: : :

Storstadskommittén (S 1995:01)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Storstadskommittén (S 1995:01) [ Avslutad 1998 ]

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1995:35
Betänkanden av utredningen ( 10 st. ) :

SOU 1995:142
SOU 1996:54
SOU 1996:146
SOU 1996:151
SOU 1996:177
SOU 1997:24
SOU 1997:61
SOU 1997:62
SOU 1997:118
SOU 1998:25
Medverkande i utredningen ( 30 st. ♀ 15 ♂ 15 ) :

Kerstin Alnebratt  []  ( Ordförande )
Karl-Petter Thorwaldsson  []  ( Ordförande )
Christine Axelsson  []  ( Ledamot )
Dag Larsson  []  ( Ledamot )
Vivi-Ann Nilsson  []  ( Ledamot )
Joakim Ollén  []  ( Ledamot )
Bertil Persson  []  ( Ledamot )
Karin Pilsäter  []  ( Ledamot )
Rune Thorén  []  ( Ledamot )
Sven-Olov Andersson  []  ( Sakkunnig )
Ann-Marie Begler  []  ( Sakkunnig )
Tommy Birgersson  []  ( Sakkunnig )
Ylva Eklund  []  ( Sakkunnig )
Sören Kindlund  []  ( Sakkunnig )
Gunilla Malmborg  []  ( Sakkunnig )
Barbara Martin  []  ( Sakkunnig )
Siv Stjernborg  []  ( Sakkunnig )
Mats Wadman  []  ( Sakkunnig )
Kerstin Wigzell  []  ( Sakkunnig )
Mattias Gustafsson  []  ( Expert )
Karl-Olov Hedler  []  ( Expert )
Eva-Stina Hultinger  []  ( Expert )
Kent Ivarsson  []  ( Expert )
Birgitta Ornbrant  []  ( Expert )
Tommi Riihonen  []  ( Expert )
Lars Eklund  []  ( Sekreterare )
Christina Eldh  []  ( Sekreterare )
Håkan Svärdman  []  ( Sekreterare )
Stina Öresland  []  ( Sekreterare )
Catharina Wettergren  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Storstadskommittén (S 1995:01)


Beteckning : S 1995:01
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:35 och 1995:108.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Alnebratt, Kerstin, fr.o.m. 1996-02-01
Ordförande : Thorwaldsson, Karl-Petter, fr.o.m. 1995-03-23 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Axelsson, Christine, fr.o.m. 1995-03-23
Ledamot : Larsson, Dag, fr.o.m. 1995-03-23
Ledamot : Nilsson, Vivi-Ann, fr.o.m. 1995-03-23
Ledamot : Ollén, Joakim, fr.o.m. 1995-03-23 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Persson, Bertil, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Pilsäter, Karin, fr.o.m. 1995-03-23
Ledamot : Thorén, Rune, fr.o.m. 1995-03-23
Sakkunnig : Andersson, Sven-Olov regiondirektör, fr.o.m. 1995-04-10
Sakkunnig : Begler, Ann-Mari, fr.o.m. 1995-04-10
Sakkunnig : Birgersson, Tommy, fr.o.m. 1995-04-10
Sakkunnig : Eklund, Ylva, fr.o.m. 1995-04-10
Sakkunnig : Kindlund, Sören, fr.o.m. 1997-07-01
Sakkunnig : Malmborg, Gunilla, fr.o.m. 1996-06-03
Sakkunnig : Martin, Barbara, fr.o.m. 1995-04-10
Sakkunnig : Stjernborg, Siv, fr.o.m. 1997-01-01
Sakkunnig : Wadman, Mats, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-12-31
Sakkunnig : Wigzell, Kerstin, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Gustafsson, Mattias, fr.o.m. 1997-09-18
Expert : Hedler, Karl-Olof, fr.o.m. 1997-02-14
Expert : Hultinger, Eva-Stina t.o.m. 1996-05-09
Expert : Ivarsson, Kent t.o.m. 1996-11-19
Expert : Ornbrant, Birgitta, fr.o.m. 1995-06-15
Expert : Riihonen, Tommi, fr.o.m. 1995-06-15
Expert : Wettergren, Katarina, fr.o.m. 1996-05-10
Sekreterare : Eklund, Lars t.o.m. 1996-08-18
Sekreterare : Eldh, Christina, fr.o.m. 1995-06-15 t.o.m. 1998-03-10
Sekreterare : Svärdman, Håkan, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1998-03-01
Sekreterare : Öresland, Stina, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-31

Rapporter

SOU 1995:142Att röja hinder för samverkan -
Egenmakt – Arbetslinjen
SOU 1996:54Kooperativa möjligheter i
Storstadsområden – exempel, erfarenheter och
förslag till åtgärder
SOU 1996:146Att återerövra vardagen
SOU 1996:151Bidrag genom arbete – En
antologi
SOU 1996:177Egenmakt
SOU 1997:24Välfärd i verkligheten – pengar
räcker inte
SOU 1997:61Att växa bland betong och bojor.
- Delbetänkande
SOU 1997:62Rosor av betong. En antologi
SOU 1997:118Delade städer
- Underlagsrapport.
SOU 1998:25Tre städer. En storstadspolitik
för hela landet + 4 bilagor.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman