Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Barnbrottsutredningen (Ju 2007:16)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Barnbrottsutredningen (Ju 2007:16) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:111 Barn som misstänks för brott [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 3 ♂ 6 ) :

Nils Rekke  []  ( Särskild utredare )
Håkan Aronsson  []  ( Expert )
Stina Holmberg  []  ( Expert )
Manne Jönsson  []  ( Expert )
Urban Lindberg  []  ( Expert )
Jonas Rydström  []  ( Expert )
Susanne Södersten  []  ( Expert )
Katarina Tullstedt  []  ( Expert )
Håkan Nebelius  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Barnbrottsutredningen (Ju 2007:16)


Beteckning : Ju 2007:16
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2009-02-26
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-11-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:151
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Rekke, Nils, fr.o.m. 2007-11-20 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Aronsson, Håkan, fr.o.m. 2007-12-14 t.o.m. 2008-12-10
Expert : Holmberg, Stina, fr.o.m. 2007-12-14 t.o.m. 2008-12-10
Expert : Jönsson, Manne, fr.o.m. 2007-12-14 t.o.m. 2008-12-10
Expert : Lindberg, Urban, fr.o.m. 2007-12-14 t.o.m. 2008-08-26
Expert : Rydström, Jonas, fr.o.m. 2008-08-27 t.o.m. 2008-12-10
Expert : Södersten, Susanne, fr.o.m. 2007-12-14 t.o.m. 2008-12-10
Expert : Tullstedt, Katarina, fr.o.m. 2007-12-14 t.o.m. 2008-12-10
Sekreterare : Nebelius, Håkan, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-12-31

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman