Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Urban Lindberg

Sök kontaktuppgifter till Urban Lindberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Urban Lindberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Urban Lindberg medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om tvångsvård för barn och unga (S 2012:07) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utredningen om tvångsvård för barn och unga (S 2012:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-07-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:79, dir. 2013:74 och dir. 2014:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:3 Boende utanför det egna hemmet - placeringsformer för barn och unga
SOU 2015:71 Barns och ungas rätt vid tvångsvård. Förslag till ny LVU
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Ceder, överdirektör, fr.o.m. 2012-09-03
Sakkunnig : Mattias Ahlquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-28
Sakkunnig : Katarina Arvidsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-03 t.o.m. 2014-02-11
Sakkunnig : Christopher Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-12
Sakkunnig : Philip Fridborn Kempe, fr.o.m. 2013-10-10 t.o.m. 2014-04-29
Sakkunnig : Malin Gedda, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-03 t.o.m. 2014-02-11
Sakkunnig : Jacob Holm, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2013-03-27
Sakkunnig : Sofia Landelius, kansliråd, fr.o.m. 2014-03-31
Sakkunnig : Jessica Lundahl, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2014-02-11
Sakkunnig : Charlotte Lönnheim, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-29
Sakkunnig : Karin Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-04-30
Sakkunnig : Olle Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2013-10-09
Sakkunnig : Katarina Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2012-11-22
Expert : Håkan Aronsson, utredare, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Ann-Charlotta Brandett, inspektör, fr.o.m. 2013-09-03
Expert : Angelica Florin, områdeschef, fr.o.m. 2014-03-31 t.o.m. 2014-09-30
Expert : Carina Fransson, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2014-02-11
Expert : Anna Karin Hildingsson Boqvist, jurist, fr.o.m. 2012-10-05
Expert : Monica Jacobsson, jurist, fr.o.m. 2013-09-11
Expert : Urban Lindberg, planeringsdirektör, fr.o.m. 2012-10-05
Expert : Mie Lundqvist, överläkare, fr.o.m. 2014-03-31
Expert : Titti Mattsson, forskare, fr.o.m. 2012-10-05
Expert : Helen Nellvik, handläggare, fr.o.m. 2014-09-15
Expert : Sara Roxell, handläggare, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2014-08-10
Expert : Ankie Widén, enhetschef, fr.o.m. 2014-09-29
Sekreterare : Pär Alexandersson, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Håkan Aronsson, fr.o.m. 2013-08-12 t.o.m. 2014-02-10
Sekreterare : Berith Josefsson, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Pernilla Krusberg, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : David Pålsson, fr.o.m. 2013-09-10 t.o.m. 2013-12-06
Sekreterare : Jan Rehnberg, fr.o.m. 2013-12-01 t.o.m. 2013-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Barnbrottsutredningen (Ju 2007:16) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Barnbrottsutredningen (Ju 2007:16)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-11-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:151
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Nils Rekke, överåklagare, fr.o.m. 2007-11-20 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Håkan Aronsson, utredare, fr.o.m. 2007-12-14 t.o.m. 2008-12-10
Expert : Stina Holmberg, enhetschef, fr.o.m. 2007-12-14 t.o.m. 2008-12-10
Expert : Manne Jönsson, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2007-12-14 t.o.m. 2008-12-10
Expert : Urban Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2007-12-14 t.o.m. 2008-08-26
Expert : Jonas Rydström, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-08-27 t.o.m. 2008-12-10
Expert : Susanne Södersten, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-12-14 t.o.m. 2008-12-10
Expert : Katarina Tullstedt, kammaråklagare, fr.o.m. 2007-12-14 t.o.m. 2008-12-10
Sekreterare : Håkan Nebelius, kammaråklagare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:111 Barn som misstänks för brott [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om samhällets insatser för att stödja ungdomar som varken studerar, arbetar eller söker arbete (U 2003:01) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen om samhällets insatser för att stödja ungdomar som varken studerar, arbetar eller söker arbete (U 2003:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-02-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:19
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:92 Unga utanför
Medverkande :
Särskild utredare : Leif Linde, generaldirektör, fr.o.m. 2003-02-07 t.o.m. 2003-11-11
Expert : Anna Angelin, doktorand, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2003-11-11
Expert : Annika Bengtsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-03-03 t.o.m. 2003-11-11
Expert : Elizabeth Castaneda, projektledare, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2003-11-11
Expert : Gudrun Dahlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-03-03 t.o.m. 2003-11-11
Expert : Tomas Eliasson, handledare, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2003-11-11
Expert : Jan Elofsson, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2003-11-11
Expert : Maria Götherström, departementssekreterere, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2003-11-11
Expert : Johan Ingeskog, ungdomssekreterare, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2003-11-11
Expert : Urban Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-03-03 t.o.m. 2003-11-11
Expert : Linda Lugna Sparrliden, gatan värd, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2003-11-11
Expert : Lena Ståhl, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-03-03 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Sevgi Zengin, ungdomslots, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2003-11-11
Sekreterare : Anders Kassman, fil.dr., fr.o.m. 2002-02-24 t.o.m. 2003-11-30
Sekreterare : Verica Stojanovic, fil.dr., fr.o.m. 2003-02-24 t.o.m. 2003-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:92 Unga utanför [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Sociala barn- och ungdomsvårdskommittén (S 2003:06) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Sociala barn- och ungdomsvårdskommittén (S 2003:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-06-05
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:76 och dir. 2005:20
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:81 Källan till en chans - nationell handlingsplan för den sociala barn- och ungdomsvården
Medverkande :
Ordförande : Annika Nilsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-09-05
Ledamot : Magdalena Andersson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Marita Aronsson, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Christer Engelhardt, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Maria Hassan, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Alf Norberg, mentalskötare, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Chatrine Pålsson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Kerstin-Maria Stalin, f.d. led. av riksdagen/mp, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Stig-Olof Tingbratt, kommunstyrelseordförande, fr.o.m. 2003-11-01
Sakkunnig : Lars Alexandersson, projektledare, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-03-31
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-11-30
Sakkunnig : Catharina Espmark, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2003-11-01
Sakkunnig : Gigi Isacsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 2005-08-08
Sakkunnig : Suzanne Julin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-11-01
Sakkunnig : Leif Klingensjö, förbundssekreterare, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-07-10
Sakkunnig : Urban Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2004-12-01
Sakkunnig : Nils FoU-direktör Åkesson, fr.o.m. 2003-11-01
Expert : Gunvor Andersson, professor, fr.o.m. 2004-03-01
Expert : Karin Tengvald, direktör, fr.o.m. 2004-03-01
Sekreterare : Gunilla Cederström, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2005-10-31
Sekreterare : Birgitta Hagström, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-10-14
Sekreterare : Maria Krönmark, fr.o.m. 2004-08-30 t.o.m. 2005-10-31
Sekreterare : Anders Nyman, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2005-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman