Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén om barn i homosexuella familjer (Ju 1999:02)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén om barn i homosexuella familjer (Ju 1999:02) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 27 st. ♀ 15 ♂ 12 ) :

Göran Ewerlöf  []  ( Ordförande )
Elving Andersson  []  ( Ledamot )
Marianne Carlström  []  ( Ledamot )
Annica Dahl  []  ( Ledamot )
Isa Halvarsson  []  ( Ledamot )
Elisebeht Markström  []  ( Ledamot )
Chatrine Pålsson  []  ( Ledamot )
Raimo Pärssinen  []  ( Ledamot )
Tasso Stafilidis  []  ( Ledamot )
Kerstin Staver  []  ( Ledamot )
Sten Tolgfors  []  ( Ledamot )
Anders Ygeman  []  ( Ledamot )
Sören Kindlund  []  ( Sakkunnig )
Anita Wickström  []  ( Sakkunnig )
Ulla Fredriksson  []  ( Expert )
Torgny Gustavsson  []  ( Expert )
Christina Heilborn  []  ( Expert )
Ann-Marie Helmadotter  []  ( Expert )
Margret Henningsson  []  ( Expert )
Per-Arne Håkansson  []  ( Expert )
Heinz Spira  []  ( Expert )
Börje Svensson  []  ( Expert )
Concetta Taliercio  []  ( Expert )
Margarete Walch  []  ( Expert )
Hans Ytterberg  []  ( Expert )
Charlotta Wickman  []  ( Sekreterare )
Eva-Charlotte Salvall  []  ( Huvudsekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén om barn i homosexuella familjer (Ju 1999:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-02-04
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:5
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:10 Barn i homosexuella familjer
Medverkande :
Ordförande : Göran Ewerlöf, hovrättslagman, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 2001-02-28
Ledamot : Elving Andersson, regionssekreterare, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Marianne Carlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Annica Dahl, kommunalråd, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Isa Halvarsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Elisebeht Markström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Chatrine Pålsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Tasso Stafilidis, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Kerstin Staver, företagare, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Sten Tolgfors, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Anders Ygeman, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunniga : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunniga : Anita Wickström, ämnesråd, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Ulla Fredriksson, f.d. överdirektör (Statens nämnd för internationella adoptionsfrågor), fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Torgny Gustavsson, barn- och ungdomspsykiater, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Christina Heilborn, jurist (Rädda barnen), fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 1999-11-30
Expert : Ann-Marie Helmadotter, bitr. rektor (RFSL), fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Margret Henningsson, socionom (adoptionsorg. och nätverk för adopterade), fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Per-Arne Håkansson, utredare (Socialstyrelsen), fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Heinz Spira, avdelningsdirektör (Folkhälsoinstitutet), fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Börje Svensson, leg. psykoterapeut (Rädda barnen), fr.o.m. 1999-12-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Concetta Taliercio, handläggare (Barnombudsmannen), fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Margarete Walch, leg.psykolog och leg. psykoterapeut, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Hans Ytterberg, ombudsman mot diskriminering på grund av sexuell läggning, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Huvudsekreterare : Eva-Chalotte Salvall, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2001-02-28
Sekreterare : Charlotta Wickman, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-10 t.o.m. 2001-03-04

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman