Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Vilhelm Nordenanckar

Sök kontaktuppgifter till Vilhelm Nordenanckar på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Vilhelm Nordenanckar

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Vilhelm Nordenanckar medverkat i ( 3 st. ):

Bokpriskommissionen (Ku 2002:01) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Bokpriskommissionen (Ku 2002:01)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-01-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:2 och dir 2002:144
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:66 Det skall vara billigt att köpa böcker och tidskrifter - delrapport I
SOU 2003:8 Delrapport II
SOU 2003:76 Delrapport III
SOU 2004:9 Delrapport IV
SOU 2004:90 Delrapport V
SOU 2005:12 Slutrapport
Medverkande :
Ordförande : Ingegerd Sahlström, projektledare, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2005-02-28
Ledamot : Dan Abelin, kanslist, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2005-02-28
Ledamot : Kristina Ahlinder, direktör, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2005-02-28
Ledamot : Fateme Behros, författare, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-12-16
Ledamot : Lena Björk, chefredaktör, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2005-02-28
Ledamot : Kjersti Bosdotter, kurlturansvarig, fr.o.m. 2003-03-11 t.o.m. 2005-02-28
Ledamot : Anna Brodow, redaktör, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2003-03-03
Ledamot : Sven Cahling, f.d. kommunalnämndsordförande, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2005-02-28
Ledamot : John Erik Forslund, direktör, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2005-02-28
Ledamot : Roger Haddad, pol.mag., fr.o.m. 2002-06-26 t.o.m. 2005-02-28
Ledamot : Lars-Erik Linder, controller, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2005-02-28
Ledamot : Ulla Lindqvist, andre vice ordförande, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2003-03-03
Ledamot : Alexandra Pascalido, journalist, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2002-09-23
Ledamot : Lars Rydquist, bibliotekschef, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2005-02-28
Ledamot : Berit Skogsberg, översättare, fr.o.m. 2003-12-17 t.o.m. 2005-02-28
Ledamot : David Stansvik, förläggare, fr.o.m. 2002-01-17 t.o.m. 2005-02-28
Sakkunnig : Lennart Hamberg, skattedirektör, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2004-04-18
Sakkunnig : Peter Knutsson, enhetschef, fr.o.m. 2002-09-24 t.o.m. 2003-03-03
Sakkunnig : Mads Lundgaard, enhetschef, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2002-09-23
Sakkunnig : Lars Mattisson, skattehandläggare, fr.o.m. 2004-05-24 t.o.m. 2005-02-28
Sakkunnig : Birgitta Modigh, avdelningschef, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2005-02-28
Sakkunnig : Vilhelm Nordenanckar, enhetschef, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2005-02-28
Sakkunnig : Roger Pettersson, enhetschef, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Maria Eka, kansliråd, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Madelén Falkenhäll, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2002-10-08
Expert : Birgit Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Altin Vejsiu, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-09 t.o.m. 2005-02-28
Huvudsekreterare : Hans Sand, fr.o.m. 2002-05-06 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Mats Ekdahl, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2002-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Fondkommissionsutredningen (Ju 2001:11) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Fondkommissionsutredningen (Ju 2001:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-12-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:110, dir. 2003:141, dir. 2004:60 och dir. 2005:44
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:120 Fondkommission - och en ny kommissionslag - betänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Torgny Håstad, justitieråd, fr.o.m. 2001-12-13 t.o.m. 2006-01-31
Sakkunnig : Katarina Back, kansliråd, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2006-01-31
Sakkunnig : Lars Gavelin, ämnesråd, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2006-01-31
Sakkunnig : Erik Högdahl, ämnesråd, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2005-08-31
Sakkunnig : Magnus Medin, ämnesråd, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2004-08-02
Sakkunnig : Catarina Öström, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Maria Bülund Dyrefors, jurist, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Pontus Hamilton, byrådirektör, fr.o.m. 2005-09-20 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Kerstin Hermansson, global head of compliance, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Ulf Lindgren, jurist, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Martin Lindeblad, byråchef, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2005-09-19
Expert : Lars Milberg, jur.kand., fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Vilhelm Nordenanckar, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2002-08-31
Expert : Mikael Sedolin, compliance officer, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Helena Sjögren, enhetschef, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2005-08-31
Biträder utredaren : Amina Lundqvist, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2006-01-31
Sekreterare : Carl Olof Öhrnell Nilsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-03-18 t.o.m. 2004-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:120 Fondkommission – och en ny kommissionslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Värdepappersfondsutredningen (Fi 2000:02) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]
Värdepappersfondsutredningen (Fi 2000:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:108 och dir. 2002:48
Lokal : Regeringsgatan 30-32, Postadress: Finansdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, TEL. 08-405 13 69 (Schaaf), 08-405 28 55 (Utterström)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:56 Investeringsfonder - förslag till ny lag
SOU 2002:104 Investeringsfonder - förvaringsinstitut, avgifter m.m. Slutbetänkande.
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Nordström, fr.o.m. 2000-09-21 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Malin Björkmo, fr.o.m. 2000-12-04 t.o.m. 2002-05-31
Sakkunnig : Eva Broms, fr.o.m. 2000-11-08 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Bo Hesselgren, fr.o.m. 2000-11-08 t.o.m. 2002-03-24
Sakkunnig : Kent Janér, fr.o.m. 2000-11-08 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Bo Lundgren, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Vilhelm Nordenanckar, fr.o.m. 2002-03-25 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Anne-Marie Pålsson, fr.o.m. 2000-11-08 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Anne-Marie Ström, fr.o.m. 2000-11-08 t.o.m. 2001-06-10
Expert : Maria Hillberg, fr.o.m. 2000-11-08 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Katarina Holmberg, fr.o.m. 2000-11-08 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Anders Isaksson, fr.o.m. 2000-11-08 t.o.m. 2001-01-11
Sekreterare : Joakim Schaaf, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2002-12-15
Sekreterare : Erik Utterström, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman