Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Aktiebolagskommittén (Ju 1990:08)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Aktiebolagskommittén (Ju 1990:08) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 38 st. ♀ 10 ♂ 28 ) :

Bo Svensson  []  ( Ordförande )
Eva Arvidsson  []  ( Ledamot )
Lars U. Granberg  []  ( Ledamot )
Nic Grönvall  []  ( Ledamot )
Rolf Kenneryd  []  ( Ledamot )
Sussi Kvart  []  ( Ledamot )
Carin Lundberg  []  ( Ledamot )
Raimo Pärssinen  []  ( Ledamot )
Stig Rindborg  []  ( Ledamot )
Bengt Silfverstrand  []  ( Ledamot )
Karin Starrin  []  ( Ledamot )
Ulrika Stuart  []  ( Ledamot )
Lars Bredin  []  ( Sakkunnig )
Åsa Breding  []  ( Sakkunnig )
Jan Bökmark  []  ( Sakkunnig )
Sven Ekholm  []  ( Sakkunnig )
Johan Gernandt  []  ( Sakkunnig )
Lars Hedberg  []  ( Sakkunnig )
Per-Ola Jansson  []  ( Sakkunnig )
Hans Peter Larsson  []  ( Sakkunnig )
Sten Lundvall  []  ( Sakkunnig )
Ulf Magnusson  []  ( Sakkunnig )
Lars Milberg  []  ( Sakkunnig )
Hans Schedin  []  ( Sakkunnig )
Sten Andersson  []  ( Expert )
Hans Cappelen-Smith  []  ( Sekreterare )
Göran Haag  []  ( Expert )
Christer Lefrell  []  ( Expert )
Ewa Lindbäck  []  ( Expert )
Per Erik Lindeberg  []  ( Expert )
Annika Lundius  []  ( Expert )
Ingrid Melbi  []  ( Expert )
Per Nordström  []  ( Expert )
Göran Schubert  []  ( Expert )
Karin Wallin-Norman  []  ( Expert )
Rolf Skog  []  ( Sekreterare )
Per-Anders Svensson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Aktiebolagskommittén (Ju 1990:08)


Beteckning : Ju 1990:08
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2002-02-26
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1990-10-21
Direktiv för kommittén, se dir. 1990:46, dir. 1991:89, dir. 1991:98, dir. 1992:18, dir. 1994:143, dir. 1997:77 och dir. 1998:90.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Svensson, Bo t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Arvidsson, Eva, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1998-12-21
Ledamot : Granberg, Lars U, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Grönvall, Nic t.o.m. 1993-04-25
Ledamot : Kenneryd, Rolf, fr.o.m. 1997-03-13 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Kvart, Sussi, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Lundberg, Carin t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Pärssinen, Raimo, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Rindborg, Stig, fr.o.m. 1993-04-26 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Silfverstrand, Bengt t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Starrin, Karin t.o.m. 1997-03-12
Ledamot : Stuart, Ulrika t.o.m. 1997-03-03
Ledamot : Åbjörnsson, Rolf t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Bredin, Lars t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Breding, Åsa t.o.m. 1997-03-03
Sakkunnig : Bökmark, Jan t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Ekholm, Sven t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Gernandt, Johan t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Hedberg, Lars, fr.o.m. 1993-02-15 t.o.m. 1996-06-30
Sakkunnig : Jansson, Per-Ola t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Larsson, Hans Peter t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Lundvall, Sten t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Magnusson, Ulf t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Milberg, Lars t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Schedin, Hans, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Andersson, Sten, fr.o.m. 1993-01-20 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Cappelen-Smith, Hans, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Haag, Göran, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Lefrell, Christer t.o.m. 1997-03-03
Expert : Lindbäck, Ewa, fr.o.m. 1998-10-28 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Lindeberg, Per Erik t.o.m. 2001-01-31
Expert : Lundius, Annika t.o.m. 1996-09-01
Expert : Melbi, Ingrid t.o.m. 1998-10-27
Expert : Nordström, Per, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Schubert, Göran t.o.m. 1993-02-14
Expert : Wallin-Norman, Karin, fr.o.m. 1998-10-30 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Cappelen-Smith, Hans t.o.m. 1997-03-03
Sekreterare : Skog, Rolf t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Svensson, Per-Anders, fr.o.m. 1998-11-09 t.o.m. 2001-01-31

Rapporter

SOU 1992:13Bundna aktier
SOU 1992:83Aktiebolagslagen och EG. En anpassning av den svenska lagen till EG:s bolagsdirektiv 1, 2, 3 och 12.
SOU 1995:44Aktiebolagets organisation
SOU 1997:22Aktiebolagets kapital
SOU 1997:168Vinstutdelning i aktiebolag
SOU 1999:36Likvidation av aktiebolag
SOU 2001:1Ny aktiebolagslag

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman