Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jerker Björkman

Sök kontaktuppgifter till Jerker Björkman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jerker Björkman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jerker Björkman medverkat i ( 3 st. ):

Socialtjänstutredningen (S 1997:16) [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]
Socialtjänstutredningen (S 1997:16)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-09-25
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:109 och dir. 1998:70.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:46 Ökade socialbidrag - En studie om inkomster och socialbidrag åren 1990 till 1996.
SOU 1999:97 Socialtjänst i utveckling. Del A och B - Bilagor
Medverkande :
Särskild utredare : Inger Lundberg, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-09-25
Sakkunnig : Jerker Björkman, ombudsman, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Agneta Bygdell, förbundsordförande, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Monika Bäckman, andre förbundssekreterare, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Boel Callermo, förbundssekreterare, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunniga : Charlotta Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-07-05
Sakkunnig : Eivy Häggström, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunniga : Helene Rånlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-24 t.o.m. 1999-07-04
Sakkunnig : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Kjell Stridsman, kansliråd, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Kristina Widgren, chefsjurist, fr.o.m. 1998-08-01
Sakkunnig : Claes Örtendahl, generaldirektör, fr.o.m. 1998-02-16
Expert : Monica Albertsson, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-01
Expert : Arne Bogren, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-02-16
Expert : Nils Carlshamre, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-02-16
Expert : Gunnar Fahlberg, stabsjurist, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Göran Johansson, socialdirektör, fr.o.m. 1998-02-16
Expert : Sven-Olof Johansson, vice ordförande, fr.o.m. 1999-04-26
Expert : Lars Lööw, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-02-16 t.o.m. 1999-04-25
Expert : Birgit Molberg, socialdirektör, fr.o.m. 1997-11-24
Expert : Inger Philipsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-24
Expert : Eva Thorsell, departementssekreterare
Sekreterare : Monica Albertsson, kansliråd, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-03-14
Sekreterare : Karl-Johan Bergström, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Tom Nilsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-11-17 t.o.m. 1999-10-03
Sekreterare : Anne Rundquist, regeringsrättssekreterare, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-07-27
Sekreterare : Åke Svensson, planeringschef, fr.o.m. 1997-11-17 t.o.m. 1999-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommunala förnyelsekommittén (Fi 1995:02) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Kommunala förnyelsekommittén (Fi 1995:02)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1994:151 och 1995:113.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:67 Medborgelig insyn i kommunala entrepenader
SOU 1996:137 Kommunalförbund och gemensam nämnd - två former för kommunal samverkan
SOU 1996:169 Förnyelsen i kommuner och landsting. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ulf Lönnqvist, landshövding, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Anders Andersson, landstingsledamot /kds, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Eva Eriksson, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Roland Larsson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Sven Lindgren, kommunalråd /m, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Birgitta Lönegård, kommunalråd /s, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Ilmar Reepalu, finanskommunalråd /s, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Pär-Axel Sahlberg, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Eva Udd, lantbrevbärare /mp, fr.o.m. 1995-03-01
Ledamot : Inger Wolf, socialsekreterare /v, fr.o.m. 1995-03-01
Sakkunnig : Caroline Beck-Friis, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Lena Furmark, utredare, fr.o.m. 1995-03-01
Sakkunnig : Sören Häggroth, finansråd, fr.o.m. 1995-03-01
Sakkunnig : Dan Johansson, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-08-06
Sakkunnig : Helena Jäderblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-02-01
Sakkunnig : Peter Karlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Sten Ljungdahl, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Sakkunnig : Thomas Luttropp, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-01
Sakkunnig : Curt Riberdahl, chefsjurist, fr.o.m. 1995-03-01
Expert : Rolf Andersson, utredningschef, fr.o.m. 1995-08-15
Expert : Margareta Berglund, verksamhetschef, fr.o.m. 1995-08-15 t.o.m. 1996-08-12
Expert : Jerker Björkman, ombudsman, fr.o.m. 1996-08-13
Expert : Gunnar Häggström, kanslichef, fr.o.m. 1995-08-15
Expert : Thorbjörn Roos, jur.kand., fr.o.m. 1996-01-18
Expert : Erna Zelmin-Åberg, kansliråd, fr.o.m. 1996-01-18
Sekreterare : Erik Amnå, universitetslektor, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-12-31
Björn Larsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-09-01
Stig Montin, universitetslektor, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (S 1991:07) om översyn av socialtjänstlagen [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén (S 1991:07) om översyn av socialtjänstlagen
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1991:50 och dir. 1993:72.
Utredningen har avgett :
SOU 1992:98 Kommunernas socialbidrag - en kartläggning av normer, kostnader m.m.
SOU 1993:30 Rätten till bistånd inom socialtjänsten
SOU 1993:82 Frivilligt socialt arbete. Kartlägg- ning och kunskapsöversikt
SOU 1993:91 Socialtjänstens roll i samhällsplanering och samhällarbete. En kunskapsöversikt och ett diskus- sionsunderlag
SOU 1994:46 Sambandet mellan samhällsekonomi, transfereringar och socialbidrag
SOU 1994:139 Ny socialtjänstlag
SOU 1995:58 Kompetens och kunskapsutveckling - om yrkesroller och arbetsfält inom socialtjänsten
SOU 1995:86 Dokumentation och socialtjänst- register Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Carl-Anders Ifvarsson, generaldirektör
Ledamot : Anders Andersson, primärvårdsnämndsordförande
Ledamot : Alec Carlberg, förbundssekreterare
Ledamot : Torgerd Jansson, kommunalråd, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Lars Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen /m
Ledamot : Rinaldo Karlsson, led. av riksdagen /s
Ledamot : Maj-Inger Klingvall, led. av riksdagen /s
Ledamot : Roland Larsson, led. av riksdagen /c
Ledamot : Ragnhild Pohanka, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Ingrid Ronne-Björkqvist, f.d. led. av riksdagen /fp
Sakkunnig : Ulf Andersson, socialdirektör
Sakkunnig : Jerker Björkman, ombudsman
Sakkunnig : Agneta Bygdell, förbundsordförande
Sakkunnig : Håkan Ceder, departementsråd
Sakkunnig : Göran Ewerlöf, lagmam, t.o.m. 1994-10-31
Sakkunnig : Karl-Axel Johansson, sektionschef
Sakkunnig : Inger Lenas, utredningssekreterare
Sakkunnig : Margareta Liljequist, utredare, fr.o.m. 1994-11-01
Sakkunnig : Marita Minell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-11-01
Sakkunnig : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1994-02-01
Sakkunnig : Gun-Marie Pettersson, departementssekreterare
Sakkunnig : Jan Sahlin, förbundsjurist, t.o.m. 1994-10-31
Sakkunnig : Per Sundberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Kerstin Wigzell, överdirektör
Expert : Britt-Marie Arne-Hellström, byråchef, fr.o.m. 1994-11-01
Expert : Gunnar Fahlberg, chefsjurist, t.o.m. 1995-01-31
Expert : Leif Petersén, förbundsjurist
Expert : Kristina ADB-chef Stenqvist, fr.o.m. 1994-11-01
Expert : Kristina Widgren, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Åsa Wiklund, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Arne Edström, kammarrättsassessor, t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Olof Eklund, kammarrättsassessor, t.o.m. 1995-09-30
Sekreterare : Barbro Loogna, avdelningsdirektör, t.o.m. 1995-09-14
Sekreterare : Sonja Helling, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Leif Lundberg, revisionsdirektör, t.o.m. 1995-11-30
Sekreterare : Marita Minell, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Göran Nordegren, utvecklingschef, t.o.m. 1994-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman