Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Göran Schubert

Sök kontaktuppgifter till Göran Schubert på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Göran Schubert

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Göran Schubert medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen (S 1995:04) om översyn av inkomstprövningen m.m. inom bostadsbidragssystemet [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Utredningen (S 1995:04) om översyn av inkomst- prövningen m.m. inom bostadsbidragssystemet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1995:65 och dir. 1995:146.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:133 Bostadsbidragen - effektivare inkomstprövning - besparingar Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Bo Jonsson, generaldirektör, fr.o.m. 1995-06-15
Sakkunnig : Billy Thorstenson, departementsråd, fr.o.m. 1995-06-21
Sakkunnig : Per Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-21
Expert : Pär Arvstrand, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-06-21
Expert : Staffan Ivarsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-06-21
Expert : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Inger Philipson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Göran Schubert, kanslichef, fr.o.m. 1995-06-15
Expert : Per Tillander, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-21
Sekreterare : Kjell Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1995-12-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:133 Bostadsbidragen – effektivare inkomstprövning – besparingar [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (Fi 1994:05) om statliga subventioner [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Utredningen (Fi 1994:05) om statliga subventioner
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1994:13.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:36 Förmåner och sanktioner - en samlad redovisning
SOU 1995:56 Förmåner och sanktioner - utgifter för administration Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Bo Jonsson, generaldirektör
Sakkunnig : Yvonne Gustafsson, t.o.m. 1995-01-08
Sakkunnig : Lena Abjörner, departementsråd, fr.o.m. 1995-09-01
Sakkunnig : Per Mårtensson, föredragande i Finansutskottet
Expert : Gerd Grip, byrådirektör
Expert : Peter Håkansson, byrådirektör
Expert : Matts Karlson, departementssekreterare
Expert : Elin Landell, departementssekreterare
Expert : Richard Murray, chefekonom
Expert : Göran Schubert, kanslichef
Sekreterare : Maria Kain, departementssekreterare
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Aktiebolagskommittén (Ju 1990:08) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Aktiebolagskommittén (Ju 1990:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1990-10-21
Direktiv för kommittén, se dir. 1990:46, dir. 1991:89, dir. 1991:98, dir. 1992:18, dir. 1994:143, dir. 1997:77 och dir. 1998:90.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1992:13 Bundna aktier
SOU 1992:83 Aktiebolagslagen och EG. En anpassning av den svenska lagen till EG:s bolagsdirektiv 1, 2, 3 och 12.
SOU 1995:44 Aktiebolagets organisation
SOU 1997:22 Aktiebolagets kapital
SOU 1997:168 Vinstutdelning i aktiebolag
SOU 1999:36 Likvidation av aktiebolag
SOU 2001:1 Ny aktiebolagslag
Medverkande :
Ordförande : Bo Svensson, justitieråd, t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Eva Arvidsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1998-12-21
Ledamot : Lars Granberg, U led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Nic Grönvall, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1993-04-25
Ledamot : Rolf Kenneryd, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-13 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Sussi Kvart, jurist, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Carin Lundberg, led. av riksdagen /s, t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Stig Rindborg, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 1993-04-26 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Bengt Silfverstrand, led. av riksdagen /s, t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Karin Starrin, led. av riksdagen /c, t.o.m. 1997-03-12
Ledamot : Ulrika Stuart, civilekonom, t.o.m. 1997-03-03
Ledamot : Rolf Åbjörnsson, B, t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Lars Bredin, t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Åsa Breding, chefsjurist, t.o.m. 1997-03-03
Sakkunnig : Jan Bökmark, t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Sven Ekholm, aukt. revisor, t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Johan Gernandt, advokat, t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Lars Hedberg, sakkunnig vid Finansinspektionen, fr.o.m. 1993-02-15 t.o.m. 1996-06-30
Sakkunnig : Per-Ola Jansson, verkst. direktör, t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Hans Peter Larsson, jur.kand, t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Sten Lundvall, aukt. revisor, t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Ulf Magnusson, t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Lars Milberg, jur. kand., t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Hans Schedin, sakkunnig vid Finansinspektionen, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Sten Andersson, departementsråd, fr.o.m. 1993-01-20 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Hans Cappelen-Smith, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Göran Haag, departementsråd, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Christer Lefrell, kommerseråd, t.o.m. 1997-03-03
Expert : Ewa Lindbäck, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-28 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Per Erik Lindeberg, rättschef, t.o.m. 2001-01-31
Expert : Annika Lundius, rättschef, t.o.m. 1996-09-01
Expert : Ingrid Melbi, kammarrättsassessor, t.o.m. 1998-10-27
Expert : Per Nordström, chefsjurist, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Göran Schubert, kanslichef, t.o.m. 1993-02-14
Expert : Karin Wallin-Norman, chefsjurist, fr.o.m. 1998-10-30 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Hans Cappelen-Smith, hovrättsassessor, t.o.m. 1997-03-03
Sekreterare : Rolf Skog, ekon.lic. och jur.kand., t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Per-Anders Svensson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-11-09 t.o.m. 2001-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 7 st. SOU ) :

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman