Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Eva Lindeblad

Sök kontaktuppgifter till Eva Lindeblad på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Eva Lindeblad

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Eva Lindeblad medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om översyn av vissa frågor om etikprövning av forskning (U 2004:06) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av vissa frågor om etikprövning av forskning (U 2004:06)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-09-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:111 och dir. 2005:67
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:78 Etikprövningslagstiftningen - vissa ändringsförslag
Medverkande :
Särskild utredare : Erik Lempert, lagman, fr.o.m. 2004-09-16 t.o.m. 2005-09-30
Sakkunnig : Kristina Ahlström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-10-19 t.o.m. 2005-09-30
Sakkunnig : Anna Backlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-19 t.o.m. 2005-08-21
Sakkunnig : Charlotte Hall, ämnesråd, fr.o.m. 2004-10-19 t.o.m. 2005-09-30
Sakkunnig : Sofia Medin, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-08-22 t.o.m. 2005-09-30
Expert : Katarina Bjelke, avdelningschef, fr.o.m. 2004-10-19 t.o.m. 2005-09-30
Expert : Göran Hermerén, professor, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-09-30
Expert : Göran Karlsson, professor, fr.o.m. 2004-10-19 t.o.m. 2005-09-30
Expert : Eva Lindeblad, rådman, fr.o.m. 2004-10-19 t.o.m. 2005-09-30
Expert : Pål Resare, jurist, fr.o.m. 2004-10-19 t.o.m. 2005-09-30
Expert : Kerstin Westermark, enhetschef, fr.o.m. 2004-10-19 t.o.m. 2005-09-30
Expert : Rune Åberg, professor, fr.o.m. 2004-10-19 t.o.m. 2005-09-30
Sekreterare : Anna Täcklind, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-10-05 t.o.m. 2005-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:78 Etikprövningslagstiftningen – vissa ändringsförslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
En rättslig reglering av forskningsetisk prövning (U 2001:A) [ Avslutad 2001 ] [ Sekreterare ]
En rättslig reglering av forskningsetisk prövning (U 2001:A)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avsluta 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-03-12
Arbetsgruppen skall redovisa sitt uppdrag senast den 30 juni 2001.
Utredningen har avgett :
Ds 2001:62 Etikprövning av forskning som avser människor
Medverkande :
Ann-Christine Finansdepartementet Bystedt, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Erik Utbildningsdepartementet Forsse, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Lena Socialdepartementet Jonsson, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Eva Utbildningsdepartementet Lindeblad, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Gisela Umeå Dahlqvist, universitet, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Olle Stiftelsen Edqvist, för strategisk forskning, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Robert Forskningsrådet Eriksson, för arbetsliv och socialvetenskap, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Bengt Vetenskapsrådet Hansson, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Paul Karolinska Hjelmdahl, sjukhuset, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Mats Ola Uppsala Ottosson, universitet, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Nina Socialstyrelsen Rehnqvist, fr.o.m. 2001-04-09 t.o.m. 2001-06-30
Agneta Datainspektionen Runmarker, fr.o.m. 2001-04-09 t.o.m. 2001-06-30
Elisabeth Uppsala Rynning, universitet, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Ann-Charlotte Gentekniknämnden Smedler, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Britt-Marie Ersta Ternestedt, vårdetiska institut, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Inge-Bert Umeå Täljedal, universitet, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Sighild Läkemedelsverket Westman Neasers, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2001:62 Etikprövning av forskning som avser människor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Gymnasiekommittén 2000 (U 2000:06) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Gymnasiekommittén 2000 (U 2000:06)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-05-04
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:35, dir. 2001:8 och dir. 2002:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:120 Åtta vägar till kunskap En ny struktur för gymnasieskolan
Medverkande :
Ordförande : Jan Björkman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-05-12 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Britt-Marie Danestig, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Erik A. Egervärn, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Mats Gerdau, kommunalråd, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Ulla-Britt Hagström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Agneta Lundberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Marianne Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Ulf Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2002-06-02
Ledamot : Patrik Waldenström, utbildningschef, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Kent Waltersson, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Helena Carlestam, utredare, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2002-01-27
Sakkunnig : Ernst Erik Ehnmark, utredare, fr.o.m. 2001-02-05 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Metta Fjelkner, förbundsordförande, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2001-02-04
Sakkunnig : Kristoffer Haglund, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Lars-Åke Henriksson, ombudsman, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Sune Hilstad, verkst. direktör, fr.o.m. 2002-01-28 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Margareta Nygren, expert, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Mattias Schain, förbundsordförande, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Marcus Strömberg, affärsområdeschef, fr.o.m. 2000-09-25 t.o.m. 2001-06-29
Sakkunnig : Mats Söderberg, sekreterare, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Karin Torneklint, skolprogramsansvarig, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Expert : Ann-Christine Bystedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2002-02-03
Expert : Anita Börlin, enhetschef, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Expert : Leif Davidsson, departementsråd, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Expert : Johan Höök, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2001-04-26
Expert : Eva Lindeblad, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2003-01-10
Expert : Anna-Kirsti Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2001-03-25
Expert : Eva Nelfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Jonas Olofsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-26 t.o.m. 2003-01-10
Expert : Magnus Skåninger, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-04 t.o.m. 2003-01-10
Expert : Leif Strandberg, utredare, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Sekreterare : Sonja Hjorth, kansliråd, fr.o.m. 2000-05-22 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Peter Holmberg, utbildningsinspektör, fr.o.m. 2000-11-27 t.o.m. 2003-02-28
Sekreterare : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2003-01-31
Assistent : Lena Enstam, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:120 Åtta vägar till kunskap – en ny struktur för gymnasieskolan [ pdf |Paragraftecken ]
Arbetsgrupp med uppgift att utreda frågor kring asylsökande barns rätt till skolgång m.m. (U 1999:F) [ Avslutad 2000 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppgift att utreda frågor kring asylsökande barns rätt till skolgång m.m. (U 1999:F)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-11-04
Lokal : Drottninggatan 16, 103 33 STOCKHOLM
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2000:26 Förskola, skola och skolbarnomsorg för asylsökande barn
Medverkande :
Ordförande : Catharina Wettergren, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-03
Ledamot : Kenneth Ekberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-03
Ledamot : Eva Lindeblad, jur.kand., fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-03
Ledamot : Barbara Martin Korpi, kansliråd, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-03
Ledamot : Eva Röyter, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-03
Ledamot : Annika Åkerlind, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2000:26 Förskola, skola och skolbarnomsorg för asylsökande barn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Fi 1997:17) om översyn av reglerna om avdrag för ökade levnadskostnader [ Avslutad 1999 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (Fi 1997:17) om översyn av reglerna om avdrag för ökade levnadskostnader
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-10-30
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:128.
Uppdraget är därmed slutfört
Utredningen har avgett :
SOU 1998:56 Avdrag för ökade levnadskostnader vid tjänsteresa och tillfälligt arbete.
SOU 1999:94 Förmåner och ökade levnadskostnader
Medverkande :
Särskild utredare : Bertil Ekholm, fr.o.m. 1997-11-24
Expert : Bengt Blomqvist, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Robert Boije, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Monica Dahlbom, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Leif Edvardsson, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Lillemor Gladh, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Monika Linder, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Kerstin Nyquist, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Ulf Rehnberg, fr.o.m. 1998-02-01
Sekreterare : Peter Kristiansson, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1999-09-21
Sekreterare : Eva Lindeblad, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1999-09-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman