: : :

Medverkande i utredning : Eva Cederholm

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Eva Cederholm

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Eva Cederholm medverkat i ( 4 st. ):

Särskild utredare med uppdrag att förbereda och bilda en integrationsmyndighet (In 1997:11) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Särskild utredare med uppdrag att förbereda och bilda en integrationsmyndighet (In 1997:11)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-10-09
Direktiv för se dir. 1997:117.
Medverkande :
Lars Stjernkvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-04-21 t.o.m. 1998-05-31
Per Silenstam, generaldirektör, fr.o.m. 1997-11-06 t.o.m. 1998-04-20
Sakkunnig : Lars G. Johansson, departementsråd, fr.o.m. 1997-11-14 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Ingvar Paulsson, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 1997-11-14 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Per Silenstam, generaldirektör, fr.o.m. 1998-04-21 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Eva Cederholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-14 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Björn Hammarberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1997-11-14 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Bitte Konrad, enhetschef, fr.o.m. 1997-11-14 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Jan-Olof Källström, förbundssekreterare, fr.o.m. 1997-11-14 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Astrid Nensén, kansliråd, fr.o.m. 1997-11-14 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Ulla Wallering, kanslichef, fr.o.m. 1997-11-14 t.o.m. 1998-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:117
Utredningen (In 1997:12) om översyn av statsbidragen till invandrarorganisationer m.fl. [ Avslutad 1998 ]

Utredningen (In 1997:12) om översyn av stats- bidragen till invandrarorganisationer m.fl.


Beteckning : In 1997:12
Departement : Inrikesdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-12-04
Direktiv för se dir. 1997:142. Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 15 maj 1998.
Lokal :
012

Sammansättning


Jönsson, Anita, fr.o.m. 1997-12-04 t.o.m. 1998-05-15
Cederholm, Eva, fr.o.m. 1998-01-16 t.o.m. 1998-05-15
Kivisaari, Helena, fr.o.m. 1998-01-16 t.o.m. 1998-05-15
Lindström, Ulrika, fr.o.m. 1998-04-16 t.o.m. 1998-05-15
Mijatovic, Milinko, fr.o.m. 1998-01-16 t.o.m. 1998-05-15
Expert : Lindström, Ulrika t.o.m. 1998-04-15
Sekreterare : Nilsson, Magnus, fr.o.m. 1998-01-22 t.o.m. 1998-05-31

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:142
Arbetsgruppen (In 1996:B) för självförvaltning [ Avslutad 1996 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen (In 1996:B) för självförvaltning
Departement : Inrikesdepartementet
Status : bilaga 4 till kommittéberättelsen Avslutad 1996
Medverkande :
Ordförande : Marie-Louise Ek, sakkunnig, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1996-12-31
Ledamot : Christer Alexandersson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1996-12-31
Ledamot : Eva Cederholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1996-12-31
Ledamot : Nils Cederstierna, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1996-12-31
Sekreterare : Anne Sjöblom, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1996-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Demokratiutvecklingskommittén (C 1995:05) [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]

Demokratiutvecklingskommittén (C 1995:05)


Beteckning : C 1995:05
Departement : Inrikesdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-14
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:56.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Birgersson, Bengt Owe, fr.o.m. 1995-04-18
Ledamot : Johansson, Ragnhild, fr.o.m. 1995-05-30 t.o.m. 1996-05-06
Ledamot : Lappalainen, Tomas, fr.o.m. 1995-05-30
Ledamot : Persson, Ingvar, fr.o.m. 1995-05-30
Ledamot : Schörling, Inger, fr.o.m. 1995-05-30
Sakkunnig : Cederholm, Eva, fr.o.m. 1995-05-30
Sakkunnig : Jansson, Benny, fr.o.m. 1995-05-30
Sakkunnig : Pernebring, Marie, fr.o.m. 1995-09-15
Expert : Amnå, Erik, fr.o.m. 1995-05-30
Expert : Andersson, Simon, fr.o.m. 1995-05-30
Expert : Sunar, Ozan, fr.o.m. 1996-06-12 t.o.m. 1996-09-30
Expert : Thorgren, Gunilla, fr.o.m. 1995-05-30 t.o.m. 1996-04-15
Sekreterare : Lindh, Anna-Karin, fr.o.m. 1996-02-19 t.o.m. 1996-10-31
Sekreterare : Mark-Nielsen, Jörgen, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-11-17

Rapporter

SOU 1996:71Lokal demokrati och delaktighet
i Sveriges stöder och landsbygd
SOU 1996:162På medborgarens villkor – en
demokratisk infrastruktur.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:56

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman