Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Göran Karlstedt

Sök kontaktuppgifter till Göran Karlstedt på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Göran Karlstedt

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Göran Karlstedt medverkat i ( 4 st. ):

2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09) [ Avslutad 2005 ] [ Ordförande ]

2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09)


Beteckning : Ju 2002:09
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2006-02-27
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-06-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:89 och dir. 2005:35
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Karlstedt, Göran, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Bergman, Ann-Catrin, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Eldensjö, Kjell, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Engzell, Bitte, fr.o.m. 2003-08-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Gustavsson, Sven-Åke, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Hellquist, Solveig, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Hägg, Carina, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Israelsson, Margareta, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Linderborg, Tanja, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-08-20
Ledamot : Lindestam, Åsa, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Magnusson, Cecilia, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Pärssinen, Raimo, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Tornberg, Stefan, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Axelsson, Marie, fr.o.m. 2004-03-10 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Björklund, Agneta, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Carlsson, Nils-Fredrik, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Choate, Abigail, fr.o.m. 2003-06-13 t.o.m. 2004-03-09
Sakkunnig : Kuttenkeuler, Anne, fr.o.m. 2004-08-25 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Sangborn, Johan, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Sunesson, Per-Anders, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-02-28
Sakkunnig : Wickström, Anita, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Almebäck, Bengt, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Eiserman, Christer, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Elfver-Lindström, Eva, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Sjösten, Mats, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sekreterare : Salvall, Eva-Charlotte, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2005-07-31
Sekreterare : Åhsberg, Margita, fr.o.m. 2002-08-01 t.o.m. 2005-07-31

Rapporter

SOU 2005:43Vårdnad – Boende – Umgänge Barnets bästa, föräldrars ansvar
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:43 Vårdnad – Boende – Umgänge – Barnets bästa, föräldrars ansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2001:06) om effektivare bötesverkställighet vid trafikbrott m.m. [ Avslutad 2002 ] [ Särskild utredare ]

Utredningen (N 2001:06) om effektivare bötesverkställighet vid trafikbrott m.m.


Beteckning : N 2001:06
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2003-03-06
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:50
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Karlstedt, Göran, fr.o.m. 2001-07-10 t.o.m. 2002-08-28
Expert : Ahlén, Fredrik, fr.o.m. 2001-09-26 t.o.m. 2002-08-28
Expert : Bagge, Layla, fr.o.m. 2001-09-26 t.o.m. 2002-08-28
Expert : Bäcklin, Peter, fr.o.m. 2001-11-19 t.o.m. 2002-08-28
Expert : Curtsdotter, Gisela, fr.o.m. 2001-09-26 t.o.m. 2001-11-18
Expert : Edwardsson, Fredrik, fr.o.m. 2001-09-26 t.o.m. 2002-08-28
Expert : Malmqvist, Björn, fr.o.m. 2001-09-26 t.o.m. 2002-08-28
Sekreterare : Elfving, Lars, fr.o.m. 2001-09-24 t.o.m. 2002-08-28

Rapporter

SOU 2002:72Verkställighet av vissa trafikböter/trafikavgifter för utländska trafikanter
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Sjöfylleriutredningen (Ju 1999:15) [ Avslutad 2001 ] [ Särskild utredare ]

Sjöfylleriutredningen (Ju 1999:15)


Beteckning : Ju 1999:15
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2002-02-26
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-11-11
Direktiv för för utredningen, se dir. 1999:87
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Karlstedt, Göran, fr.o.m. 1999-12-01 t.o.m. 2001-04-16
Expert : Kjellström, Per, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2001-04-03
Expert : Lindstrand, Tomas, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2001-04-03
Expert : Lång, Viveca, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2001-04-03
Expert : Nilsson, Kristina, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2001-04-03
Expert : Östman, Dan, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2001-04-03
Sekreterare : Persson, Cecilia, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-04-16

Rapporter

SOU 2001:30Sjöfylleri
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:30 Sjöfylleri [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén (Ju 1989:01) om ideell skada [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]

Kommittén (Ju 1989:01) om ideell skada


Beteckning : Ju 1989:01
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1996-03-13
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1988:76 med ändring enl. beslut den 5 oktober 1989 (dnr. 89-2575) och dir. 1990:66.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Box 2001, 550 02 Jönköping, tel. växel 036/15 65 00, direktval 036/15 66 66 (Carlquist), 036/15 65 95 (Maxedius)
0123

Sammansättning


Ordförande : Nilsson, Edvard t.o.m. 1995-04-30
Ledamot : Ekström, Allan t.o.m. 1995-04-11
Ledamot : Eldensjö, Kjell t.o.m. 1995-04-11
Ledamot : Gustafsson, Stig t.o.m. 1995-04-11
Ledamot : Olding, Per t.o.m. 1995-04-11
Ledamot : Ronne-Björkqvist, Ingrid t.o.m. 1995-04-11
Ledamot : Segerstedt, Martin t.o.m. 1995-04-11
Ledamot : Thollander, Gunnar t.o.m. 1995-04-11
Sakkunnig : Karlstedt, Göran t.o.m. 1995-04-11
Sakkunnig : Starup, Helena t.o.m. 1995-04-11
Expert : Danielsson, Kalle, fr.o.m. 1993-11-26 t.o.m. 1995-04-11
Expert : Eckerhall, Alf t.o.m. 1995-04-11
Expert : Grahn, Börje t.o.m. 1993-11-25
Expert : Gustafsson, Lennart t.o.m. 1995-04-11
Expert : Renmyr, Maria t.o.m. 1995-04-11
Expert : Schönning, Ola t.o.m. 1995-04-11
Expert : Svendenius, Marie t.o.m. 1995-04-11
Expert : Tidefelt, Eva t.o.m. 1995-04-11
Expert : Victor, Bo t.o.m. 1995-04-11
Sekreterare : Carlquist, Agneta t.o.m. 1995-05-14
Sekreterare : Maxedius, Krister, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-05-14
Maxedius, Krister t.o.m. 1995-05-14

Rapporter

SOU 1991:34HIV-smittade-ersättning för ideell
skada.
SOU 1992:84Ersättning för kränkning genom brott
SOU 1995:33Ersättning för ideell skada vid
personskada
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman