Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Sociala barn- och ungdomsvårdskommittén (S 2003:06)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sociala barn- och ungdomsvårdskommittén (S 2003:06) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 23 st. ♀ 15 ♂ 8 ) :

Annika Nilsson  []  ( Ordförande )
Magdalena Andersson  []  ( Ledamot )
Marita Aronsson  []  ( Ledamot )
Christer Engelhardt  []  ( Ledamot )
Maria Hassan  []  ( Ledamot )
Alf Norberg  []  ( Ledamot )
Chatrine Pålsson  []  ( Ledamot )
Kerstin-Maria Stalin  []  ( Ledamot )
Stig-Olof Tingbratt  []  ( Ledamot )
Lars Alexandersson  []  ( Sakkunnig )
Agneta Björklund  []  ( Sakkunnig )
Catharina Espmark  []  ( Sakkunnig )
Gigi Isacsson  []  ( Sakkunnig )
Suzanne Julin  []  ( Sakkunnig )
Leif Klingensjö  []  ( Sakkunnig )
Urban Lindberg  []  ( Sakkunnig )
Gunvor Andersson  []  ( Expert )
Karin Tengvald  []  ( Expert )
Gunilla Cederström  []  ( Sekreterare )
Birgitta Hagström  []  ( Sekreterare )
Maria Krönmark  []  ( Sekreterare )
Anders Nyman  []  ( Sekreterare )
Nils Åkesson  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Sociala barn- och ungdomsvårdskommittén (S 2003:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-06-05
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:76 och dir. 2005:20
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:81 Källan till en chans - nationell handlingsplan för den sociala barn- och ungdomsvården
Medverkande :
Ordförande : Annika Nilsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-09-05
Ledamot : Magdalena Andersson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Marita Aronsson, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Christer Engelhardt, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Maria Hassan, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Alf Norberg, mentalskötare, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Chatrine Pålsson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Kerstin-Maria Stalin, f.d. led. av riksdagen/mp, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Stig-Olof Tingbratt, kommunstyrelseordförande, fr.o.m. 2003-11-01
Sakkunnig : Lars Alexandersson, projektledare, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-03-31
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-11-30
Sakkunnig : Catharina Espmark, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2003-11-01
Sakkunnig : Gigi Isacsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 2005-08-08
Sakkunnig : Suzanne Julin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-11-01
Sakkunnig : Leif Klingensjö, förbundssekreterare, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-07-10
Sakkunnig : Urban Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2004-12-01
Sakkunnig : Nils FoU-direktör Åkesson, fr.o.m. 2003-11-01
Expert : Gunvor Andersson, professor, fr.o.m. 2004-03-01
Expert : Karin Tengvald, direktör, fr.o.m. 2004-03-01
Sekreterare : Gunilla Cederström, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2005-10-31
Sekreterare : Birgitta Hagström, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-10-14
Sekreterare : Maria Krönmark, fr.o.m. 2004-08-30 t.o.m. 2005-10-31
Sekreterare : Anders Nyman, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2005-10-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman