Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Per-Håkan Bondestam

Sök kontaktuppgifter till Per-Håkan Bondestam på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Per-Håkan Bondestam

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Per-Håkan Bondestam medverkat i:

Barnpornografiutredningen (Ju 1994:14) [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]
Barnpornografiutredningen (Ju 1994:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1994:117.
Lokal : Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, Drottninggatan 2, tel. växel 08-405 10 00, direktval 08-405 45 12 (sekreteraren)
Utredningen har avgett :
SOU 1997:29 Barnpornografi-frågan. Innehavskriminalisering m.m. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ingegerd Westlander, justitieråd, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Marianne Andersson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Birgit Friggebo, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Gun Hellsvik, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Margareta Israelsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Göran Magnusson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Catarina Rönnung, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Kerstin Staver, teknikinformatör /miljöpartiet, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Ingvar Svensson, fil. mag. /kds, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Tomas Wennström, redaktör /s, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-03-17
Ledamot : Alice Åström, led. av riksdagen /v, t.o.m. 1997-03-17
Sakkunnig : Gunnel Arrbäck, direktör, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1997-03-17
Sakkunnig : Per-Håkan Bondestam, chefsåklagare, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1997-03-17
Sakkunnig : Jan Pousette, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1997-03-17
Sakkunnig : Håkan Rustand, byråchef, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1997-03-17
Sakkunnig : Lars Svärd, länspolismästare, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1997-03-17
Expert : Jan Gustafsson, överläkare, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-03-17
Expert : Peter Martens, docent, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-03-17
Expert : Christina Weihe, departementsråd, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-03-17
Sekreterare : Joel Brorsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-02-27 t.o.m. 1997-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:117 Åtgärder mot barnpornografi

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:29 Barnpornografifrågan – Innehavskriminalisering m.m. [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman