Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Peter Karlberg

Sök kontaktuppgifter till Peter Karlberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Peter Karlberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Peter Karlberg medverkat i ( 2 st. ):

Kommunala förnyelsekommittén (Fi 1995:02) [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]
Kommunala förnyelsekommittén (Fi 1995:02)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1994:151 och 1995:113.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:67 Medborgelig insyn i kommunala entrepenader
SOU 1996:137 Kommunalförbund och gemensam nämnd - två former för kommunal samverkan
SOU 1996:169 Förnyelsen i kommuner och landsting. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ulf Lönnqvist, landshövding, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Anders Andersson, landstingsledamot /kds, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Eva Eriksson, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Roland Larsson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Sven Lindgren, kommunalråd /m, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Birgitta Lönegård, kommunalråd /s, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Ilmar Reepalu, finanskommunalråd /s, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Pär-Axel Sahlberg, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Eva Udd, lantbrevbärare /mp, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Inger Wolf, socialsekreterare /v, fr.o.m. 1995-03-01
Sakkunnig : Caroline Beck-Friis, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Lena Furmark, utredare, fr.o.m. 1995-03-01
Sakkunnig : Sören Häggroth, finansråd, fr.o.m. 1995-03-01
Sakkunnig : Dan Johansson, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-08-06
Sakkunnig : Helena Jäderblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-02-01
Sakkunnig : Peter Karlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Sten Ljungdahl, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Sakkunnig : Thomas Luttropp, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-01
Sakkunnig : Curt Riberdahl, chefsjurist, fr.o.m. 1995-03-01
Expert : Rolf Andersson, utredningschef, fr.o.m. 1995-08-15
Expert : Margareta Berglund, verksamhetschef, fr.o.m. 1995-08-15 t.o.m. 1996-08-12
Expert : Jerker Björkman, ombudsman, fr.o.m. 1996-08-13
Expert : Gunnar Häggström, kanslichef, fr.o.m. 1995-08-15
Expert : Thorbjörn Roos, jur.kand., fr.o.m. 1996-01-18
Expert : Erna Zelmin-Åberg, kansliråd, fr.o.m. 1996-01-18
Sekreterare : Erik Amnå, universitetslektor, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-12-31
Björn Larsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-09-01
Stig Montin, universitetslektor, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (Ku 1993:01) om översyn av invandrarpolitiken samt invandrings- och flyktingpolitiken [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Kommittén (Ku 1993:01) om översyn av invandrarpolitiken samt invandrings- och flyktingpolitiken
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir 1993:1 och dir. 1994:129.
Lokal : Fredsgatan 2. Postadress: Kulturdepar- tementet, 103 33 Stockholm.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:113 Invandring och asyl i teorin och praktik en jämförelse mellan 12 länders politik. Regeringen beslutade den 24 november 1994 att kommittén skall upphöra.
Medverkande :
Ordförande : Rolf Wirtén, landshövding, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Rune Backlund, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Karl-Göran Biörsmark, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Leif Blomberg, t.o.m. 1994-10-07
Ledamot : Gustaf von, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Sten de, jurist, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Lars Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 1993-12-15 t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Eric Lundqvist, kontraktsprost, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Lars-Erik Lövdén, led. av riksdagen, t.o.m. 1993-12-14
Ledamot : Lars Moquist, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Per Almqvist, departementsråd, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Ewa Arenbro, departementssekreterare, t.o.m. 1994-09-14
Expert : Ulla Bystedt, sekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Ingemar Cederberg, departementssekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Thomas Fürth, forskningschef, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Charlotta Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-06-14 t.o.m. 1994-11-24
Expert : Kenneth Hyltenstam, professor, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Karl-Axel Johansson, sekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Lars G. Johansson, departementsråd, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Peter Karlberg, departementssekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Åsa Pettersson, departementssekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Anne-Marie Qvarfort, vägledningsdirektör, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Bengt Ranland, kansliråd, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Berit Rollén, generaldirektör, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Kerstin Wigzell, överdirektör, t.o.m. 1994-11-24
Huvudsekreterare : Inge Kristensson, byråchef, t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Björn Hammarberg, byråchef, t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Birgitta Ornbrant, departementssekreterare, t.o.m. 1994-12-31
Petra Ekroth, fil.kand., fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1994-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman