: : :

Demokratiutvecklingskommittén (C 1995:05)

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet (tillsatt av Civildepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Demokratiutvecklingskommittén (C 1995:05) [ Avslutad 1996 ]

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet (tillsatt av Civildepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 6 ♂ 8 ) :

Bengt Owe Birgersson  []  ( Ordförande )
Ragnhild Johansson  []  ( Ledamot )
Tomas Lappalainen  []  ( Ledamot )
Ingvar Persson  []  ( Ledamot )
Inger Schörling  []  ( Ledamot )
Eva Cederholm  []  ( Sakkunnig )
Benny Jansson  []  ( Sakkunnig )
Marie Pernebring  []  ( Sakkunnig )
Erik Amnå  []  ( Expert )
Simon Andersson  []  ( Expert )
Ozan Sunar  []  ( Expert )
Gunilla Thorgren  []  ( Expert )
Anna-Karin Lindh  []  ( Sekreterare )
Jörgen Mark-Nielsen  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Demokratiutvecklingskommittén (C 1995:05)


Beteckning : C 1995:05
Departement : Inrikesdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-14
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:56.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Birgersson, Bengt Owe, fr.o.m. 1995-04-18
Ledamot : Johansson, Ragnhild, fr.o.m. 1995-05-30 t.o.m. 1996-05-06
Ledamot : Lappalainen, Tomas, fr.o.m. 1995-05-30
Ledamot : Persson, Ingvar, fr.o.m. 1995-05-30
Ledamot : Schörling, Inger, fr.o.m. 1995-05-30
Sakkunnig : Cederholm, Eva, fr.o.m. 1995-05-30
Sakkunnig : Jansson, Benny, fr.o.m. 1995-05-30
Sakkunnig : Pernebring, Marie, fr.o.m. 1995-09-15
Expert : Amnå, Erik, fr.o.m. 1995-05-30
Expert : Andersson, Simon, fr.o.m. 1995-05-30
Expert : Sunar, Ozan, fr.o.m. 1996-06-12 t.o.m. 1996-09-30
Expert : Thorgren, Gunilla, fr.o.m. 1995-05-30 t.o.m. 1996-04-15
Sekreterare : Lindh, Anna-Karin, fr.o.m. 1996-02-19 t.o.m. 1996-10-31
Sekreterare : Mark-Nielsen, Jörgen, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-11-17

Rapporter

SOU 1996:71Lokal demokrati och delaktighet
i Sveriges stöder och landsbygd
SOU 1996:162På medborgarens villkor – en
demokratisk infrastruktur.
Uppdraget är därmed slutfört.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman