Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Einar Edwardsson

Sök kontaktuppgifter till Einar Edwardsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Einar Edwardsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Einar Edwardsson medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om utformning av garantipension för ålderspensionärer födda 1937 eller tidigare (S 1997:24) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Utredningen om utformning av garantipension för ålderspensionärer födda 1937 eller tidigare (S 1997:24)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-12-18
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:149.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:17 Garantipension och bosättningstillägg för personer födda år 1937 eller tidigare.
Medverkande :
Särskild utredare : Siv Helmer, f.d. kanslichef, fr.o.m. 1998-01-15
Sakkunnig : Gudrun Ehnsson, sakkunnig, fr.o.m. 1998-02-01
Sakkunnig : Urban Hansson-Brusewitz, kansliråd, fr.o.m. 1998-02-01
Sakkunnig : Marianne Jenryd, kansliråd, fr.o.m. 1998-02-01
Sakkunnig : Ulf Rehnberg, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-02-01
Sakkunnig : Joakim Sonnegård, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Einar Edwardsson, f.d. byråchef, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Leif Larsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Beryl Lindroth, byrådirektör, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Maj Sparrman, fil.mag., fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Ingemar Svensson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Bo Torpare, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-01
Sekreterare : Kristina Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 1999-01-31
Sekreterare : Eeva Seppälä, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 1999-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översyn av inkomstprövning av bostadstillägg till pensionärer m.m. (S 1997:25) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av inkomstprövning av bostadstillägg till pensionärer m.m. (S 1997:25)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-12-18
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:150.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:52 Inkomstprövning av bostadstillägg till pensionärer.
Medverkande :
Särskild utredare : Gustav Jönsson, f.d. överdirektör, fr.o.m. 1998-01-15
Sakkunnig : Gudrun Ehnsson, sakkunnig, fr.o.m. 1998-02-01
Sakkunnig : Elisabeth Lane, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-02-01
Sakkunnig : Maria Norberg, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-11-27
Sakkunnig : Stefan Oscarson, kansliråd, fr.o.m. 1998-02-01
Sakkunnig : Ulf Rehnberg, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-02-01
Sakkunnig : Joakim Sonnegård, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Einar Edwardsson, f.d. byråchef, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Joakim Kellner, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Gunborg Strömblad, förbundsledamot, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Bo Torpare, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-01
Sekreterare : Stig-Åke Petersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-03-16 t.o.m. 1999-05-31
Sekreterare : Thomas Pettersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:52 Inkomstprövning av bostadstillägg till pensionärer [ pdf |Paragraftecken ]
Genomförandegruppen (S 1994:G) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Genomförandegruppen (S 1994:G) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1994-06-23
Arbetsgruppen har upphört genom regeringsbeslut den 29 november 2007.
Utredningen har avgett :
Ds 1995:41 Reformerat pensionsystem - lag om inkomstgrundad ålderspension, m.m. Del 1 och 2
Ds 1997:66 Garantipension och samordningsfrågor m.m.
Ds 1997:67 Inkomstgrundad ålderspension - finansiella frågor m.m.
Ds 1998:31 Sammanställning av remissyttranden över betänkanden som legat till grund för propositionerna om reformerat ålderspensionssystem (prop. 1997/98:151 om Inkomstgrundad ålderspension, m.m. och prop. 1997/98:152 om Garantipension, m.m.)
Ds 1999:43 Automatisk balansering av ålderspensionssystemet - regler för avsteg från inkomstindexering inom ålderspensionssystemets fördelningsdel.
Medverkande :
Ordförande : Berit Andnor, statsråd, fr.o.m. 2004-06-15
Ordförande : Maj-Inger Klingvall, socialförsäkringsminister, t.o.m. 1999-09-13
Ordförande : Ingela Thalén, socialförsäkringsminister, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2004-06-14
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-11-07 t.o.m. 2003-04-21
Ledamot : Rose-Marie Frebran, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 1998-11-25
Ledamot : Margit Gennser, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1994-08-01
Ledamot : Arne Kjörnsberg, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-11-07
Ledamot : Lennart Klockare, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-04-22
Ledamot : Bo Könberg, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1994-10-07
Ledamot : Åke Pettersson, partisekreterare /c, fr.o.m. 1994-08-01
Ledamot : Hans Svensson, statssekreterare, t.o.m. 1999-09-21
Ledamot : Pontus Wiklund, f.d. led. av riksdagen /kd, t.o.m. 1998-11-24
Sakkunnig : Sven Hegelund, statssekreterare, fr.o.m. 1999-12-15
Sakkunnig : Lil Ljunggren-Lönnberg, statssekreterare, fr.o.m. 1998-11-25 t.o.m. 1998-11-25
Sakkunnig : Knut Rexed, statssekreterare, t.o.m. 1998-10-09
Sakkunnig : Claes Ånstrand, statssekreterare, fr.o.m. 2000-03-28
Expert : Lars Göran Abelson, hovrättsråd, t.o.m. 1998-12-31
Expert : Stefan Ackerby, departementsråd, t.o.m. 1996-12-31
Expert : Einar Edvardsson, f.d. byråchef, t.o.m. 2000-10-29
Expert : Charlotta Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-19
Expert : Ingemar Hansson, professor, t.o.m. 1999-05-18
Expert : Adriana Lender, avdelningschef, fr.o.m. 1999-08-01
Expert : Hans Olsson, byråchef, fr.o.m. 1995-12-01
Expert : Stig Orustfjord, avdelningschef, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1999-07-31
Expert : Ed Palmer, byråchef
Expert : Mona Wildig, departementsråd, t.o.m. 1998-05-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 5 st. Ds ) :

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman