning, docent, t.o.m. 1995-04-12
Expert : Agneta Bladh, avdelningschef, t.o.m. 1995-04-12
Expert : Henrik Bohlin, doktorand, t.o.m. 1995-04-12
Expert : Håkan Eriksson, professor, t.o.m. 1995-04-12
Expert : John Fürstenbach, byråchef, t.o.m. 1995-04-12
Expert : Inga-Stina Hansson, ekonomichef, t.o.m. 1995-04-12
Expert : Benny Helgesson, förtroendevald SFS, t.o.m. 1995-04-12
Expert : Ulf Heyman, avdelningsdirektör, t.o.m. 1995-04-12
Expert : Kjell Gunnarsson, avdelningsdirektör, t.o.m. 1995-04-12
Expert : Roger Johansson, byråchef, t.o.m. 1995-04-12
Expert : Wanda Klintberg, akademiräntmästare, t.o.m. 1995-04-12
Expert : Ulla Myhrman, byråchef, t.o.m. 1995-04-12
Expert : Michael Nydén, planeringschef, t.o.m. 1995-04-12
Expert : Staffan Ros, departementssekreterare, t.o.m. 1994-01-11
Expert : Rolf Sandahl, revisionsdirektör, t.o.m. 1995-04-12
Expert : Bengt Swensson, docent, t.o.m. 1995-04-12
Expert : Staffan Wahlén, pedagogisk konsult, t.o.m. 1995-04-12
Huvudsekreterare : Ann Fritzell, ämnessakkunnig, t.o.m. 1995-04-12
Lena Eriksson, departementssekreterare, t.o.m. 1995-04-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman