Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Vivi-Ann Nilsson

Sök kontaktuppgifter till Vivi-Ann Nilsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Vivi-Ann Nilsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Vivi-Ann Nilsson medverkat i ( 3 st. ):

Kommittén Aktionsgruppen för barnkultur (Ku 2004:07) [ Avslutad 2006 ] [ Ledamot ]
Kommittén Aktionsgruppen för barnkultur (Ku 2004:07)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-09-02
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:117
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:45 Tänka framåt, men göra nu - Så stärker vi barnkulturen
Bilaga "Det ser lite olika ut..." En kartläggning av den offentligt finansierade kulturen för barn.
Medverkande :
Ordförande : Lotta Lundgren, verksamhetsledare, fr.o.m. 2004-09-02 t.o.m. 2006-04-26
Ledamot : Zargam Asadi, kommunalråd, fr.o.m. 2004-09-02 t.o.m. 2006-04-26
Ledamot : Alireza Asfari, barn- och ungdomskonsulent, fr.o.m. 2004-09-02 t.o.m. 2006-04-26
Ledamot : Thor Fossland, kulturchef, fr.o.m. 2004-09-02 t.o.m. 2006-04-26
Ledamot : Susin Lindblom, förbundsdirektör, fr.o.m. 2004-09-02 t.o.m. 2006-04-26
Ledamot : Vivi-Ann Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 2004-09-02 t.o.m. 2006-04-26
Ledamot : Per Sjöberg, kulturchef, fr.o.m. 2004-09-02 t.o.m. 2006-04-26
Ledamot : Gertrud Widerberg, barnkulturarbetare, fr.o.m. 2004-09-02 t.o.m. 2006-04-26
Expert : Fredrik Gunnarsson, sekreterare, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2006-04-26
Expert : Mari Granath Lagercrantz, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-09-27 t.o.m. 2005-12-21
Expert : Mona Lansfjord, undervisningsråd, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2006-04-26
Expert : Ulrika Lindblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2006-04-26
Expert : Michael Matz, handläggare, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2006-04-26
Expert : Ulf Nilsson Huett, fotograf, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2006-04-26
Expert : Suzanne Osten, regissör, fr.o.m. 2004-09-02 t.o.m. 2006-04-26
Expert : Cecilia Parkert, kommunikatör/informatör, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2006-04-26
Expert : Per-Gunnar Rosengren, utredare, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2006-04-26
Expert : Torgny Sandgren, utredare, fr.o.m. 2005-12-15 t.o.m. 2006-04-26
Expert : Ulla Wiklund, undervisningsråd, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2006-04-26
Expert : Margareta Wiman, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2006-04-26
Informatör : Charlotte Carlsson, fr.o.m. 2005-04-04 t.o.m. 2006-04-26
Sekreterare : Lotta Brilioth Biörnstad, fr.o.m. 2005-08-01 t.o.m. 2006-05-05
Sekreterare : Kerstin Olander, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:117 Aktionsgrupp för barnkultur

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:45 Tänka framåt, men göra nu – Så stärker vi barnkulturen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén för översyn av utbildningen för barn, ungdomar och vuxna med utvecklingsstörning (U 2002:01) Carlbeck-kommittén [ Avslutad 2004 ] [ Ordförande ]
Kommittén för översyn av utbildningen för barn, ungdomar och vuxnamed utvecklingsstörning (U 2002:01) "Carlbeck-kommittén"
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-12-06
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:100, dir. 2002:162 och dir. 2003:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:35 För den jag är - Om utbildning och utvecklingsstörning
SOU 2004:98 För oss tillsammans om utbildning och utvecklingsstörning
Medverkande :
Ordförande : Vivi-Ann Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Christer Adelsbo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-02-18 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Yvonne Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Sven-Olof Edvinsson, barnläkare, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Tomas Eneroth, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2002-12-09
Ledamot : Lennart Gustavsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Eva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Barbro Kärrstrand, kommunalråd, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 3004-10-04
Ledamot : Agneta Luttropp, adjunkt, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Anders Rosén, fritidsledare, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Anders Sjölund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Kristina Ahlström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Hanna Andersson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-12-10 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Camilla Asp, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Michael Blom, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2002-12-09
Sakkunnig : Marika Dagenbrink, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2002-10-06
Sakkunnig : Kerstin Molander, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Margareta Hart, revisionsdirektör, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2003-03-17
Expert : Laina Kämpe, utredare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Jan Rocksén, generaldirektör, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Lena Thorsson, konsult, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Karin Wahlström, undervisningsråd, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Sekreterare : Ulla Alexandersson, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Susanne Forssman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-08-15 t.o.m. 2003-08-31
Sekreterare : Carin Holtz, undervisningsråd, fr.o.m. 2003-10-15 t.o.m. 2004-09-15
Sekreterare : Eva-Stina Hultinger, kanslichef, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-31
Assistent : Marit Dozzi, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Storstadskommittén (S 1995:01) [ Avslutad 1998 ] [ Ledamot ]
Storstadskommittén (S 1995:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:35 och 1995:108.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:142 Att röja hinder för samverkan - Egenmakt - Arbetslinjen
SOU 1996:54 Kooperativa möjligheter i Storstadsområden - exempel, erfarenheter och förslag till åtgärder
SOU 1996:146 Att återerövra vardagen
SOU 1996:151 Bidrag genom arbete - En antologi
SOU 1996:177 Egenmakt
SOU 1997:24 Välfärd i verkligheten - pengar räcker inte
SOU 1997:61 Att växa bland betong och bojor. - Delbetänkande
SOU 1997:62 Rosor av betong. En antologi
SOU 1997:118 Delade städer - Underlagsrapport.
SOU 1998:25 Tre städer. En storstadspolitik för hela landet + 4 bilagor. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Alnebratt, kommunalråd, fr.o.m. 1996-02-01
Ordförande : Karl-Petter Thorwaldsson, informationschef, fr.o.m. 1995-03-23 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Christine Axelsson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-03-23
Ledamot : Dag Larsson, kommunsekreterare, fr.o.m. 1995-03-23
Ledamot : Vivi-Ann Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-03-23
Ledamot : Joakim Ollén, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 1995-03-23 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Bertil Persson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Karin Pilsäter, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-03-23
Ledamot : Rune Thorén, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-03-23
Sakkunnig : Sven-Olov Andersson, regiondirektör, fr.o.m. 1995-04-10
Sakkunnig : Ann-Mari Begler, överdirektör, fr.o.m. 1995-04-10
Sakkunnig : Tommy Birgersson, projektledare, fr.o.m. 1995-04-10
Sakkunnig : Ylva Eklund, byrådirektör, fr.o.m. 1995-04-10
Sakkunnig : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 1997-07-01
Sakkunnig : Gunilla Malmborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-03
Sakkunnig : Barbara Martin, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-10
Sakkunnig : Siv Stjernborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-01-01
Sakkunnig : Mats Wadman, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-12-31
Sakkunnig : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Mattias Gustafsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1997-09-18
Expert : Karl-Olof Hedler, fr.o.m. 1997-02-14
Expert : Eva-Stina Hultinger, kansliråd, t.o.m. 1996-05-09
Expert : Kent Ivarsson, kansliråd, t.o.m. 1996-11-19
Expert : Birgitta Ornbrant, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-15
Expert : Tommi Riihonen, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1995-06-15
Expert : Katarina Wettergren, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-05-10
Sekreterare : Lars Eklund, t.o.m. 1996-08-18
Sekreterare : Christina Eldh, byrådirektör, fr.o.m. 1995-06-15 t.o.m. 1998-03-10
Sekreterare : Håkan Svärdman, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1998-03-01
Sekreterare : Stina Öresland, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:35 Levnadsvillkor i storstadsområden

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman