Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ulrik Johansson

Sök kontaktuppgifter till Ulrik Johansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ulrik Johansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ulrik Johansson medverkat i ( 6 st. ):

Miljöprövningsutredningen (M 2020:06) [ Pågående ] [ Expert ]
Miljöprövningsutredningen (M 2020:06)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-08-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:86
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 15 december 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Ardö, chefsrådman, fr.o.m. 2020-08-20
Särskild utredare : Peter Ardö, chefsrådman, fr.o.m. 2021-12-16 t.o.m. 2022-05-31
Expert : Svante Axelsson, nationell samordnare, fr.o.m. 2020-10-29 t.o.m. 2021-12-15
Expert : Anna Carlsson, M departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-29 t.o.m. 2021-12-15
Expert : Ulf Edling, verksjurist, fr.o.m. 2020-10-29 t.o.m. 2021-12-15
Expert : Susanne Gerland, ämnesråd, fr.o.m. 2021-10-15
Expert : Karin Hallsten, enhetschef, fr.o.m. 2020-10-29 t.o.m. 2021-12-15
Expert : Torunn Hofset, jurist, fr.o.m. 2020-10-29 t.o.m. 2021-08-31
Expert : Ulrik Johansson, bolagsjurist, fr.o.m. 2020-10-29
Expert : Magnus Langendoen, enhetschef, fr.o.m. 2020-10-29 t.o.m. 2021-12-15
Expert : Petter Larsson Garcia, miljöjurist, fr.o.m. 2021-10-15
Expert : Lotta Lewin Pihlblad, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-29 t.o.m. 2021-12-15
Expert : Ingela Lindqvist, mark- och miljöjurist, fr.o.m. 2020-10-29 t.o.m. 2021-12-15
Expert : Anna Marcusson, förbundsjurist, fr.o.m. 2020-10-29 t.o.m. 2021-12-15
Expert : Annika Nilsson, universitetslektor, fr.o.m. 2020-10-29 t.o.m. 2021-12-15
Expert : Johan Norman, advokat, fr.o.m. 2020-10-29 t.o.m. 2021-12-15
Expert : Elin Samuelsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-10-29 t.o.m. 2021-12-14
Expert : Evelina Sandgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-10-29 t.o.m. 2021-12-15
Expert : Emma Sjöberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-25
Expert : Lars-Gunnar Sjölund, tekniskt råd, fr.o.m. 2020-10-29 t.o.m. 2021-12-15
Expert : Jörgen Sundin, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-29 t.o.m. 2020-11-24
Expert : Susanna von Sydow, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-29 t.o.m. 2021-12-15
Expert : Linn Weinmann, enhetschef, fr.o.m. 2020-10-29 t.o.m. 2021-12-15
Huvudsekreterare : Erika Ekman, rådman, fr.o.m. 2020-09-10
Huvudsekreterare : Erika Ekman, rådman, fr.o.m. 2020-10-12 t.o.m. 2021-12-31
Huvudsekreterare : Erika Ekman, rådman, fr.o.m. 2021-12-16 t.o.m. 2022-05-31
Huvudsekreterare : Erika Ekman, rådman, fr.o.m. 2022-06-01 t.o.m. 2022-07-15
Sekreterare : Anna Hasselberg Fridh, jurist, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Emi Hijino, ämnesråd, fr.o.m. 2021-10-18 t.o.m. 2022-05-31
Sekreterare : Torunn Hofset, miljöjurist, fr.o.m. 2021-09-01
Sekreterare : Mikael Malmaeus, docent, fr.o.m. 2021-11-01 t.o.m. 2022-05-22
Sekreterare : Anna Månsson, länsassessor, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-10-30
Sekreterare : Christoffer Sheats, kansliråd, fr.o.m. 2021-11-15 t.o.m. 2022-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om rättslig översyn av skogsvårdslagstiftningen (N 2015:08) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om rättslig översyn av skogsvårdslagstiftningen (N 2015:08)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:121, dir. 2016:17 och dir. 2017:34
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:81 Rättslig översyn av skogsvårdslagstiftningen
Medverkande :
Särskild utredare : Fredrik von Arnold, fr.o.m. 2016-10-31 t.o.m. 2017-10-15
Särskild utredare : Charlotta Riberdahl, fr.o.m. 2016-03-07 t.o.m. 2016-07-13
Expert : Agnetha Alriksson, kansliråd, fr.o.m. 2016-05-09 t.o.m. 2016-11-16
Expert : Viveka Beckeman, chefsjurist, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Linda Berglund, expert svensk skog, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Ylva Birkne, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Helena Busk, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-17
Expert : Måns Cederberg, jurist, fr.o.m. 2016-05-09 t.o.m. 2016-11-16
Expert : Johanna Cornelius, miljöjurist, fr.o.m. 2016-05-09 t.o.m. 2017-01-17
Expert : Johanna Fintling, handläggare skogspolitik, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Stefan Forsmark, näringshandläggare, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Johanna Gustafsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Bernt Hermansson, styrelseordförande, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Josia Hort, miljöjurist, fr.o.m. 2017-01-18
Expert : Ulrik Johansson, miljöjurist, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Linda Oskarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Emma Sjöberg, jurist, fr.o.m. 2016-11-17
Expert : Eva Stengård, kansliråd, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Johan Wester, senior advisor, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Conny Öhman, kansliråd, fr.o.m. 2016-05-09
Huvudsekreterare : Johan Nordström, fr.o.m. 2016-03-07 t.o.m. 2017-04-30
Sekreterare : Roger Berggren, fr.o.m. 2016-05-02 t.o.m. 2017-10-15
Sekreterare : Lina Hjort, fr.o.m. 2017-04-18 t.o.m. 2017-10-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:81 Rättslig översyn av skogsvårdslagstiftningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om reglering av industriutsläpp (M 2010:07) [ Avslutad 2012 ] [ Ledamot ]
Utredningen om reglering av industriutsläpp (M 2010:07)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-10-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:113
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:86 Bättre miljö - minskade utsläpp
Medverkande :
Särskild utredare : Ulla Bergendal, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-10-21 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Oscar Alrik, miljörättsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Mårten Bengtsson, advokat, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Margaretha Berg, länsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Kerstin Blom Bokliden, handläggare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Jan Darpö, professor, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Pia Eriksson, jurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : David Granberg, bolagsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Ulrik Johansson, bolagsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Anna Kessling, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Lena Nilsson, miljöråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Erik Nyström, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Anna-Lena Rosengardten, miljöråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Liselott Rågmark, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Karin Sparrman, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Gunilla Stener, länsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Malin Wik, kansliråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Conny Öhman, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Expert : Sven-Olof Ericson, kansliråd, fr.o.m. 2011-02-01 t.o.m. 2012-01-16
Expert : Anna Törner, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2011-01-31
Expert : Ulf Wickström, miljöjurist, fr.o.m. 2011-02-18 t.o.m. 2012-01-16
Sekreterare : Emma Ovesdotter Degerfeldt, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-01-16
Sekreterare : Therese Sandin, fr.o.m. 2010-12-13 t.o.m. 2012-01-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2010:113 Reglering av industriutsläpp [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:86 Bättre miljö – minskade utsläpp [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Miljöprocessutredningen (M 2007:04) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Miljöprocessutredningen (M 2007:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:94, dir. 2007:184 och dir. 2008:119
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:111 En ny instansordning för mål enligt Plan- och bygglagen - delbetänkande
SOU 2008:31 Miljödomstolarna; domkretsar, lokalisering, handläggningsregler - delbetänkande
SOU 2008:86 Prövning av vindkraft - delbetänkande
SOU 2009:10 Miljöprocessen
SOU 2009:42 Vattenverksamhet
SOU 2009:45 Områden av riksintresse och miljökonsekvensbeskrivningar
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Andersson, lagman, fr.o.m. 2007-06-20 t.o.m. 2009-05-31
Särskild utredare : Lars Holmgård, rådman, fr.o.m. 2008-10-06 t.o.m. 2009-05-06
Sakkunnig : Peter Fitger, professor, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Claes Kristensson, chefsrådman, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Camilla Adolfsson, kansliråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Oscar Alarik, miljörättsjurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Eva-Lena Almér, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-12-07
Expert : Agnetha Alriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Karolina Ardesjö Lundén, jurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Mårten Bengtsson, advokat, fr.o.m. 2007-10-09 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Sven Bengtsson, miljöråd, fr.o.m. 2009-01-19 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Magnus Blümer, kansliråd, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Anders Dahlsjö, fastighetsråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-01-18
Expert : Jan Darpö, docent, fr.o.m. 2007-10-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Mårten Dunér, enhetschef, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Jim Emilsson, chefsrådman, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Ivar Frostenson, kansliråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Agneta Gardar, jurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Susanne Gerland, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Margaretha Gistorp, ämnesråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2007-11-11
Expert : Bo Hansson, advokat, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Ingrid Hasselsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-21 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Anna Josefsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Ulrik Johansson, bolagsjurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Walter Johansson, civilingenjör, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Bjarne Karlsson, rådman, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Mats Kryhl, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Lena Källberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-12 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Malin Larsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Elisabeth Lidbaum, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Lars Lindström, informationssekreterare, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Henrik Malmberg, miljörättsjurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Karl-Erik Nilsson, enhetschef, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Lena Nilsson, miljöråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Stefan Nilsson, rådman, fr.o.m. 2008-01-25 t.o.m. 2009-02-03
Expert : Håkan Nordling, lagman, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Stefan Nyström, generalsekreterare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Germund Persson, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Liselotte Rågmark, hovrättsråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Lennart Sandebjer, miljöjurist, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : , Sandström, Magnus 1:e länsjurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Micaela Schulman, fivisionschef, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2008-10-31
Expert : Karin Sjökvist, kansliråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Carl-Ivar Stahl, handläggare, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Ingela Sundelin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Johan Svensson, advokatfiskal, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Dan Töllborn, enhetschef, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Sanna Viklund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Henrik Wingfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2008-10-29
Sekreterare : Peter Ardö, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Cecilia Giese Hagberg, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Dano Kostovski, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Ewa Mårdberg, fr.o.m. 2007-08-20 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Annika Sandersnäs Heijman, fr.o.m. 2007-08-13 t.o.m. 2009-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Miljöbalkskommittén (M 1999:03) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Miljöbalkskommittén (M 1999:03)
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-12-22
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:109, dir. 2001:25, dir. 2002:37 och dir. 2003:61
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:116 Uppföljning av miljöbalken. Vissa lagtekniska frågor
SOU 2002:50 Miljöbalken under utveckling. Ett principbetänkande
SOU 2002:107 Bestämmelser om miljökvalitet. Ramdirektivet för vatten
SOU 2003:124 En effektivare miljöprövning
SOU 2004:37 Miljöbalkens sanktionssystem och hänsynsregler
SOU 2004:38 Alternativ för miljöbalkens prövningsorganisation
SOU 2005:59 "Miljöbalken, miljökvalitetsnormer, miljöorganisationerna i miljöprocessen och avgifter"
Medverkande :
Ordförande : Ulf Bjällås, hovrättslagman, fr.o.m. 1999-12-22
Ledamot : Carina Adolfsson-Elgestam, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Catharina Elmsäter-Svärd, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-08-29 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Marithe Eriksson, miljö- och hälsoskyddsinspektör, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Eva Hallström, partistyrelseledamot, fr.o.m. 2002-11-18
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2000-08-27
Ledamot : Lars Lindblad, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-12-01
Ledamot : Maggi Mikaelsson, landshövding, fr.o.m. 2000-05-02 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Stig Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2004-11-23
Ledamot : Sören Norrby, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Carina Ohlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Roy Resare, biokemist, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Birgitta Sellén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-11-25
Ledamot : Hans Stenberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Willy Söderdahl, fr.o.m. 2002-02-01
Ledamot : Roger Tiefensee, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-11-26
Ledamot : Maria Wetterstrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-11-17
Sakkunnig : Egon Abresparr, departementsråd, fr.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Kathrin Flossing, kammarrättslagman, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2003-04-30
Sakkunnig : Stefan Rubenson, chef Statens va-nämnd, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-04-01
Expert : Karolina Ardesjö-Lundén, miljöjurist, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Mårten Bengtsson, advokat, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Catharina Bergqvist Levin, bitr. riksåklagare, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Karin Björkman, kriminalinspektör, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Kerstin Cederlöf, direktör, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Monica Daoson, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-15
Expert : Gunnar Edenman, kammarråd, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Ann-Sofie Eriksson, miljöingenjör, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Gustaf Eriksson, jurist, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Martin Eriksson, direktör, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2002-08-01
Expert : Tobias Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-10-15
Expert : Agneta Gardar, jurist, fr.o.m. 2001-02-13 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Anders Hedberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-10-17
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Lars Holmgård, rådman, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Tore Jansson, f.d. miljöråd, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Stefan Johansson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-08-31
Expert : Ulrik Johansson, bolagsjurist, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Stefan Karlmark, bitr. chefsåklagare, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Anders Klahr, jurist, fr.o.m. 2002-08-02 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Kerstin Kvarnström, miljövårdsdirektör, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Anders Lindh, verkst. direktör, fr.o.m. 2001-05-10
Expert : Gabriel Michanek, professor, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Lars-Olof Mikaelsson, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-15 t.o.m. 2002-05-12
Expert : Joakim Munter, rådman, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Åsa Nord, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2002-10-13
Expert : Håkan Nordling, lagman, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Elin Olaisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-18
Expert : Thomas Rahmn, f.d. miljöråd, fr.o.m. 2001-02-13 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Cecilia Renfors, departementsråd, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2002-02-28
Expert : Solveig Riberdahl, f.d. bitr. riksåklagare, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Björn Risinger, direktör, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Stefan Rubenson, chef Statens va-nämnd, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Magnus Sandström, förste länsjurist, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Rolf Strömberg, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Lars Wallinder, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Gia Wickbom, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2001-09-14
Expert : Henrik Wingfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Sekreterare : Camilla Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Anders Lillienau, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-11-01
Sekreterare : Erik Nyström, fr.o.m. 2003-08-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Johan Svensson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Anna Tiberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-01
Huvudsekreterare : Anna-Lena Rosengardten, miljöråd, fr.o.m. 2000-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fö 1996:09) om kemikalieolyckor m.m. [ Avslutad 1998 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (Fö 1996:09) om kemikalieolyckor m.m.
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1996:90.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:109 Myndighetsansvaret för transport av farligt gods.
SOU 1998:13 Säkrare kemikaliehantering Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ulf Bjällås, generaldirektör, fr.o.m. 1996-12-19
Sakkunnig : Ulf Bjurman, kansliråd, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1997-10-19
Sakkunnig : Agneta Eberhardt, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-02-05
Sakkunnig : Ola Hedin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-20
Sakkunnig : Jan Stålhandske, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Bo Barrefelt, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Ulf Bjurman, avdelningschef, fr.o.m. 1997-11-10
Expert : Magnus Blomqvist, enhetschef, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Annika Gustafsson, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Ingrid Johansson, jurist, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Maj Johansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Inga Birgitta Larsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Inge Lundström, civilingenjör, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Åke Persson, överingenjör
Expert : Thure Svensson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-03-06
Sekreterare : Ulrik Johansson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-01-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:109 Myndighetsansvaret för transport av farligt gods [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:13 Säkrare kemikaliehantering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman