Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Marianne Wedin

Sök kontaktuppgifter till Marianne Wedin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Marianne Wedin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Marianne Wedin medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om vägledningen i skolväsendet (U 1999:11) [ Avslutad 2001 ]

Utredningen om vägledningen i skolväsendet (U 1999:11)


Beteckning : U 1999:11
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-06
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-12-16
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:107
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Sahlström, Ingegerd, fr.o.m. 2000-02-04 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Borhagen, Kerstin, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2001-03-10
Sekreterare : Hjorth, Gunilla, fr.o.m. 2000-02-14 t.o.m. 2001-07-15
Sekreterare : Mårtensson, Gösta, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2001-06-30
Boman, Anita, fr.o.m. 2000-09-11 t.o.m. 2001-06-15
Engvall, Rolf, fr.o.m. 2000-09-11 t.o.m. 2001-06-15
Eriksson, Ingbritt, fr.o.m. 2000-09-11 t.o.m. 2001-06-15
Forsell, Jan, fr.o.m. 2000-09-11 t.o.m. 2001-06-15
Nielsen, Bent, fr.o.m. 2000-09-11 t.o.m. 2001-06-15
Sandström, Anita, fr.o.m. 2000-09-11 t.o.m. 2001-06-15
Skoglund, Kerstin, fr.o.m. 2000-09-11 t.o.m. 2001-06-15
Strandberg, Leif, fr.o.m. 2000-09-11 t.o.m. 2001-06-15
Wedin, Marianne, fr.o.m. 2000-09-11 t.o.m. 2001-06-15
Welander, Ingrid, fr.o.m. 2000-09-11 t.o.m. 2001-06-15
Åström, Lage, fr.o.m. 2000-09-11 t.o.m. 2001-06-15

Rapporter

SOU 2001:45Karriärvägledning.se.nu
SOU 2001:46Karriärvägledning.se.nu – Sammanfattning och goda exempel
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:107 Vägledningen i skolväsendet

Arbetsgrupp med uppgift att biträda vid utvärderingen av Leonardo da Vinciprogrammet i Sverige (U 1999:A) [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppgift att biträda vid utvärderingen av Leonardo da Vinciprogrammet i Sverige (U 1999:A)
Departement : Utbildningsdepartementet
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999
Medverkande :
Ordförande : Johnny Nilsson, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Gudrun Ahlin, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Göran Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Monica Boström-Nilsson, utbildningschef, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Gunilla Cederwall, utredningssekreterare, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Anna Hellstadius, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Gudmund Larsson, utredare, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Staffan Mellvig, handläggare, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Eva-Maria Morin, ombudsman, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Christer Mård, direktör, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Rolf Nordanskog, enhetschef, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Anders Plesner, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Andreas Rydbo, handläggare, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Helene Säll, handläggare, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Krister Söderstam, direktör, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Anne-Christine FoU-sekreterare Tornberg, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Marianne Wedin, sekreterare, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Lena Wirkkala, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Hans-Åke Öström, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om lärarutbildningen (U 1997:07) [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]

Kommittén om lärarutbildningen (U 1997:07)


Beteckning : U 1997:07
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-09
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-03-04
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:54. och dir. 1998:47
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Björkman, Jan, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Andersson, Margareta, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Dannaeus, Siri, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Löwl, Christa, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Melin, Ulf, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Samuelsson, Ewa, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Strand, Thomas, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Söderqvist, Nils-Erik, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Tollbäck, Göran, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Waldenström, Patrik, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Wärnersson, Ingegerd, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1998-11-18
Sakkunnig : Bladh, Agneta, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1998-10-25
Sakkunnig : Börjesson, Bengt, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-06-14
Sakkunnig : Holmberg, Olle, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 0199-06-14
Sakkunnig : Lindskog, Ingrid, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1997-11-07
Sakkunnig : Lundgren, Ulf P., fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-06-14
Sakkunnig : Samuelson, Mariann, fr.o.m. 1998-10-26 t.o.m. 1999-06-14
Sakkunnig : Wedin, Marianne, fr.o.m. 1997-11-08 t.o.m. 1999-06-14
Expert : Gustafsson, Charlotta, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1998-04-28
Expert : Smitt, Myrna, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-06-14
Expert : Wallström, Sofia, fr.o.m. 1998-04-29 t.o.m. 1999-06-14
Expert : Wirén, Ann-Katrin, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-06-14
Huvudsekreterare : Rehn, Jöran, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1999-06-30
Huvudsekreterare : Hjort, Sonja, fr.o.m. 1997-09-16 t.o.m. 1999-09-12
Sekreterare : Alexandersson, Mikael, fr.o.m. 1998-01-15 t.o.m. 1999-07-31
Assistent : Jigvall, Berit, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1999-06-30

Rapporter

SOU 1999:63Att lära och leda – slutbetänkande maj 1999.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgrupp för EU-frågor inom utbildningsområdet (U 1996:G) [ Ledamot ]
Arbetsgrupp för EU-frågor inom utbildningsområdet (U 1996:G)
Departement : Utbildningsdepartementet
Medverkande :
Ordförande : Anders Johnson, departementsråd, fr.o.m. 2003-05-20
Ordförande : Kerstin Thoursie, utbildningsdepartemenet, fr.o.m. 1996-09-02
Ledamot : Bengt Andersson, Riksförbundet Hem och skola, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Eva-Lena Arefäll, Svenska Kommunförbundet
Ledamot : Anita Bergenstråhle-Lind, Utrikesdepartementet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1999-09-22
Ledamot : Sören Berggren, SAF, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Mona Bergman, Statens skolverk, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Simon Bergwall, Sveriges Förenade Studentkårer, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-11-14
Ledamot : Jens Christian Berlin, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Staffan Bolin, Myndigheten för kvalificerad yrkesutbildning, fr.o.m. 2005-04-19
Ledamot : Maud Carlsson, Arbetsmarknadsdepartementet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1999-09-22
Ledamot : Anna Clemensson-Lindell, Jordbruksdepartementet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-08-31
Ledamot : Eva-Maria Danvid, TCO, fr.o.m. 1996-09-02
Ledamot : Bobby Deogan, Centrala Studiestödsnämnden, fr.o.m. 2001-01-01
Ledamot : Charlotta Eiborn, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Kenneth Eklundh, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1999-09-22
Ledamot : Staffan Eklind, Inrikesdepartementet, fr.o.m. 1996-09-02
Ledamot : Christer Eriksson, Socialdepartementet, fr.o.m. 1998-05-19 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Ulla Ericsson, SAF, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-01-06
Ledamot : Ingar Gadd, Landstingsförbundet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1998-08-18
Ledamot : Johanna Grinde, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-01-07
Ledamot : Elin Gunnarsson, Landstingsförbundet, fr.o.m. 2001-01-01
Ledamot : Hans-Olof Hagén, Institutet för tillväxtpolitiska studier, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Lars Hallenberg, Lärarnas Riksförbund, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Lise-Lott Hansson, LO, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1999-09-22
Ledamot : Jacob Henriksson, Sveriges Förenade Studentkårer, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-01-06
Ledamot : Lars-Åke Henriksson, utredare, fr.o.m. 2003-01-07
Ledamot : Suzanne Håkansson, Närings- och handelsdepartementet, fr.o.m. 1997-09-01
Ledamot : Jenny Jederlund, RIksförbundet Hem och Skola, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-01-06
Ledamot : Maisoun Jobali, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-01-07
Ledamot : Elisabeth Juttila, Riksförbundet Hem och Skola, fr.o.m. 2005-04-19
Ledamot : Eva Kovar, jur.kand., fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Ann-Christin Krekula, ordförande, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Torsten Kälvemark, Högskoleverket, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1999-09-22
Ledamot : Elin Landell, Närings- och teknikutvecklingsverket, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2001-11-14
Ledamot : Folke K. Larsson, Högskoleverket, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-11-14
Ledamot : Gudmund Larsson, LO, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2001-11-14
Ledamot : Stefan Larsson, utbildningsdirektör, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Susanne Lundberg Elmgren, Landsorganisationen i Sverige, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-01-06
Ledamot : Jimmy Mannung, Sveriges Förenade Studentkårer, fr.o.m. 2005-04-19
Ledamot : Kerstin Matsson, Statens skolverk, fr.o.m. 2001-01-01
Ledamot : Lisbet Mellgren, utredare, fr.o.m. 2003-01-07
Ledamot : Camilla Modéer, Sveriges Industriförbund, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Lena Moritz, Närings- och handelsdepartementet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-08-31
Ledamot : Britten Månsson-Wallin, Folkbildningsrådet, fr.o.m. 1996-09-02
Ledamot : Johanna Möllberg, Socialdepartementet, fr.o.m. 2001-01-01
Ledamot : Anne-Cerise Nilsson, UD, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2003-01-06
Ledamot : Annette Nylund, Institutet för tillväxtpolitiska studier, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Ola Román, Högskoleverket, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Sven Sahlin, utredningschef, fr.o.m. 1996-11-21 t.o.m. 1999-09-22
Ledamot : Kate Sévon, Nationellt Centrum för flexibielt lärande, fr.o.m. 2005-04-19
Ledamot : Boo Sjögren, Svenska EU-programkontoret, fr.o.m. 1996-09-02
Ledamot : Catharina Stenborg, Jordbruksdepartementet, fr.o.m. 1997-09-01
Ledamot : Karl-Henrik Ström, Landstingsförbundet, fr.o.m. 1998-08-19 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Björn Sundström, avdelningschef, fr.o.m. 1996-11-21 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Levi Svenningsson, Arbetsmarknadsstyrelsen, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Astrid Utterström, Kulturdepartementet, fr.o.m. 1999-09-23
Ledamot : Sven-Erik Wallin, Kommittén för kvalificerad yrkesutbildning, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-01-06
Ledamot : Marianne Wedin, Svenska kommunförbundet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 2001-11-14
Ledamot : Lena Wirkkala, Näringsdepartementet, fr.o.m. 1999-09-23
Ledamot : Ulf Öhlund, Högskoleverket, fr.o.m. 2001-11-15
Ledamot : Per-Olof Ångman, Socialdepartementet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1998-05-18
Ledamot : Kim Lundgren
Ledamot : Margareta Nygren
Ledamot : Suss Forssman
Ledamot : Marianne Svanheim
Ledamot : Charlotta Wickman
Ledamot : Leif Lindberg
Ledamot : Gunnel Dreborg
Ledamot : Anders Johansson
Ledamot : Lennart Pettersson
Ledamot : Marianne Hildebrand
Ledamot : Lasse Magnusson
Ledamot : Christina Hasselberg, t.o.m. 1998-03-02
Ledamot : Bertil Bucht, fr.o.m. 1998-03-03
Ledamot : Robert Schütze
Ledamot : Mats Söderberg
Ledamot : Kerstin Ödman, t.o.m. 1998-05-18
Ledamot : Bobby Deogan, enhetschef, fr.o.m. 1996-11-21
Ledamot : Ernst Erik Ehnmark, sakkunnig, fr.o.m. 1996-11-21
Ledamot : Mats Essemyr, fr.o.m. 1996-11-21
Ledamot : Bengt Lidal, fr.o.m. 1998-05-19
Ersättare : Lars Blomgren, fr.o.m. 2001-01-01
Ersättare : Suss Forssman-Thullberg, t.o.m. 2000-12-31
Ersättare : Kjell Hedwall, fr.o.m. 2001-01-01
Ersättare : Bengt Lidal, t.o.m. 2000-12-31
Ersättare : Lennart Pettersson, t.o.m. 2000-12-31
Ersättare : Marianne Hildebrand, t.o.m. 2000-12-31
Ersättare : Bobby Deogan, t.o.m. 2000-12-31
Ersättare : Robert Schütze, t.o.m. 2000-12-31
Ersättare : Ulf Öhlund, fr.o.m. 2001-01-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén för kvalificerad yrkesutbildning (U 1996:02) [ Avslutad 2002 ] [ Ledamot ]

Kommittén för kvalificerad yrkesutbildning (U 1996:02)


Beteckning : U 1996:02
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2003-03-04
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1996-03-14
Direktiv för kommitten, se dir. 1996:26 och 1996:41.
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM.
Överlämnande av årsredovisning den 21 februari 2002, dnr U2002/871/V.Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Westerlund Panke, Majléne, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2002-02-20
Ledamot : Eriksson, Per, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2002-02-20
Ledamot : Essemyr, Mats, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2002-02-20
Ledamot : Heldén Filipsson, Lena, fr.o.m. 2001-04-27 t.o.m. 2002-02-20
Ledamot : Henriksson, Lars-Åke, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2002-02-20
Ledamot : Hyttring, Jan, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2002-02-20
Ledamot : Lundh, Christina, fr.o.m. 1996-06-24 t.o.m. 2001-04-05
Ledamot : Lundberg, Agneta, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2002-02-20
Ledamot : Lundgren, Torsten, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Melin, Ulf, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2002-02-20
Ledamot : Wager, Merit, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 1996-05-01
Ledamot : Wedin, Marianne, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2002-02-20
Ledamot : Wikfeldt, Christer, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2002-02-20
Kanslichef : Wallin, Sven-Erik, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2002-02-20
Sekreterare : Andersson, Hanna, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-01-27
Sekreterare : Byström, Per, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2002-02-20
Sekreterare : Fagerlund, Dan, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1996-10-13
Sekreterare : Högberg, Brittmarie, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2002-02-20
Sekreterare : Nordahl, Rune, fr.o.m. 1997-05-02 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Rudérus, Anna, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2001-01-15
Sekreterare : Stenberg, Åke, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2001-11-30
Sekreterare : Sundén Ingeström, Elisabet, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Zelmerlööw, Mikaela, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 2001-12-31
Bitr. sekreterare : Borgenheim, Inger, fr.o.m. 1998-10-07 t.o.m. 2002-01-06

Rapporter

SOU 1999:119Utvärderingen av Kvalificerad yrkesutbildning – delbetänkande
SOU 1999:122Kvalificerad yrkesutbildning – slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:119 Utvärderingen av KY [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:122 KY – Kvalificerad yrkesutbildning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp som för Europeiska året för livslångt lärande (U 1995:C) [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp som för Europeiska året för livslångt lärande (U 1995:C)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Medverkande :
Ordförande : Göran Löfdahl, statssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Lil Ljunggren, statssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Tommy Ohlström, planeringschef, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Sture Nordh, statssekreterare, fr.o.m. 1996-03-22
Ledamot : Elisabeth Abramowicz, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ingrid Anderbäck, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Gert Berntsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Carin Callerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Leif Davidsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ernst Erik Ehnmark, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Jan Ekbrand, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Peter Eklund, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Staffan Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Mats Essemyr, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bert Fredriksson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ingar Gadd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Per Hageståhl, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Gun-Britt Hansén, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lars-Åke Henriksson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ann Holm, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Tomas Janson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1995-12-29
Ledamot : Anders L. Johansson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Maria Kärrman, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lena Landgren, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ulf W. Lundin, utbildningsråd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lucie Mandaus, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Christer Marking, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kerstin Mustel, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Britten Månsson-Wallin, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kjell-Arne Nilsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ann-Marie Qvarfort, fr.o.m. 1996-03-22
Ledamot : Sven Sahlin, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Boo Sjögren, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Peter Strömberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Björn Sundström, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Levi Svenningsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Barbro Thomas, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Marianne Wedin, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Christer Wikfeldt, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ingegerd Akselsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bengt Andersson, fr.o.m. 1995-11-01
Ledamot : Göran Andersson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Stefan Backlund, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Mona Bergman, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Maud Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bobby Deogan, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ulla Engström, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Peter Holmberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Anders Johansson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Christina Karlsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Elisabeth Lagerlöf, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ann-Christine Larsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Klas Lenberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lena Moritz, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Roger Mörtvik, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bo Nilsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lars Nyberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Karin Olsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Marta Olsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kristina Ossvik, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kajsa Pontén, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Katarina Sjölander, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Per Tullberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Sekreterare : Christina Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen (U 1994:D) för svenskt deltagande i EG:s utbildningssamarbete för skola och högre utbildning [ Avslutad 1995 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen (U 1994:D) för svenskt deltagande i EG:s utbildningssamarbete för skola och högre utbildning
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Medverkande :
Ordförande : Ulf W. Lundin, undervisningsråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ordförande : Sture Öberg, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1995-03-27
Vice ordförande : Eva Edström-, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Vice ordförande : Eva-Stina Hultinger, kansliråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1995-03-26
Ledamot : Stefan Amér, ordförande, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Göran Andersson, ombudsman, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Gert Berntsson, avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1995-03-26
Ledamot : Staffan Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Mats Essemyr, ombudsman, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lars Fernvall, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Ingar Gadd, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Karin Henriksson, expert, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Sonja Hjorth, kansliråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Eva-Stina Hultinger, kansliråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Torsten Kälvemark, avdelningschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lena Landgren, överdirektör, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Elizabeth Lundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Britten Månsson-Wallin, kanslichef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Sven Salin, avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Björn Sundström, byråchef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Ingrid Ternud, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Marianne Wedin, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Hans-Åke Öström, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Kerstin Thoursie, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Marianne Hildebrand, enhetschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Peter Holmberg, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Signild Håkansson, folkhögskolesekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Berit Hörnquist, avdelningschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Charlotte Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1995-03-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman