: : :

Medverkande i utredning : Agneta Carlquist

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Agneta Carlquist

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Agneta Carlquist medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen (S 1994:10) om förbättrad tillsyn över hälso- och sjukvårdspersonalen [ Avslutad 1995 ] [ Sekreterare ]

Utredningen (S 1994:10) om förbättrad tillsyn över hälso- och sjukvårdspersonalen


Beteckning : S 1994:10
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1996-03-15
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:118.
Lokal :
0

Sammansättning


Sjöberg, Björn, fr.o.m. 1994-12-01
Expert : Arne-Hellström, Britt-Marie, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Fahlberg, Gunnar, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Jönsson, Marie, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Lundgren, Lars, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Schöldström, Jan, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Törnqvist, Mårten, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Vikenhem, Jan, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Werner, Anita, fr.o.m. 1995-02-01
Sekreterare : Carlquist, Agneta, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-01-31
Sekreterare : Schön-Engqvist, Eva, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-01-14

Rapporter

SOU 1995:147Förbättrad tillsyn över hälso-
och sjukvårdspersonal
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:118
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:147 Förbättrad tillsyn över hälso- och sjukvårdspersonal [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén (Ju 1989:01) om ideell skada [ Avslutad 1995 ] [ Sekreterare ]

Kommittén (Ju 1989:01) om ideell skada


Beteckning : Ju 1989:01
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1996-03-13
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1988:76 med ändring enl. beslut den 5 oktober 1989 (dnr. 89-2575) och dir. 1990:66.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Box 2001, 550 02 Jönköping, tel. växel 036/15 65 00, direktval 036/15 66 66 (Carlquist), 036/15 65 95 (Maxedius)
0123

Sammansättning


Ordförande : Nilsson, Edvard t.o.m. 1995-04-30
Ledamot : Ekström, Allan t.o.m. 1995-04-11
Ledamot : Eldensjö, Kjell t.o.m. 1995-04-11
Ledamot : Gustafsson, Stig t.o.m. 1995-04-11
Ledamot : Olding, Per t.o.m. 1995-04-11
Ledamot : Ronne-Björkqvist, Ingrid t.o.m. 1995-04-11
Ledamot : Segerstedt, Martin t.o.m. 1995-04-11
Ledamot : Thollander, Gunnar t.o.m. 1995-04-11
Sakkunnig : Karlstedt, Göran t.o.m. 1995-04-11
Sakkunnig : Starup, Helena t.o.m. 1995-04-11
Expert : Danielsson, Kalle, fr.o.m. 1993-11-26 t.o.m. 1995-04-11
Expert : Eckerhall, Alf t.o.m. 1995-04-11
Expert : Grahn, Börje t.o.m. 1993-11-25
Expert : Gustafsson, Lennart t.o.m. 1995-04-11
Expert : Renmyr, Maria t.o.m. 1995-04-11
Expert : Schönning, Ola t.o.m. 1995-04-11
Expert : Svendenius, Marie t.o.m. 1995-04-11
Expert : Tidefelt, Eva t.o.m. 1995-04-11
Expert : Victor, Bo t.o.m. 1995-04-11
Sekreterare : Carlquist, Agneta t.o.m. 1995-05-14
Sekreterare : Maxedius, Krister, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-05-14
Maxedius, Krister t.o.m. 1995-05-14

Rapporter

SOU 1991:34HIV-smittade-ersättning för ideell
skada.
SOU 1992:84Ersättning för kränkning genom brott
SOU 1995:33Ersättning för ideell skada vid
personskada
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1988:76
Dir. 1990:66

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman