Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ewa Lindbäck

Sök kontaktuppgifter till Ewa Lindbäck på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ewa Lindbäck

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ewa Lindbäck medverkat i ( 3 st. ):

3:12-utredningen (Fi 1999:12) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
3:12-utredningen (Fi 1999:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-09-09
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:72
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:52 Beskattning av småföretagare
Medverkande :
Särskild utredare : Stig von Bahr, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2000-04-09
Särskild utredare : Per Anders Lindgren, fr.o.m. 2000-08-16 t.o.m. 2002-06-18
Sakkunnig : Anders Kristoffersson, fr.o.m. 2001-01-13 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Ingrid Backlund, fr.o.m. 2000-10-16 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Per-Olof Edin, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Mats Fagerlund, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-10-28
Expert : Lars Falkenlind, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Gunnar Forsling, fr.o.m. 2000-01-19 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Maria Hillberg, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Gunnar Johansson, fr.o.m. 2001-03-27 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Per Juth, fr.o.m. 2001-01-25 t.o.m. 2002-01-20
Expert : Hans Peter Larsson, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-01-24
Expert : Thomas Lindberg, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Ewa Lindbäck, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-15
Expert : Richard Löfqvist, fr.o.m. 2001-10-16 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Åsa Mattsson, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Claes Norberg, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Christina Rosén, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Urban Rydin, fr.o.m. 2000-11-21 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Christer Silfverberg, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Olle Stenman, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2001-03-25
Expert : Jan Södersten, fr.o.m. 2000-01-19 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Stig Vikström, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2000-11-20
Sekreterare : Cecilia Landelius, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2002-07-14
Sekreterare : Nedim Salcic, fr.o.m. 2002-03-04 t.o.m. 2002-05-31
Sekreterare : Aud Sjökvist, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:52 Beskattning av småföretagare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kupongskattelagsutredningen (Fi 1996:12) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Kupongskattelagsutredningen (Fi 1996:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-10-03
Direktiv för utredningen, se dir. 1996:76.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:79 Källskatt på utdelning och royalty till begränsat skattskyldiga
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Nylund, chefsrådman, fr.o.m. 1996-10-28
Expert : Stefan Bergqvist, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-01-01
Expert : Kerstin Boström, sakkunnig, fr.o.m. 1998-09-01
Expert : Ellen Brammness-Arvidsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-14
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 1998-01-01
Expert : Claes Hammarstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-01-01
Expert : Ewa Lindbäck, fr.o.m. 1998-01-01
Expert : Fredrik Lundqvist, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Ingrid Melbi, kansliråd, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-09-30
Expert : Kjell Olsson, kansliråd, fr.o.m. 1997-04-14
Expert : Anne Rutberg, skattejurist, fr.o.m. 1997-01-01
Expert : Margareta Sahlström, bankdirektör, fr.o.m. 1997-01-01
Expert : Stefan Sinerius, bolagsjurist, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-02-28
Expert : Dag Valinder, fr.o.m. 1998-01-01
Expert : Karin Wallin-Norman, fr.o.m. 1998-03-01
Expert : Bertil Wiman, professor, fr.o.m. 1997-01-01
Sekreterare : Magnus Elfström, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Jörgen Grönlund, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-06-26
Sekreterare : Dag Valinder, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-14 t.o.m. 1997-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:76 Översyn av kupongskattelagen

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:79 Källskatt på utdelning och royalty till begränsat skattskyldiga [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Aktiebolagskommittén (Ju 1990:08) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Aktiebolagskommittén (Ju 1990:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1990-10-21
Direktiv för kommittén, se dir. 1990:46, dir. 1991:89, dir. 1991:98, dir. 1992:18, dir. 1994:143, dir. 1997:77 och dir. 1998:90.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1992:13 Bundna aktier
SOU 1992:83 Aktiebolagslagen och EG. En anpassning av den svenska lagen till EG:s bolagsdirektiv 1, 2, 3 och 12.
SOU 1995:44 Aktiebolagets organisation
SOU 1997:22 Aktiebolagets kapital
SOU 1997:168 Vinstutdelning i aktiebolag
SOU 1999:36 Likvidation av aktiebolag
SOU 2001:1 Ny aktiebolagslag
Medverkande :
Ordförande : Bo Svensson, justitieråd, t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Eva Arvidsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1998-12-21
Ledamot : Lars Granberg, U led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Nic Grönvall, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1993-04-25
Ledamot : Rolf Kenneryd, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-13 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Sussi Kvart, jurist, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Carin Lundberg, led. av riksdagen /s, t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Stig Rindborg, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 1993-04-26 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Bengt Silfverstrand, led. av riksdagen /s, t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Karin Starrin, led. av riksdagen /c, t.o.m. 1997-03-12
Ledamot : Ulrika Stuart, civilekonom, t.o.m. 1997-03-03
Ledamot : Rolf Åbjörnsson, B, t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Lars Bredin, t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Åsa Breding, chefsjurist, t.o.m. 1997-03-03
Sakkunnig : Jan Bökmark, t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Sven Ekholm, aukt. revisor, t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Johan Gernandt, advokat, t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Lars Hedberg, sakkunnig vid Finansinspektionen, fr.o.m. 1993-02-15 t.o.m. 1996-06-30
Sakkunnig : Per-Ola Jansson, verkst. direktör, t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Hans Peter Larsson, jur.kand, t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Sten Lundvall, aukt. revisor, t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Ulf Magnusson, t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Lars Milberg, jur. kand., t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Hans Schedin, sakkunnig vid Finansinspektionen, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Sten Andersson, departementsråd, fr.o.m. 1993-01-20 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Hans Cappelen-Smith, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Göran Haag, departementsråd, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Christer Lefrell, kommerseråd, t.o.m. 1997-03-03
Expert : Ewa Lindbäck, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-28 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Per Erik Lindeberg, rättschef, t.o.m. 2001-01-31
Expert : Annika Lundius, rättschef, t.o.m. 1996-09-01
Expert : Ingrid Melbi, kammarrättsassessor, t.o.m. 1998-10-27
Expert : Per Nordström, chefsjurist, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Göran Schubert, kanslichef, t.o.m. 1993-02-14
Expert : Karin Wallin-Norman, chefsjurist, fr.o.m. 1998-10-30 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Hans Cappelen-Smith, hovrättsassessor, t.o.m. 1997-03-03
Sekreterare : Rolf Skog, ekon.lic. och jur.kand., t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Per-Anders Svensson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-11-09 t.o.m. 2001-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 7 st. SOU ) :

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman