Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Barnpornografiutredningen (Ju 1994:14)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Barnpornografiutredningen (Ju 1994:14) [ Avslutad 1997 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 20 st. ♀ 10 ♂ 10 ) :

Ingegerd Westlander  []  ( Ordförande )
Marianne Andersson  []  ( Ledamot )
Birgit Friggebo  []  ( Ledamot )
Gun Hellsvik  []  ( Ledamot )
Margareta Israelsson  []  ( Ledamot )
Göran Magnusson  []  ( Ledamot )
Catarina Rönnung  []  ( Ledamot )
Kerstin Staver  []  ( Ledamot )
Ingvar Svensson  []  ( Ledamot )
Tomas Wennström  []  ( Ledamot )
Alice Åström  []  ( Ledamot )
Gunnel Arrbäck  []  ( Sakkunnig )
Per-Håkan Bondestam  []  ( Sakkunnig )
Jan Pousette  []  ( Sakkunnig )
Håkan Rustand  []  ( Sakkunnig )
Lars Svärd  []  ( Sakkunnig )
Jan Gustafsson  []  ( Expert )
Peter Martens  []  ( Expert )
Christina Weihe  []  ( Expert )
Joel Brorsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Barnpornografiutredningen (Ju 1994:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1994:117.
Lokal : Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, Drottninggatan 2, tel. växel 08-405 10 00, direktval 08-405 45 12 (sekreteraren)
Utredningen har avgett :
SOU 1997:29 Barnpornografi-frågan. Innehavskriminalisering m.m. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ingegerd Westlander, justitieråd, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Marianne Andersson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Birgit Friggebo, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Gun Hellsvik, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Margareta Israelsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Göran Magnusson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Catarina Rönnung, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Kerstin Staver, teknikinformatör /miljöpartiet, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Ingvar Svensson, fil. mag. /kds, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Tomas Wennström, redaktör /s, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Alice Åström, led. av riksdagen /v, t.o.m. 1997-03-17
Sakkunnig : Gunnel Arrbäck, direktör, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1997-03-17
Sakkunnig : Per-Håkan Bondestam, chefsåklagare, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1997-03-17
Sakkunnig : Jan Pousette, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1997-03-17
Sakkunnig : Håkan Rustand, byråchef, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1997-03-17
Sakkunnig : Lars Svärd, länspolismästare, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1997-03-17
Expert : Jan Gustafsson, överläkare, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-03-17
Expert : Peter Martens, docent, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-03-17
Expert : Christina Weihe, departementsråd, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-03-17
Sekreterare : Joel Brorsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-02-27 t.o.m. 1997-04-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman