Hem: Teman: Offentliga utredningar:

SÄPO/Rikskrimkommittén (Ju 1998:06)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

SÄPO/Rikskrimkommittén (Ju 1998:06) [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 18 st. ♀ 9 ♂ 9 ) :

Gösta Gunnarsson  []  ( Ordförande )
Lillwy Falk  []  ( Ledamot )
Carl Frick  []  ( Ledamot )
Märta Johansson  []  ( Ledamot )
Jeppe Johnsson  []  ( Ledamot )
Roland Larsson  []  ( Ledamot )
Yvonne Oscarsson  []  ( Ledamot )
Siw Persson  []  ( Ledamot )
Ulla Wester  []  ( Ledamot )
Anders Eriksson  []  ( Sakkunnig )
Lars Nylén  []  ( Sakkunnig )
Agneta Blidberg  []  ( Expert )
Annika Brickman  []  ( Expert )
Roy Johansson  []  ( Expert )
Margareta Linderoth  []  ( Expert )
Erik Sundström  []  ( Expert )
Eva Ahlquist  []  ( Sekreterare )
Rolf Åbjörnsson  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

SÄPO/Rikskrimkommittén (Ju 1998:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-11-19
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:101.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:25 Den centrala polisen
Medverkande :
Ordförande : Gösta Gunnarsson, f.d. landshövding, fr.o.m. 1998-11-23 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Lillwy Falk, lärare, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Carl Frick, bergsingenjör, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Märta Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-05-06 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Jeppe Johnsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Roland Larsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Yvonne Oscarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Siw Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Ulla Wester, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Rolf Åbjörnson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-04-30
Sakkunnig : Anders Eriksson, generaldirektör, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2000-04-30
Sakkunnig : Lars Nylén, rikskriminalchef, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Agneta Blidberg, bitr. överåklagare, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Annika Brickman, departementsråd, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Roy Johansson, revisionssekreterare, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Margareta Linderoth, polisöverintendent, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Erik Sundström, kansliråd, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Eva Ahlquist, hovrättsråd, fr.o.m. 1998-11-23 t.o.m. 2000-04-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman