Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lars Werkström

Sök kontaktuppgifter till Lars Werkström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lars Werkström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lars Werkström medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om genomförande av vissa straffrättsliga åtaganden för att förhindra och bekämpa terrorism (Ju 2014:26) [ Avslutad 2017 ] [ Särskild utredare ]

Utredningen om genomförande av vissa straffrättsliga åtaganden för att förhindra och bekämpa terrorism (Ju 2014:26)


Beteckning : Ju 2014:26
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2018-03-21
Status : Avslutad 2017 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-12-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:155, dir. 2015:61, dir. 2016:46, dir. 2017:2 och dir. 2017:47
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Werkström, Lars, fr.o.m. 2014-12-18 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Andersson, Anna, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2015-07-09
Expert : Andersson, Mikael, fr.o.m. 2015-07-10 t.o.m. 2016-07-10
Expert : Asp, Petter, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Bergkvist, Tobias, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Bexar, Mikaela, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Bloch, Eva, fr.o.m. 2015-09-10 t.o.m. 2016-03-17
Expert : Carbell Brunner, Elin, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2015-07-09
Expert : Engdahl, Ola, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2016-07-10
Expert : Fabian, Katarina, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Forslid, Petra, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Friberg, Johan, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Hållberg Leuf, Mattias, fr.o.m. 2015-04-16 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Kelt, Maria, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2016-07-10
Expert : Lindstrand, Tomas, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Momcilovic, Marija, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2015-04-15
Expert : Olsson, Thomas, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Rhodin, Martin, fr.o.m. 2015-09-10 t.o.m. 2016-07-10
Expert : Skåninger, Marie, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Wieslander, Karolina, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Wrange, Pål, fr.o.m. 2015-07-10 t.o.m. 2016-07-10
Expert : Wågnert, Niklas, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2017-09-28
Sekreterare : Eriksson, Lisa, fr.o.m. 2016-10-01 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Gensmann, Camilla, fr.o.m. 2015-02-09 t.o.m. 2015-05-10
Sekreterare : Leyde, Sara, fr.o.m. 2016-11-07 t.o.m. 2017-10-10
Sekreterare : Rosén , Annelie, fr.o.m. 2016-06-17 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Wieslander, Karolina, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2016-06-29

Rapporter

SOU 2015:63Straffrättsliga åtgärder mot terrorismresor
SOU 2016:40Straffrättsliga åtgärder mot deltagande i en väpnad konflikt till stöd för en terroristorganisation
SOU 2017:72Genomförande av vissa straffrättsliga åtaganden för att förhindra och bekämpa terrorism
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Förverkandeutredningen (Ju 1997:02) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]

Förverkandeutredningen (Ju 1997:02)


Beteckning : Ju 1997:02
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2001-02-26
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-03-20
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:48 och dir. 1999:48
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Anclow, Per, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Ahlqvist, Ann-Marie, fr.o.m. 1997-04-15 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Andersson, Roland, fr.o.m. 1997-04-15 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Blomqvist, Björn, fr.o.m. 1997-04-15 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Danielsson, Anders, fr.o.m. 1997-04-15 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Fura-Sandström, Elisabet, fr.o.m. 1997-04-15 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Johansson, Stefan, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Loberg, Mats, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Röst Andréasson, Barbro, fr.o.m. 1997-04-15 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Werkström, Lars, fr.o.m. 1997-04-15 t.o.m. 1998-11-30
Sekreterare : Loberg, Mats, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 2000-01-31
Sekreterare : Rikte, Katarina, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1999-08-31

Rapporter

SOU 1999:147Effektivare förverkandelagstiftning
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:147 Effektivare förverkandelagstiftning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
EU-Bedrägeridelegationen (Fi 1996:04) [ Avslutad 2000 ] [ Ledamot ]
EU-Bedrägeridelegationen (Fi 1996:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-04-11
Direktiv för delegationen, se dir. 1996:29.
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ulrika Barklund Larsson, ekonomiskt råd, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Britt Angleryd, enhetschef, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 1997-06-02
Ledamot : Bo Arvidsson, skattedirektör, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Bengt Bengtsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 1998-08-31
Ledamot : Ingela Blixt, direktör, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Håkan Borg, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Peter Carpelan, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Niki Ekman, kriminalinspektör, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Lena Grunditz, fr.o.m. 1999-08-18 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Eva-Lotta Hedin, t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Lars Hemmendorf, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Rikard Henriksson, fr.o.m. 1998-09-21 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Karin Hermanrud, fr.o.m. 1998-04-17 t.o.m. 1998-08-31
Ledamot : Lena Ingvarsson, departementsråd, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 1997-12-31
Ledamot : Johan Isaksson, fr.o.m. 1999-09-16 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Lena Johansson, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-20 t.o.m. 1998-04-16
Ledamot : Stefan Johansson, fr.o.m. 1998-12-09 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Ulf Johansson, sektionschef, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Johan Krafft, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Klas Kristenson, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1999-02-09
Ledamot : Claes Lindgren, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1999-05-17
Ledamot : Milles Lindgren, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-02-19 t.o.m. 1998-08-31
Ledamot : Lars Melin, avdelningschef, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Carina Norgren, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 1997-02-18
Ledamot : Lage Olofsson, bitr. direktör, fr.o.m. 1997-01-14 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Eva-Lotta Pivén, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Ingalill Raela, planeringsdirektör, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Jonas Ragell, fr.o.m. 1998-12-09 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Bo Sandberg, revisionsdirektör, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 1997-01-14
Ledamot : Karin Sundström, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Harald Svensson, avdelningschef, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Tuula Tikkanen, hovrättssassessor, fr.o.m. 1996-09-15 t.o.m. 1998-08-31
Ledamot : Beata Wiberg, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Mats Wiberg, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Lars Werkström, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 1998-12-08
Ledamot : Margaretha Winell, tullråd, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Kazimir Åberg, byråchef, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Pia Övelius, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-01
Sekreterare : Veronica Hedlund, förste revisor, fr.o.m. 1996-04-11 t.o.m. 2000-07-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman