Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén (Ju 1989:01) om ideell skada

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén (Ju 1989:01) om ideell skada [ Avslutad 1995 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 21 st. ♀ 6 ♂ 15 ) :

Edvard Nilsson  []  ( Ordförande )
Allan Ekström  []  ( Ledamot )
Kjell Eldensjö  []  ( Ledamot )
Stig Gustafsson  []  ( Ledamot )
Per Olding  []  ( Ledamot )
Ingrid Ronne-Björkqvist  []  ( Ledamot )
Martin Segerstedt  []  ( Ledamot )
Gunnar Thollander  []  ( Ledamot )
Göran Karlstedt  []  ( Sakkunnig )
Helena Starup  []  ( Sakkunnig )
Kalle Danielsson  []  ( Expert )
Alf Eckerhall  []  ( Expert )
Börje Grahn  []  ( Expert )
Lennart Gustafsson  []  ( Expert )
Maria Renmyr  []  ( Expert )
Ola Schönning  []  ( Expert )
Marie Svendenius  []  ( Expert )
Eva Tidefelt  []  ( Expert )
Bo Victor  []  ( Expert )
Agneta Carlquist  []  ( Sekreterare )
Krister Maxedius  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén (Ju 1989:01) om ideell skada
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1988:76 med ändring enl. beslut den 5 oktober 1989 (dnr. 89-2575) och dir. 1990:66.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Box 2001, 550 02 Jönköping, tel. växel 036/15 65 00, direktval 036/15 66 66 (Carlquist), 036/15 65 95 (Maxedius)
Utredningen har avgett :
SOU 1991:34 HIV-smittade-ersättning för ideell skada.
SOU 1992:84 Ersättning för kränkning genom brott
SOU 1995:33 Ersättning för ideell skada vid personskada Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Edvard Nilsson, justitieråd, t.o.m. 1995-04-30
Ledamot : Allan Ekström, f.d. hovrättsråd, t.o.m. 1995-04-11
Ledamot : Kjell Eldensjö, ingenjör, t.o.m. 1995-04-11
Ledamot : Stig Gustafsson, chefsjurist, t.o.m. 1995-04-11
Ledamot : Per Olding, hovrättsråd, t.o.m. 1995-04-11
Ledamot : Ingrid Ronne-Björkqvist, barnläkare, t.o.m. 1995-04-11
Ledamot : Martin Segerstedt, f.d. arbetsförmedlare, t.o.m. 1995-04-11
Ledamot : Gunnar Thollander, instruktör, t.o.m. 1995-04-11
Sakkunnig : Göran Karlstedt, departementsråd, t.o.m. 1995-04-11
Sakkunnig : Helena Starup, kansliråd, t.o.m. 1995-04-11
Expert : Kalle Danielsson, ombudsman, fr.o.m. 1993-11-26 t.o.m. 1995-04-11
Expert : Alf Eckerhall, direktör, t.o.m. 1995-04-11
Expert : Börje Grahn, ombudsman, t.o.m. 1993-11-25
Expert : Lennart Gustafsson, jur.kand.konsult, t.o.m. 1995-04-11
Expert : Maria Renmyr, byråchef, t.o.m. 1995-04-11
Expert : Ola Schönning, skadechef, t.o.m. 1995-04-11
Expert : Marie Svendenius, jur.kand., t.o.m. 1995-04-11
Expert : Eva Tidefelt, chefsjurist, t.o.m. 1995-04-11
Expert : Bo Victor, advokat, t.o.m. 1995-04-11
Sekreterare : Agneta Carlquist, hovrättsassessor, t.o.m. 1995-05-14
Sekreterare : Krister Maxedius, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-05-14
Krister Maxedius, hovrättsassessor, t.o.m. 1995-05-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman