Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Förverkandeutredningen (Ju 1997:02)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Förverkandeutredningen (Ju 1997:02) [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 4 ♂ 7 ) :

Per Anclow  []  ( Särskild utredare )
Ann-Marie Ahlqvist  []  ( Expert )
Roland Andersson  []  ( Expert )
Björn Blomqvist  []  ( Expert )
Anders Danielsson  []  ( Expert )
Elisabet Fura-Sandström  []  ( Expert )
Stefan Johansson  []  ( Expert )
Mats Loberg  []  ( Sekreterare )
Barbro Röst Andréasson  []  ( Expert )
Lars Werkström  []  ( Expert )
Katarina Rikte  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Förverkandeutredningen (Ju 1997:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-03-20
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:48 och dir. 1999:48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:147 Effektivare förverkandelagstiftning
Medverkande :
Särskild utredare : Per Anclow, kammarrättspresident, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Ann-Marie Ahlqvist, verksjurist, fr.o.m. 1997-04-15 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Roland Andersson, chefsjurist, fr.o.m. 1997-04-15 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Björn Blomqvist, chefsåklagare, fr.o.m. 1997-04-15 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Anders Danielsson, polismästare, fr.o.m. 1997-04-15 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Elisabet Fura-Sandström, advokat, fr.o.m. 1997-04-15 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Stefan Johansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Mats Loberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Barbro Röst Andréasson, hovrättsråd, fr.o.m. 1997-04-15 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Lars Werkström, departementsråd, fr.o.m. 1997-04-15 t.o.m. 1998-11-30
Sekreterare : Mats Loberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 2000-01-31
Sekreterare : Katarina Rikte, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1999-08-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman