Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Genomförandegruppen (S 1994:G) [Organ inom Regeringskansliet]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Genomförandegruppen (S 1994:G) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 5 st. ) :

Ds 1995:41
Ds 1997:66
Ds 1997:67
Ds 1998:31
Omslaget till betänkandet
Ds 1999:43 Automatisk balansering av ålderspensionssystemet – regler för avsteg från inkomstindexering inom ålderspensionssystemet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 26 st. ♀ 10 ♂ 16 ) :

Berit Andnor  []  ( Ordförande )
Maj-Inger Klingvall  []  ( Ordförande )
Ingela Thalén  []  ( Ordförande )
Maud Björnemalm  []  ( Ledamot )
Rose-Marie Frebran  []  ( Ledamot )
Margit Gennser  []  ( Ledamot )
Arne Kjörnsberg  []  ( Ledamot )
Lennart Klockare  []  ( Ledamot )
Bo Könberg  []  ( Ledamot )
Åke Pettersson  []  ( Ledamot )
Hans Svensson  []  ( Ledamot )
Pontus Wiklund  []  ( Ledamot )
Sven Hegelund  []  ( Sakkunnig )
Knut Rexed  []  ( Sakkunnig )
Claes Ånstrand  []  ( Sakkunnig )
Lars Göran Abelson  []  ( Expert )
Stefan Ackerby  []  ( Expert )
Charlotta Gustafsson  []  ( Expert )
Ingemar Hansson  []  ( Expert )
Adriana Lender  []  ( Expert )
Hans Olsson  []  ( Expert )
Stig Orustfjord  []  ( Expert )
Ed Palmer  []  ( Expert )
Mona Wildig  []  ( Expert )
Lil Ljunggren Lönnberg  []  ( Sakkunnig )
Einar Edwardsson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Genomförandegruppen (S 1994:G) Organ inom Regeringskansliet


Beteckning : S 1994:G
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2008-02-28
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1994-06-23
Direktiv för
Lokal :
Arbetsgruppen har upphört genom regeringsbeslut den 29 november 2007.

Sammansättning


Ordförande : Andnor, Berit, fr.o.m. 2004-06-15
Ordförande : Klingvall, Maj-Inger t.o.m. 1999-09-13
Ordförande : Thalén, Ingela, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2004-06-14
Ledamot : Björnemalm, Maud, fr.o.m. 1994-11-07 t.o.m. 2003-04-21
Ledamot : Frebran, Rose-Marie, fr.o.m. 1998-11-25
Ledamot : Gennser, Margit, fr.o.m. 1994-08-01
Ledamot : Kjörnsberg, Arne, fr.o.m. 1994-11-07
Ledamot : Klockare, Lennart, fr.o.m. 2003-04-22
Ledamot : Könberg, Bo, fr.o.m. 1994-10-07
Ledamot : Pettersson, Åke, fr.o.m. 1994-08-01
Ledamot : Svensson, Hans t.o.m. 1999-09-21
Ledamot : Wiklund, Pontus t.o.m. 1998-11-24
Sakkunnig : Hegelund, Sven, fr.o.m. 1999-12-15
Sakkunnig : Ljunggren-Lönnberg, Lil, fr.o.m. 1998-11-25 t.o.m. 1998-11-25
Sakkunnig : Rexed, Knut t.o.m. 1998-10-09
Sakkunnig : Ånstrand, Claes, fr.o.m. 2000-03-28
Expert : Abelson, Lars Göran t.o.m. 1998-12-31
Expert : Ackerby, Stefan t.o.m. 1996-12-31
Expert : Edvardsson, Einar t.o.m. 2000-10-29
Expert : Gustafsson, Charlotta, fr.o.m. 1999-05-19
Expert : Hansson, Ingemar t.o.m. 1999-05-18
Expert : Lender, Adriana, fr.o.m. 1999-08-01
Expert : Olsson, Hans, fr.o.m. 1995-12-01
Expert : Orustfjord, Stig, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1999-07-31
Expert : Palmer, Ed
Expert : Wildig, Mona t.o.m. 1998-05-17

Rapporter

Ds 1995:41Reformerat pensionsystem – lag om inkomstgrundad ålderspension, m.m. Del 1 och 2
Ds 1997:66Garantipension och samordningsfrågor m.m.
Ds 1997:67Inkomstgrundad ålderspension – finansiella frågor m.m.
Ds 1998:31Sammanställning av remissyttranden över betänkanden som legat till grund för propositionerna om reformerat ålderspensionssystem (prop. 1997/98:151 om Inkomstgrundad ålderspension, m.m. och prop. 1997/98:152 om Garantipension, m.m.)
Ds 1999:43Automatisk balansering av ålderspensionssystemet – regler för avsteg från inkomstindexering inom ålderspensionssystemets fördelningsdel.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman