: : :

Kommunala förnyelsekommittén (Fi 1995:02)

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet (tillsatt av Finansdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommunala förnyelsekommittén (Fi 1995:02) [ Avslutad 1996 ]

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet (tillsatt av Finansdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 28 st. ♀ 9 ♂ 19 ) :

Ulf Lönnqvist  []  ( Ordförande )
Anders Andersson  []  ( Ledamot )
Eva Eriksson  []  ( Ledamot )
Roland Larsson  []  ( Ledamot )
Sven Lindgren  []  ( Ledamot )
Birgitta Lönegård  []  ( Ledamot )
Ilmar Reepalu  []  ( Ledamot )
Eva Udd  []  ( Ledamot )
Inger Wolf  []  ( Ledamot )
Caroline Beck-Friis  []  ( Sakkunnig )
Lena Furmark  []  ( Sakkunnig )
Sören Häggroth  []  ( Sakkunnig )
Dan Johansson  []  ( Sakkunnig )
Helena Jäderblom  []  ( Sakkunnig )
Peter Karlberg  []  ( Sakkunnig )
Sten Ljungdahl  []  ( Sakkunnig )
Thomas Luttropp  []  ( Sakkunnig )
Curt Riberdahl  []  ( Sakkunnig )
Rolf Andersson  []  ( Expert )
Margareta Berglund  []  ( Expert )
Jerker Björkman  []  ( Expert )
Gunnar Häggström  []  ( Expert )
Thorbjörn Roos  []  ( Expert )
Erna Zelmin-Åberg  []  ( Expert )
Erik Amnå  []  ( Sekreterare )
Pär Axel Sahlberg  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommunala förnyelsekommittén (Fi 1995:02)


Beteckning : Fi 1995:02
Departement : Inrikesdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-14
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:151 och 1995:113.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Lönnqvist, Ulf, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Andersson, Anders, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Eriksson, Eva, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Larsson, Roland, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Lindgren, Sven, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Lönegård, Birgitta, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Reepalu, Ilmar, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Sahlberg, Pär-Axel, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Udd, Eva, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Wolf, Inger, fr.o.m. 1995-03-01
Sakkunnig : Beck-Friis, Caroline, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Furmark, Lena, fr.o.m. 1995-03-01
Sakkunnig : Häggroth, Sören, fr.o.m. 1995-03-01
Sakkunnig : Johansson, Dan, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-08-06
Sakkunnig : Jäderblom, Helena, fr.o.m. 1996-02-01
Sakkunnig : Karlberg, Peter, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Ljungdahl, Sten, fr.o.m. 1996-02-01
Sakkunnig : Luttropp, Thomas, fr.o.m. 1995-03-01
Sakkunnig : Riberdahl, Curt, fr.o.m. 1995-03-01
Expert : Andersson, Rolf, fr.o.m. 1995-08-15
Expert : Berglund, Margareta, fr.o.m. 1995-08-15 t.o.m. 1996-08-12
Expert : Björkman, Jerker, fr.o.m. 1996-08-13
Expert : Häggström, Gunnar, fr.o.m. 1995-08-15
Expert : Roos, Thorbjörn, fr.o.m. 1996-01-18
Expert : Zelmin-Åberg, Erna, fr.o.m. 1996-01-18
Sekreterare : Amnå, Erik, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-12-31
Larsson, Björn, fr.o.m. 1995-09-01
Montin, Stig, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-12-31

Rapporter

SOU 1996:67Medborgelig insyn i kommunala
entrepenader
SOU 1996:137Kommunalförbund och gemensam
nämnd – två former för kommunal samverkan
SOU 1996:169Förnyelsen i kommuner och landsting.
Uppdraget är därmed slutfört.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman