Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lars Göran Abelson

Sök kontaktuppgifter till Lars Göran Abelson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lars Göran Abelson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lars Göran Abelson medverkat i ( 5 st. ):

Könstillhörighetsutredningen (S 2006:01) [ Avslutad 2007 ] [ Särskild utredare ]
Könstillhörighetsutredningen (S 2006:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-01-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:16 Ändrad könstillhörighet - förslag till ny lag
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Göran Abelson, hovrättslagman, fr.o.m. 2006-02-01
Sakkunnig : Johanna Lithman Sola, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-15
Expert : Stig Andersson, överläkare, fr.o.m. 2006-03-15
Expert : Ingrid Andersson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2006-03-15
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 2006-05-22
Expert : Per-Anders Rydelius, professor/överläkare, fr.o.m. 2006-03-15
Sekreterare : Anna Billing, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2007-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:16 Ändrad könstillhörighet – förslag till ny lag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (S 1996:04) för översyn av systemet för efterlevandepension [ Avslutad 1998 ]
Utredningen (S 1996:04) för översyn av systemet för efterlevandepension
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1996:51.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:120 Efterlevandepension. En anpassning till det reformerade ålderspensionssystemet. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Lars-Göran Abelson, hovrättslagman, fr.o.m. 1996-08-01
Sakkunnig : Gudrun Ehnsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-01
Sakkunnig : Cecilia Johansson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-10-01
Sakkunnig : Cecilia Gilljam, rådman, fr.o.m. 1996-10-01
Sakkunnig : Håkan Martin Rahm, departementsråd, fr.o.m. 1996-10-01
Sakkunnig : Mona Wildig, departementsråd, fr.o.m. 1996-10-01
Expert : Olof Johansson, utredningssekreterare, fr.o.m. 1997-02-24
Sekreterare : Karin Mårtensson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-10-31
Sekreterare : Ingela Sundin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-11-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Genomförandegruppen (S 1994:G) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Genomförandegruppen (S 1994:G) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1994-06-23
Arbetsgruppen har upphört genom regeringsbeslut den 29 november 2007.
Utredningen har avgett :
Ds 1995:41 Reformerat pensionsystem - lag om inkomstgrundad ålderspension, m.m. Del 1 och 2
Ds 1997:66 Garantipension och samordningsfrågor m.m.
Ds 1997:67 Inkomstgrundad ålderspension - finansiella frågor m.m.
Ds 1998:31 Sammanställning av remissyttranden över betänkanden som legat till grund för propositionerna om reformerat ålderspensionssystem (prop. 1997/98:151 om Inkomstgrundad ålderspension, m.m. och prop. 1997/98:152 om Garantipension, m.m.)
Ds 1999:43 Automatisk balansering av ålderspensionssystemet - regler för avsteg från inkomstindexering inom ålderspensionssystemets fördelningsdel.
Medverkande :
Ordförande : Berit Andnor, statsråd, fr.o.m. 2004-06-15
Ordförande : Maj-Inger Klingvall, socialförsäkringsminister, t.o.m. 1999-09-13
Ordförande : Ingela Thalén, socialförsäkringsminister, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2004-06-14
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-11-07 t.o.m. 2003-04-21
Ledamot : Rose-Marie Frebran, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 1998-11-25
Ledamot : Margit Gennser, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1994-08-01
Ledamot : Arne Kjörnsberg, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-11-07
Ledamot : Lennart Klockare, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-04-22
Ledamot : Bo Könberg, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1994-10-07
Ledamot : Åke Pettersson, partisekreterare /c, fr.o.m. 1994-08-01
Ledamot : Hans Svensson, statssekreterare, t.o.m. 1999-09-21
Ledamot : Pontus Wiklund, f.d. led. av riksdagen /kd, t.o.m. 1998-11-24
Sakkunnig : Sven Hegelund, statssekreterare, fr.o.m. 1999-12-15
Sakkunnig : Lil Ljunggren-Lönnberg, statssekreterare, fr.o.m. 1998-11-25 t.o.m. 1998-11-25
Sakkunnig : Knut Rexed, statssekreterare, t.o.m. 1998-10-09
Sakkunnig : Claes Ånstrand, statssekreterare, fr.o.m. 2000-03-28
Expert : Lars Göran Abelson, hovrättsråd, t.o.m. 1998-12-31
Expert : Stefan Ackerby, departementsråd, t.o.m. 1996-12-31
Expert : Einar Edvardsson, f.d. byråchef, t.o.m. 2000-10-29
Expert : Charlotta Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-19
Expert : Ingemar Hansson, professor, t.o.m. 1999-05-18
Expert : Adriana Lender, avdelningschef, fr.o.m. 1999-08-01
Expert : Hans Olsson, byråchef, fr.o.m. 1995-12-01
Expert : Stig Orustfjord, avdelningschef, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1999-07-31
Expert : Ed Palmer, byråchef
Expert : Mona Wildig, departementsråd, t.o.m. 1998-05-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 5 st. Ds ) :

Utredningen (S 1991:03) om socialförsäkringen och EG [ Avslutad 1994 ]
Utredningen (S 1991:03) om socialförsäkringen och EG
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1991:2.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1992:26 Rätten till folkpension - kvalifikationsregler i internationella förhållanden
SOU 1993:115 Social trygghet och EES
Medverkande :
Lars Göran Abelson, hovrättsråd
Sakkunnig : Göran Lindquist, departementssekreterare
Sakkunnig : Björn Ljungqvist, ekonom
Sakkunnig : Birgitta Norin, avdelningsdirektör
Sakkunnig : Håkan Martin Rahm, departementsråd
Sakkunnig : Inger Rydén, departementsråd
Sakkunnig : Göran Sandler, avdelningsdirektör
Expert : Lars Elmqvist, hovrättsråd
Expert : Gudrun Ehnsson, avdelningsdirektör
Expert : Ulla Wallén, hovrättsråd
Sekreterare : Nils Petter Ekdahl, tf. hovrättsassessor, t.o.m. 1994-04-30
Sekreterare : Lena Serrander, rådman, t.o.m. 1994-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Pensionsarbetsgruppen (S 1991:14) [ Avslutad 1994 ] [ Sekreterare ]
Pensionsarbetsgruppen (S 1991:14)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1991:102.
Utredningen har avgett :
Ds 1992:89 Ett reformerat pensionssystem - bakgrund, principer och skiss
SOU 1990:76 Allmän pension
SOU 1990:77 Allmän pension. Bilagor
SOU 1990:78 Allmän pension. Expertrapporter
SOU 1994:20 Reformerat pensionssystem
SOU 1994:21 Reformerat pensionssystem - Kostnader och individeffekter. Bil. A
SOU 1994:22 Reformerat pensionssystem - Kvinnors ATP och avtalspension. Bil. B 1994 års betänkande remissbehandlades under våren 1994. Utvärderingen av remissinstansernas synpunkter skedde i samråd med Pensionsarbetsgruppen. I och med detta avslutades Pensionsarbetsgruppens arbete.
Medverkande :
Ordförande : Bo Könberg, statsråd
Ledamot : Leif Bergdahl, led. av riksdagen /nyd
Ledamot : Margit Gennser, led. av riksdagen /m
Ledamot : Anna Hedborg, landstingsdirektör
Ledamot : Ulla Hoffmann, informatör
Ledamot : Åke Pettersson, partisekreterare
Ledamot : Ingela Thalén, led. av riksdagen /s
Ledamot : Barbro Westerholm, led. av riksdagen /fp
Ledamot : Pontus Wiklund, led. av riksdagen /kds
Expert : Inga-Britt Ahlenius, generaldirektör
Expert : Ingemar Hansson, finansråd, fr.o.m. 1994-03-14
Expert : Jan O. Karlsson, ekonomisk sekreterare, fr.o.m. 1994-03-14
Expert : Michael Lundholm, fil.dr., fr.o.m. 1994-03-14
Expert : Joakim Palme, fil.dr., fr.o.m. 1994-03-14
Expert : Edward Palmer, enhetschef
Expert : Inger Rydén, departementsråd
Expert : Lennart Östblom, hovrättsassessor
Sekreterare : Lars Göran Abelson, hovrättsråd, t.o.m. 1994-06-30
Sekreterare : Stefan Ackerby, kansliråd, t.o.m. 1994-05-31
Sekreterare : Gudrun Ehnsson, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-06-30
Sekreterare : Cecilia Gilljam, hovrättsassessor, t.o.m. 1994-06-30
Sekreterare : Hans Olsson, byråchef, t.o.m. 1994-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Ds 1992:89

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman