Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Vanessa Bonsib

Sök kontaktuppgifter till Vanessa Bonsib på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Vanessa Bonsib

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Vanessa Bonsib medverkat i ( 3 st. ):

Styrutredningen för funktionshinderspolitiken (S 2017:09) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Styrutredningen för funktionshinderspolitiken (S 2017:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:133 och dir. 2018:115
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:23 Styrkraft i funktionshinderspolitiken
Medverkande :
Särskild utredare : Martin Olauzon, utredare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-05-07
Expert : Sophie Ahlstrand, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-01-29
Expert : Ingrid Birgersson, jurist, fr.o.m. 2019-01-30 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Vanessa Bonsib, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-01-29
Expert : Anna Bruce, forskare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Kenneth Eliasson, utredare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Helena Hagelroth, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Per-Olof Hedvall, docent, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Anders Hektor, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Jeanette Jarmlinger, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-18 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Amanda Lindberg, styrelseordförande, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Frida Nannesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-01-29
Expert : Lars Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Lena Olofsson Warstrand, ämnesråd, fr.o.m. 2019-01-30 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Martin Qvist, filosofie doktor, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Elena Roksmann, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Anna Schölin, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Linda Svanhed, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-03-17
Expert : Anna Thomsson, handläggare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Elisabeth Wallenius, ordförande, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Sofia Wennberg di Gasper, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2018-09-02
Expert : Lisa Widén, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2018-09-02
Expert : Karl-Oskar Öhman, utredare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Sekreterare : Anders Berg, revisionsdirektör, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2019-05-07
Sekreterare : Malin Gedda, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-29 t.o.m. 2018-04-17
Sekreterare : Hanna Åkesson, samordnare, fr.o.m. 2018-04-23 t.o.m. 2019-05-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:23 Styrkraft i funktionshinderspolitiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om barns säkerhet i förskolan (U 2012:03) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om barns säkerhet i förskolan (U 2012:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-04-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:36 och dir. 2012:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:26 Fri att leka och lära - ett målinriktat arbete för barns ökade säkerhet i förskolan
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Karlsbro, jur.kand., fr.o.m. 2012-04-20 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Maria Antonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Vanessa Bonsib, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Anna Holmqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-04 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Ulrika Lindblom, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2012-12-03
Expert : Christer Tofténius, ämnesråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Ulf Walther, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-04-15
Sekreterare : Cecilia Hanö, rådman, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-03-31
Sekreterare : Maria Nilson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-07-01 t.o.m. 2013-04-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:36 Barns säkerhet i förskolan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:87 Tilläggsdirektiv till Barns säkerhet i förskolan (U 2012:03) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Fö 2010:03) Internationellt stöd vid kriser [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen (Fö 2010:03) Internationellt stöd vid kriser
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:49, dir. 2011:19 och dir. 2011:113
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:29 Sveriges möjligheter att ta emot internationellt stöd vid kriser och allvarliga händelser i fredstid
Medverkande :
Särskild utredare : Christina Salomonson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2011-03-10
Sakkunnig : Ansi Gerhardsson, kansliråd, fr.o.m. 2011-05-19
Sakkunnig : Christina Goede, säkerhetschef, fr.o.m. 2011-05-19
Sakkunnig : Margareta Gårdmark Nylén, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-19
Sakkunnig : Therese Gudmundsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-16
Sakkunnig : Frida Göranson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-05-19 t.o.m. 2012-02-15
Sakkunnig : Michael Koch, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-19
Sakkunnig : Erik Wennerström, folkrättsrådgivare, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Vanessa Bonsib, utredare, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Karin Börjesson, försvarsdirektör, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Marcus Cato, utredare/brandingenjör, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Malin Dreifaldt, verksamhetsledare, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Thord Eriksson, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Fredrik Hassel, stabschef, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Anders Klahr, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-01
Expert : Åsa Kyrk Gere, handläggare/projektledare, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Henrik Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-05-19 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Håkan Rugeland, kommendör, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Alexander von Buxhoeveden, utredare, fr.o.m. 2011-05-19
Sekreterare : Elin Buch, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2011-06-01
Sekreterare : Ingmarie Druve, ämnesråd, fr.o.m. 2011-03-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman