Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Christina Weihe

Sök kontaktuppgifter till Christina Weihe på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Christina Weihe

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Christina Weihe medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om vissa villkor för statsråd och statssekreterare (Fi 2015:10) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om vissa villkor för statsråd och statssekreterare (Fi 2015:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:93 och dir. 2016:26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:20 Föräldraledighet för statsråd?
SOU 2017:3 Karens för statsråd och statssekreterare
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Heckscher, fr.o.m. 2015-09-03 t.o.m. 2017-01-23
Expert : Johan Ndure, fr.o.m. 2015-09-14
Expert : Karl Pfeifer, fr.o.m. 2016-04-25
Expert : David Törngren, fr.o.m. 2015-09-14
Expert : Christina Weihe, fr.o.m. 2015-09-14
Stefan Attefall, fr.o.m. 2016-09-07
Esabelle Dingizian, fr.o.m. 2016-09-07
Mikael Eskilandersson, fr.o.m. 2016-09-07
Sten Olsson, fr.o.m. 2016-09-07
Mia Sydow Mölleby, fr.o.m. 2016-09-07
Hans Rothenberg, fr.o.m. 2016-09-07
Åsa Torstensson, fr.o.m. 2016-09-07
Allan Widman, fr.o.m. 2016-09-07
Sekreterare : Anne Olsson, fr.o.m. 2015-09-03 t.o.m. 2017-01-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:20 Föräldraledighet för statsråd? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2017:3 Karens för statsråd och statssekreterare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredning (Fö 2001:03) om översyn av Försvarets radioanstalt [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredning (Fö 2001:03) om översyn av Försvarets radioanstalt
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-09-06
Direktiv för utredningen se, dir. 2001:66 och dir. 2002:152
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:30 Försvarets radioanstalt - en översyn
Medverkande :
Särskild utredare : Owe Wiktorin, general, fr.o.m. 2001-09-06
Sakkunnig : Ulf Birath, kansliråd, fr.o.m. 2001-10-18
Sakkunnig : Sven-Olof Petersson, utrikesråd, fr.o.m. 2001-10-18
Sakkunnig : Ingvar Åkesson, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2001-10-18
Expert : Elisabeth Backteman, kansliråd, fr.o.m. 2001-10-18 t.o.m. 2002-02-11
Expert : Michaela Dràb, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-10-18
Expert : Olof Egerstedt, överdirektör, fr.o.m. 2001-10-18
Expert : Michael Koch, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-12
Expert : Therese Mattsson, byråchef, fr.o.m. 2001-11-01
Expert : Staffan Sohlman, departementsråd, fr.o.m. 2001-10-18
Expert : Håkan Syrén, generallöjtnant, fr.o.m. 2001-10-18
Expert : Christina Weihe, rättschef, fr.o.m. 2001-10-18
Sekreterare : Harald Dryselius, kammarrättslagman, fr.o.m. 2001-11-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:30 Försvarets radioanstalt – en översyn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Polisdatautredningen (Ju 2000:01) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Polisdatautredningen (Ju 2000:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-12-09
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:99
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG,tel. 031-701 53 63 (sekr.)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:92 Behandling av personuppgifter i polisens verksamhet
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Schäder, regeringsråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Maria Berggren Broms, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Anders Danielsson, polismästare, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Lotta Gustavson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2000-05-21
Expert : Aimée Jillger, verksjurist, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Anna-Karin Waldton, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-06-15 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Britt Marie Wester, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2001-06-14
Expert : Christina Weihe, rättschef, fr.o.m. 2000-05-22 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Roy Johansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2001-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:92 Behandling av personuppgifter i polisens verksamhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Mediekommittén (Ju 1994:13) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Mediekommittén (Ju 1994:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1994:104 och 1995:14.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. växel 040-35 58 55, direktval 040-35 58 71 (sekreteraren)
Utredningen har avgett :
SOU 1997:49 Grundlagsskydd för nya medier Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Göran Regner, justitieråd, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Bertil Fiskesjö, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Christine Gullesjö, jur.kand /kds, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Birger Hagård, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Håkan Holmberg, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Jan Hyttring, oppositionsråd /c, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1995-06-30
Ledamot : Kurt Ove Johansson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Lilian Nowak, massmediaforskare /mp, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Ingvar Persson, lärare /s, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Agneta Ringman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Tone Tingsgård, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Herman Schmid, universitetslektor /v, fr.o.m. 1995-05-02
Expert : Marianne Eliason, regeringsråd, fr.o.m. 1995-04-11 t.o.m. 1997-03-21
Expert : Per Hultengård, jur.kand., fr.o.m. 1995-04-11 t.o.m. 1997-03-21
Expert : Christina Weihe, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-11 t.o.m. 1997-03-21
Expert : Bertil Wennberg, bitr. kanslichef, fr.o.m. 1995-04-11 t.o.m. 1997-03-21
Sekreterare : Katarina Rikte, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:104 Nya medier och grundlagarna m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:49 Grundlagsskydd för nya medier [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Barnpornografiutredningen (Ju 1994:14) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Barnpornografiutredningen (Ju 1994:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1994:117.
Lokal : Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, Drottninggatan 2, tel. växel 08-405 10 00, direktval 08-405 45 12 (sekreteraren)
Utredningen har avgett :
SOU 1997:29 Barnpornografi-frågan. Innehavskriminalisering m.m. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ingegerd Westlander, justitieråd, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Marianne Andersson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Birgit Friggebo, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Gun Hellsvik, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Margareta Israelsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Göran Magnusson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Catarina Rönnung, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Kerstin Staver, teknikinformatör /miljöpartiet, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Ingvar Svensson, fil. mag. /kds, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Tomas Wennström, redaktör /s, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Alice Åström, led. av riksdagen /v, t.o.m. 1997-03-17
Sakkunnig : Gunnel Arrbäck, direktör, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1997-03-17
Sakkunnig : Per-Håkan Bondestam, chefsåklagare, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1997-03-17
Sakkunnig : Jan Pousette, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1997-03-17
Sakkunnig : Håkan Rustand, byråchef, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1997-03-17
Sakkunnig : Lars Svärd, länspolismästare, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1997-03-17
Expert : Jan Gustafsson, överläkare, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-03-17
Expert : Peter Martens, docent, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-03-17
Expert : Christina Weihe, departementsråd, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-03-17
Sekreterare : Joel Brorsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-02-27 t.o.m. 1997-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:117 Åtgärder mot barnpornografi

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:29 Barnpornografifrågan – Innehavskriminalisering m.m. [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman