Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ulla Lönnqvist Endre

Sök kontaktuppgifter till Ulla Lönnqvist Endre på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ulla Lönnqvist Endre

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ulla Lönnqvist Endre medverkat i ( 10 st. ):

Psykiatrilagsutredningen (S 2008:09) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Psykiatrilagsutredningen (S 2008:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-07-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:93, dir. 2009:93, dir. 2010:88 och dir. 2011:107
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:17 Psykiatrin och lagen - tvångsvård, straffansvar och samhällsskydd
Medverkande :
Särskild utredare : Jerry Eriksson, kammarrättslagman, fr.o.m. 2008-11-19
Expert : Lisbeth Abrahamsson, inspektör, fr.o.m. 2010-03-01
Expert : Nina Alander, jurist, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Martin Borgeke, justitieråd, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Kjell Broström, ombudsman, fr.o.m. 2011-02-01
Expert : Astrid Eklund, överåklagare, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Ellinor Englund, förbundsjurist, fr.o.m. 2011-08-01
Expert : Jan-Olof Forsén, förbundsordförande, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Christian Groth, chefsrådman, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Stig Götmar, överläkare, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Bengt Ivarsson, advokat, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Lars von Knorring, professor, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Marianne Kristiansson, docent och verksamhetschef, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Pernilla Krusberg, handläggare, fr.o.m. 2009-09-04 t.o.m. 2011-07-31
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, förbundsjurist, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2009-09-03
Expert : Lars Håkan Nilsson, medicinsk rådgivare, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Anders Printz, enhetschef, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Per-Olof Sjöblom, förvaltningschef, fr.o.m. 2009-07-09
Expert : Marianne Sundqvist, överläkare, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Jesper Svedberg, regionchef, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Ing-Marie Wieselgren, handläggare, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Eva Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Åsa Elffors, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2009-12-31
Sakkunnig : Hans Hagelin, kansliråd, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Sara Johansson, S departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01
Sakkunnig : Inger Laudon, kansliråd, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Göran Nilsson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-03-12
Petter Asp, professor, fr.o.m. 2011-02-25
Nils Jareborg, professor emeritus, fr.o.m. 2011-02-25
Claes Lernestedt, universitetslektor, fr.o.m. 2011-02-25
Stefan Reimer, chefsrådman, fr.o.m. 2011-02-25
Per Ole Träskman, professor, fr.o.m. 2011-02-25
Magnus Ulväng, professor, fr.o.m. 2011-02-25
Sekreterare : Anna Billing, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Thorbjörn Lindvall, rådman, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Ulrika Ohlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2012-04-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:17 Psykiatrin och lagen – tvångsvård, straffansvar och samhällsskydd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Biobanksutredningen (S 2008:08) [ Avslutad 2010 ] [ Sakkunnig ]
Biobanksutredningen (S 2008:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-05-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:71 och dir. 2010:105
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:81 En ny biobankslag
Medverkande :
Utredare : Margit Kärrström, f.d. lagman, fr.o.m. 2008-06-01
Sakkunnig : Kristina Axén Olin, fr.o.m. 2009-03-01
Sakkunnig : Anne Carlsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2008-09-01
Sakkunnig : Göran Elinder, professor, fr.o.m. 2008-09-01
Sakkunnig : Karin Eriksson, forskningsdirektör, fr.o.m. 2008-09-01
Sakkunnig : Katja Isberg Amnäs, hovrättsråd, fr.o.m. 2008-12-15
Sakkunnig : Lennart Koskinen, biskop, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2008-10-15
Sakkunnig : Pernilla Krusberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2010-01-15
Sakkunnig : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2009-12-31
Sakkunnig : Mef Nilbert, professor, fr.o.m. 2008-09-01
Sakkunnig : Lena Rehnberg, ämnesråd, fr.o.m. 2008-09-01
Sakkunnig : Pål Resare, jurist, fr.o.m. 2008-09-01
Sakkunnig : Elisabeth Rynning, professor, fr.o.m. 2008-09-01
Sakkunnig : Christer Sundström, professor, fr.o.m. 2008-09-01
Sakkunnig : Jan Wahlström, professor, fr.o.m. 2008-09-01
Sakkunnig : Maria Wästfelt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-09-01
Expert : Eva Bloch, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2010-09-29
Expert : Fredrik Holmberg, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2008-10-31
Sekreterare : Johan Rubenson, fr.o.m. 2008-09-09 t.o.m. 2010-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:81 En ny biobankslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Apoteksmarknadsutredningen (S 2006:08) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Apoteksmarknadsutredningen (S 2006:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:136 och dir. 2008:14
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:53 Sjukhusens läkemedelsförsörjning
SOU 2008:4 Omreglering av apoteksmarknaden
SOU 2008:28 Apoteksdatalagen
SOU 2008:33 Detaljhandel med vissa receptfria läkemedel
SOU 2008:46 Handel med läkemedel för djur
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Reje, fr.o.m. 2006-12-21
Sakkunnig : Eva Agevik, departementsråd, fr.o.m. 2007-09-01
Sakkunnig : Anders Bagge, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-01
Sakkunnig : Lars Johan Cederlund, ämnesråd, fr.o.m. 2007-02-01
Sakkunnig : Ulrika Dackeby, kansliråd, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-12-31
Sakkunnig : Ulrika Dyrke, kansliråd, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-08-31
Sakkunnig : Anne Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-01
Sakkunnig : Torkel Nyman, kansliråd, fr.o.m. 2007-02-01
Sakkunnig : Sara Rosenmüller, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-02-01
Sakkunnig : Olof Simonsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Katja Amnäs Isberg, dataråd, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Ewa Gustafsson, juris doktor, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Erica Hagblom, farmaceut, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Urban Johnson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-04-01
Expert : Ulf Försvarets Landberg, chefsapotekare, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Viveka Larsson, veterinär, fr.o.m. 2008-04-01
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Elisabeth Mustonen, veterinärinspektör, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Anna-Märta Stenberg, chefsjurist, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Per-Arne Sundbom, konkurrensråd, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Magnus Thyberg, apotekare, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Anna-Carin Widmark, utredare, fr.o.m. 2007-02-01
Sekreterare : Charlotte Biörklund, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2008-05-31
Sekreterare : Dag Boman, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-01-08
Sekreterare : Birgitta Erlinge, fr.o.m. 2007-02-12 t.o.m. 2008-05-31
Sekreterare : Fredrik Landgren, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-05-18
Sekreterare : Helena Nilsson, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2008-05-07
Sekreterare : Ulrika Ohlsson, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2008-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 5 st. SOU ) :

Könstillhörighetsutredningen (S 2006:01) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Könstillhörighetsutredningen (S 2006:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-01-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:16 Ändrad könstillhörighet - förslag till ny lag
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Göran Abelson, hovrättslagman, fr.o.m. 2006-02-01
Sakkunnig : Johanna Lithman Sola, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-15
Expert : Stig Andersson, överläkare, fr.o.m. 2006-03-15
Expert : Ingrid Andersson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2006-03-15
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 2006-05-22
Expert : Per-Anders Rydelius, professor/överläkare, fr.o.m. 2006-03-15
Sekreterare : Anna Billing, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2007-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:16 Ändrad könstillhörighet – förslag till ny lag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Patientdatautredningen (S 2003:03) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Patientdatautredningen (S 2003:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:42, dir. 2004:95 och dir. 2005:150
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:82 Patientdatalag
SOU 2007:48 Patientdata och läkemedel m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 2003-04-03
Sakkunnig : Ulrika Axelsson Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-17
Sakkunnig : Anders Ekholm, departementsråd, fr.o.m. 2005-10-10 t.o.m. 2006-10-17
Sakkunnig : Daniel Forslund, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-01
Sakkunnig : Petter Granqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2005-05-24
Sakkunnig : Erik Hjulström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-17
Sakkunnig : Stefan Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2006-06-30
Sakkunnig : Eva Lenberg, kansliråd, fr.o.m. 2005-10-10
Sakkunnig : Karin Lewin, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-18
Sakkunnig : Anne Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-25 t.o.m. 2005-05-24
Sakkunnig : Helena Rosén, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-07-01
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2004-10-24
Sakkunnig : Sören Öman, chefsjurist, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Jan Adolfsson, docent, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-06-23
Expert : Anders Alexandersson, enhetsjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Nils Blom, chefsjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Jan Edling, företagsrådgivare, fr.o.m. 2007-01-22
Expert : Anders Ekbom, professor, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Nils Feltelius, docent, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Ulrika Geijer, rådman, fr.o.m. 2006-03-27 t.o.m. 2006-10-17
Expert : Harald Heijbel, överläkare, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Lars Henriksson, rådman, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2006-03-26
Expert : Katja Isberg Amnäs, dataråd, fr.o.m. 2003-05-12
Expert : Gösta Jedberger, styrelseordförande, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2007-01-21
Expert : Pia-Maria Jonsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-03-31
Expert : Gabriella Kollander Fållby, sekreterare, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Bo Lindström, verksjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 2003-05-12
Expert : Eva Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2006-10-17
Expert : Petra Otterblad Olausson, avdelningschef, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Elisabeth Rynning, professor, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Göran Stiernstedt, bitr. landstingsdirektör, fr.o.m. 2006-03-27
Expert : Anna Tansjö, rådman, fr.o.m. 2006-07-01
Expert : Cecilia Törnblom, bolagsjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Lars Wallentin, professor i kardiologi, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2007-01-21
Sekreterare : Tomas Forenius, kansliråd, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2007-07-31
Sekreterare : Ingegärd Lind, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2007-07-31
Sekreterare : Anna Tansjö, rådman, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2006-07-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:82 Patientdatalag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2007:48 Patientdata och läkemedel m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Personuppgiftslagsutredningen (Ju 2002:02) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Personuppgiftslagsutredningen (Ju 2002:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-02-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:31, dir. 2003:53 och dir. 2003:164
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:6 Översyn av personuppgiftslagen
Medverkande :
Särskild utredare : Sören Öman, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Clara Ahlqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Tom Ekelund, advokat, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Ingela Halvorsen, hovrättsråd, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Leif Lindgren, chefsjurist, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Mats Melin, regeringsråd, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Claes Månsson, advokat, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Kerstin Osterman, bolagsjurist, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Peter Seipel, professor, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Pernilla Skantze, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2002-08-31
Expert : Nicklas Skår, jur.kand., fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Marie-Louise Ulfward, jurist, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Staffan Wikell, förbundsjurist, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-02-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:6 Översyn av personuppgiftslagen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om förmyndare, gode män och förvaltare (Ju 2002:04) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om förmyndare, gode män och förvaltare (Ju 2002:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-04-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:55, dir. 2003:23 och dir 2004:56
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:51 God man för ensamkommande flyktingbarn - delbetänkande
SOU 2004:112 Frågor om Förmyndare och ställföreträdare för vuxna
Medverkande :
Särskild utredare : Bo Broomé, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 2002-04-04 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Kristina Ahlström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2004-12-09
Sakkunnig : Christina Heilborn, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-01-16 t.o.m. 2003-06-03
Sakkunnig : Eva Karlsson Helghe, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-09-30
Sakkunnig : Catharina Morthenson Ekelöf, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-09-11
Sakkunnig : Mats Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-12-09
Sakkunnig : Ann-Charlotte Wallin, ämnesråd, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-09-01
Sakkunnig : Göran Wickström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-12 t.o.m. 2004-12-09
Sakkunnig : Patrik Örnsved, kansliråd, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Hans-Erik Bylund, förbundsjurist, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-03-05
Expert : Jesper Dahl, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-03-06 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Svend Danielsen, dr.jur., fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Sven-Erik Ekbäck, advokat, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Carl Johan Fürst, docent, överläkare, fr.o.m. 2002-12-05 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Ingmar Hammer, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Suzanne Julin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-09-17 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Göran Lantz, adjungerad professor, fr.o.m. 2002-12-05 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 2002-09-17 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Gunvor Nilsson, advokat, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Björn Norell, kommunjurist, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Lars Rutberg, bankjurist, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Elisabeth Rynning, professor, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Eva von Schéele, jurist, fr.o.m. 2002-09-17 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Kerstin Tegnér, god man och gruppledare inom psykiatrin, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-12-09
Sekreterare : Magnus Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Per Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-04-04 t.o.m. 2005-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Samverkansutredningen (S 1999:05) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Samverkansutredningen (S 1999:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-05-27
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:42
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:114 Samverkan - om gemensamma nämnder på vård och omsorgsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 1999-05-27
Sakkunnig : Boel Callermo, förbundssekreterare, fr.o.m. 1999-06-17
Sakkunnig : Heléne Dahl Fransson, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-17
Sakkunnig : Niclas Falkendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-06
Sakkunnig : Ulla Höjgård, direktör, fr.o.m. 1999-06-17 t.o.m. 2000-08-20
Sakkunnig : Carin Jahn, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-17
Sakkunnig : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 1999-06-17
Sakkunnig : Catarina Molin, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-17 t.o.m. 1999-09-05
Sakkunnig : Mats Ribacke, medicinalråd, fr.o.m. 2000-08-21
Sakkunnig : Lena Rydenstam, informationschef, fr.o.m. 1999-06-17
Sekreterare : Kristina Jennbert, förbundssekreterare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Lars Lundgren, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-12-17
Sekreterare : Catarina Molin, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-12-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:114 Samverkan – om gemensamma nämnder på vård och omsorgsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Offentlighets- och sekretesskommittén (Ju 1999:06) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Offentlighets- och sekretesskommittén (Ju 1999:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-04-16
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:32, dir. 2003:24 och dir. 2003:163
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:3 Offentlighetsprincipen och den nya tekniken - delbetänkande
SOU 2002:97 Ordning och reda bland allmänna handlingar
SOU 2003:99 Ny sekretesslag
SOU 2004:75 Insyn och sekretess - i statliga företag - i internationellt samarbete
Medverkande :
Ordförande : Per Kjellsson, lagman, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Monica Green, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Kenth Högström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Birgitta Kruse, journalist, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 1999-10-05
Ledamot : Britt-Marie Lindkvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Monica Lindow, sektionschef, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Inger Lundgren, kanslichef, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Ann Lång, jur.kand., fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Svante Nycander, f.d. chefsredaktör, fil.hed.dr., fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Inger René, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Per-Olof Svensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Stefan Tornberg, oppositionsråd, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Peder Bjursten, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-04-23 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Malin Bonthron, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Maria Eka, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-04-22
Expert : Tom Ekelund, advokat, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Monica Felding, rådman, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Anna Flodin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Berndt Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Claes Gränström, överarkivarie, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Margareta Gårdmark Nylén, ämnesråd, fr.o.m. 2001-11-12 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-09-14
Expert : Katrin Hollunger Wågnert, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-03-20 t.o.m. 2001-04-30
Expert : Per Hultengård, jurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Aimée Jillger, verksjurist, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Lena Klintefall Råssjö, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2001-11-11
Expert : Eva Lenberg, kansliråd, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Alf Lindberg, journalist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Leif Lindgren, chefsjurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Stina Malmberg, språkexpert, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Cecilia Mauritzon, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Mats Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-15 t.o.m. 2004-02-03
Expert : Klas Reinholdsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2000-03-19
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Peter Seipel, professor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2003-09-28
Expert : Hans Sundström, chefsjurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Ulrika Ternby, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-02-04 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Kristina Widgren, chefsjurist, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Sekreterare : Monica Felding, rådman, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Fredrik Forssman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-12-08 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Ulrika Geijer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-01-16 t.o.m. 2004-07-31
Sekreterare : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Cecilia Mauritzon, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-01-28
Sekreterare : Elisabet Reimers, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2001-01-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Konkurrensrådet (N 1997:08) [ Avslutad 2003 ] [ Suppleant ]
Konkurrensrådet (N 1997:08)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-12-04
Direktiv för rådet, se dir. 1997:145, dir. 2000:83, dir. 2001:102, dir. 2002:73 och dir. 2003:82
Lokal : Regeringsgatan 30-32, Postadress: Näringsdepartementet,103 33 STOCKHOLM, tel. 08-405 22 40 (kanslichefen)
Rådet fortsätta sin verksamhet till utgången av december 2003.
Medverkande :
Ordförande : Lars Ahlvarsson, f.d. förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Ingalill Borild, revisionsdirektör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Allan Eriksson, direktör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Thomas Hallgren, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2001-03-25
Ledamot : Lennart Hansson, fr.o.m. 2001-03-26 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Gösta Jedberger, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Jens Karlsson, jur.kand., fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Anders Morin, civilekonom, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Leif Petersén, fr.o.m. 2002-08-07 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Curt Riberdahl, professor, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2002-08-06
Ledamot : Eva Sveman, jurist, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Kristina Bardh, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 1999-06-30
Suppleant : Ulla Endre Lönnqvist, jurist, fr.o.m. 1998-12-10 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Peter Enström, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Per-Åke Eriksson, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Anders Frostell, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 1999-12-13
Suppleant : Laila von Hahn Rosenqvist, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Lasse Henricson, utredare, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Agneta Lefwerth, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-12-10 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Alf Levander, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Lars Lundenmark, fr.o.m. 2000-06-14 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Åke Rådberg, entreprenadjurist, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Owe Swanson, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2000-06-14
Suppleant : Håkan Torngren, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-12-10 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Kristina Wennmark, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Kanslichef : Ingemar Delveborn, civilekonom, fr.o.m. 1999-04-14 t.o.m. 2004-01-31
Kanslichef : Ylva Hintze, jur.kand., t.o.m. 1999-05-13
Utredare : Thorbjörn Bergman, civilekonom, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 2001-06-30
Utredare : Ingemar Delveborn, civilekonom, fr.o.m. 1998-04-14 t.o.m. 1999-04-13
Sekreterare : Ylva Hintze, jur.kand., fr.o.m. 1999-04-14 t.o.m. 1999-05-13
Sekreterare : Lennart Meyer, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2001-12-31
Bitr. sekreterare : Hans Christian Berger, fr.o.m. 2002-08-12 t.o.m. 2004-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:117 Konkurrens på lika villkor mellan offentlig och privat sektor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman