Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ann-Jeanette Eriksson

Sök kontaktuppgifter till Ann-Jeanette Eriksson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ann-Jeanette Eriksson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ann-Jeanette Eriksson medverkat i ( 9 st. ):

Innehållsvillkor för public service på internet och ordningen för beslut vid förhandsprövning (Ku 2021:01) [ Pågående ] [ Särskild utredare ]
Innehållsvillkor för public service på internet och ordningen för beslut vid förhandsprövning (Ku 2021:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-03-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:19
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100 A, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 15 februari 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Jeanette Eriksson, kammarrättsråd, fr.o.m. 2021-03-18
Sekreterare : Kerstin Morast, fr.o.m. 2021-04-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (Fö 2005:01) Nationellt råd för samordning och stöd till drabbade med anledning av naturkatastrofen i Asien [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Kommittén (Fö 2005:01) Nationellt råd för samordning och stöd till drabbade med anledning av naturkatastrofen i Asien
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-01-10
Direktiv för kommittén, se dir. 2005:1
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:60 Efter flodvågen - det första halvåret
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Ledamot : Kjell Asplund, generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Ledamot : Mats Ekdahl, generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Ledamot : Ann-Louise Eksborg, generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Ledamot : Anders Eriksson, generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Ledamot : Curt Malmborg, generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Ledamot : Mats Sjöstrand, generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Ledamot : Stefan Strömberg, rikspolischef, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Ledamot : Per Tullberg, generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Sten Elmberg, fältprost, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Johanna Enberg, internationell samordnare, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Göran Lindmark, informationschef, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Ulf Strandberg, handläggare, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-01-31
Huvudsekreterare/kanslichef : Gunnar Holmgren, förvaltningschef, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-03-31
Huvudsekreterare/kanslichef : Karin Lindgren, ämnesråd, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Kicki Asplund, koordinator, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Hans Bäck, departementsråd, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Birgitta Darrell, senior rådgivare, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Ulrika Ehlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Ann-Jeanette Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-07 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Johan Järnesund, informatör, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Michael Klåvus, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-16 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare/personalansvarig : Jan-Erik Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-05-31
Sekreterare/informationschef : Göran Lindmark, informationschef, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-02-28
Sekreterare : Gun-Britt Lundin, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-06-30
Sekreterare : Malin Modh, handläggare, fr.o.m. 2005-02-07 t.o.m. 2005-08-07
Sekreterare : Jan Mårtensson, säkerhetschef, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Johanna Nilsson, handläggare, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Carl Skau, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-04-30
Sekreterare : Ulf Strandberg, handläggare, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-06-30
Sekreterare : Birgitta Tegelgård, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare/webbredaktör : Anna Toss, webbredaktör, fr.o.m. 2005-03-16 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Ann-Katrin Törnqvist, advokatfiskal, fr.o.m. 2005-01-19 t.o.m. 2005-02-19
Sekreterare : Stina Wessling, polisinspektör, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-06-30
Sekreterare/kanslichef : Birgitta Ågren, departementsråd, fr.o.m. 2005-03-29 t.o.m. 2005-08-31
Bitr. sekreterare : Annika Anehäll, handläggare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-08-31
Bitr. sekreterare : Margot Blom, f.d. utbildningschef, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-06-30
Bitr. sekreterare : Görel Hamilton, informatör, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2005-08-31
Bitr. sekreterare : Oscar Jeria, informatör, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-08-31
Bitr. sekreterare : Ylva Norberg, administratör, fr.o.m. 2005-04-05 t.o.m. 2005-08-31
Bitr. sekreterare : Kerstin Sahlin, kanslisekreterare, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Bitr. sekreterare : Annika Sköld, handläggare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:60 Efter flodvågen – det första halvåret [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Kommittén för Radio och TV i allmänhetens tjänst (Ku 2003:01) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Kommittén för Radio och TV i allmänhetens tjänst (Ku 2003:01)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-10-09
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:119 och dir. 2004:67
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:1 Radio och TV i allmänhetens tjänst - Riktlinjer för en ny tillståndsperiod
Medverkande :
Ordförande : Bengt Johansson, K Å f.d. statsråd, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2005-02-28
Ledamot : Rossana Dinamarca, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Dan Kihlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Tobias Krantz, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Ewa Larsson, f.d. riksdagsledamot, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Annika Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Erland Olauson, avtalssekreterare, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Kent Olsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Birgitta Sellén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Filippa Arvas Olsson, departementssekreterere, fr.o.m. 2003-12-02 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Ann-Jeanette Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2003-12-02 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Åsa Finnström, kansliråd, fr.o.m. 2004-04-15 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Gabriella Fredriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Eva Lisskar-Dahlgren, kansliråd, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Cissi Storck, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-01-31
Huvudsekreterare : Carin Khakee, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-09-30
Huvudsekreterare : Henrik Selin, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2005-01-31
Bitr. sekreterare : Jenny Isaksson, fr.o.m. 2004-01-12 t.o.m. 2005-01-31
Bitr. sekreterare : Göran Larsson, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2005-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om Finansiering m.m. av radio och TV i allmänhetens tjänst (Ku 2003:02) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om Finansiering m.m. av radio och TV i allmänhetenstjänst (Ku 2003:02)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-10-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:120 och dir. 2004:68
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:2 Radio och TV i allmänhetens tjänst - Finansiering och skatter
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Larsson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Inga-Lill Askersjö, kansliråd, fr.o.m. 2003-12-18 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Filippa Arvas Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-18 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Ann-Jeanette Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2003-12-19 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Claes-Göran Gustavsson, utredare, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Sune Jansson, skattedirektör, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-08-23
Expert : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-07-19 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Håkan Söderberg, rättslig expert, fr.o.m. 2004-08-24 t.o.m. 2005-01-31
Huvudsekreterare : Ulrika Hansson, fr.o.m. 2003-12-08 t.o.m. 2005-01-31
Bitr. sekreterare : Louise Beskow, fr.o.m. 2004-01-12 t.o.m. 2005-02-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:2 Radio och TV i allmänhetens tjänst – Finansiering och skatter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av reglerna för koncessionsavgift på televisionens område (Ku 2002:02) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av reglerna för koncessionsavgift på televisionens område (Ku 2002:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-03-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:44 och dir. 2003:20
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:47 Koncessionsavgift på televisionens område - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Eliason, regeringsråd, fr.o.m. 2002-04-25 t.o.m. 2003-05-16
Expert : Ulla Carlsson, institutionschef, fr.o.m. 2002-11-26 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Ann-Jeanette Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2002-11-26 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Karl-Erik Gustafsson, professor, fr.o.m. 2002-11-26 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Niklas Karlendal, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-26 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Peter Schierbeck, verksjurist, fr.o.m. 2002-11-26 t.o.m. 2003-04-30
Sekreterare : Lars-Åke Ström, fr.o.m. 2002-06-17 t.o.m. 2003-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:47 Koncessionsavgift på televisionens område [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om radio och TV i allmänhetens tjänst (Ku 1999:08) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Utredningen om radio och TV i allmänhetens tjänst (Ku 1999:08)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-09-23
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:74
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport Hela Sveriges radio och TV - en antologi om framtidens public service-uppdrag
SOU 2000:55 Radio och TV i allmänhetens tjänst - ett beredningsunderlag - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Ljunggren, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2000-06-08
Sakkunnig : Kristina Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Josefin Brattberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Lars-Åke Engblom, universitetslektor, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Ann-Jeanette Eriksson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Ulrika Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Carin Khakee, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Leif Larsson, direktör, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Lars Lindberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-06-08
Huvudsekreterare : Henrik Selin, fr.o.m. 1999-09-24 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Peter Håkansson, fr.o.m. 1999-11-12 t.o.m. 2000-06-08
Sekreterare : Michael Kramers, fr.o.m. 2000-01-10 t.o.m. 2000-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:74 Radio och TV i allmänhetens tjänst

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:55 Radio och TV i allmänhetens tjänst – ett beredningsunderlag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
1999 års diskrimineringsutredning (Ju 1999:10) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
1999 års diskrimineringsutredning (Ju 1999:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-17
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:49 och dir. 2001:14
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:39 Ett effektivt diskrimineringsförbud - Om olaga diskriminering och begreppen ras och sexuell läggning
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Håkansson, generaldirektör, fr.o.m. 1999-06-17 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Astrid Eklund, byråchef, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Ann-Jeanette Eriksson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 1999-12-12
Expert : Ulrika Funered, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Erica Hemtke, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Lars-Erik Holländer, kriminalinspektör, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-09-27
Expert : Nils Jareborg, professor, fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Heléne Lööw, fil doktor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Cafer Uzunel, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Agneta Lindelöf, hovrättsråd, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-08-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (In 1997:06) om översyn av lagen om etnisk diskriminering [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (In 1997:06) om översyn av lagen om etnisk diskriminering
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1997:11.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:174 Räkna med mångfald? Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Margareta Wadstein, rådman, fr.o.m. 1997-05-14 t.o.m. 1997-11-30
Sakkunnig : Ann-Jeanette Eriksson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Lena Blixt, advokat, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Jan Edling, utredare, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Yngve Hjalmarson, ombudsman, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Karin Lindgren, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Göran Lindqvist, kansliråd, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Staffan Lundin, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Göran Söderlöf, sekreterare, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Anita Trogen, fil.kand, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Aysegül Sungur, fil.kand, fr.o.m. 1997-07-07 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Elisabeth Wudie, jurist, fr.o.m. 1997-07-07 t.o.m. 1997-11-30
Sekreterare : Charlotte Ingvar-Nilsson, fr.o.m. 1997-06-14 t.o.m. 1997-12-15
Paul Lappalainen, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1997-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om Ny instans- och processordning vid tillämpning av utlännings- och medborgarskapslagstiftningen samt viss översyn av utlänningslagen (UD 1997:04), NIPU [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Kommittén om Ny instans- och processordning vid tillämpning av utlännings- och medborgarskapslagstiftningen samt viss översyn av utlänningslagen (UD 1997:04), NIPU
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-01-30
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:20.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:67 Återkallelse av uppehållstillstånd.
SOU 1999:16 Ökad rättssäkerhet i asylärenden
Medverkande :
Ordförande : Siv Helmer, f.d. kanslichef, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-02-28
Ledamot : Magda Ayoub, tolk /kd, fr.o.m. 1997-08-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Sigrid Bolkéus, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Erik Arthur Egervärn, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Gustaf von Essen, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Sten De Geer, advokat /v, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Lena Isaksson, advokat /fp, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Helena Karlén, verkst. ledamot /kd, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1997-08-11
Ledamot : Ragnhild Pohanka, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Johan Fischerström, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1998-03-02
Sakkunnig : Lena Häll Eriksson, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Lars Magnuson, rättschef, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Håkan Sandesjö, bitr. generaldirektör, fr.o.m. 1998-03-03 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Gertrud Berglund, språkexpert, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Stefan Carp, polisintendent, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Ann-Jeanette Eriksson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1997-11-09
Expert : Gunnar Hermanson, departementsråd, fr.o.m. 1998-10-16 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Eva Nordqvist, kansliråd, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Anders Norin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-10 t.o.m. 1998-10-15
Expert : Eva Norström, ordförande, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Lars Påhlsson, kansliråd, fr.o.m. 1998-03-26 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Per Stadig, advokat, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Eva Ulfvebrand, jur.kand., fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Ulf Wallentheim, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-26 t.o.m. 1999-01-31
Sekreterare : Margareta Landerholm, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1999-02-28
Sekreterare : Bengt Ranland, kansliråd, fr.o.m. 1997-02-20 t.o.m. 1999-03-31
Bitr. sekreterare : Kerstin Sjeldrup, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1999-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:67 Återkallelse av uppehållstillstånd [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:16 Ökad rättssäkerhet i asylärenden [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman