Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Staffan Lind

Sök kontaktuppgifter till Staffan Lind på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Staffan Lind

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Staffan Lind medverkat i ( 5 st. ):

Biträdeskostnadsutredningen (Ju 2013:02) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Biträdeskostnadsutredningen (Ju 2013:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-01-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:12 och dir. 2014:18
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Karl-Gunnar Ekeberg, f.d. lagman, fr.o.m. 2013-01-31 t.o.m. 2014-12-31
Expert : Katja Anell, kansliråd, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2014-12-16
Expert : Catarina Barketorp, chefsrådman, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2014-12-16
Expert : Maria Billing, chefsjurist, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2014-12-16
Expert : Eva Fernqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 2013-11-01 t.o.m. 2014-12-16
Expert : Samuel Hartman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2014-12-16
Expert : Staffan Lind, hovrättslagman, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2014-12-16
Expert : Jan Lindgren, jurist, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2014-12-16
Expert : Sofie Lundin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2014-08-31
Expert : Fredrik Mellqvist, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2014-12-16
Expert : Jörgen Tech, kronofogde, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2014-12-16
Expert : Fredrik Tengström, advokat, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2014-12-16
Expert : Elisabeth Wikén, enhetschef, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2014-12-16
Sekreterare : Nathalie Dahlén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2013-09-16 t.o.m. 2014-12-16
Sekreterare : Eva Fernqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 2013-03-01 t.o.m. 2013-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:86 Rättvisans pris [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om konsumentskydd vid finansiell rådgivning (Ju 2012:14) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Utredningen om konsumentskydd vid finansiell rådgivning (Ju 2012:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-09-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:98 och dir. 2013:90
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:4 Det måste gå att lita på konsumentskyddet
Medverkande :
Särskild utredare : Thomas Norling, chefsjurist, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Joachim Allard, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Cecilia Blomqvist, beredningsjurist, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Charlotta Carlberg, vd, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Sten Eriksson, kommunikationschef, fr.o.m. 2012-12-12 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Catarina Erséus, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Anders Evenås, enhetschef, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2013-04-30
Expert : Lena Falk, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Marie Hosinsky, ekonom, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Robert Karlsson, avdelningschef, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Fredric Korling, jur.dr., fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Jakob König, projektledare, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Staffan Lind, hovrättslagman, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Sara Mitelman, jurist, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Niklas Schüllerqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Marie-Louise Ulfward, bankjurist, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Åsa Wesshagen, ekonom, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Kicki Westerståhl, chef, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Sekreterare : Marcus Agnvall, föredragande hos JK, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2014-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:4 Det måste gå att lita på konsumentskyddet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommunrevisionskommittén (In 1997:07) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Kommunrevisionskommittén (In 1997:07)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-04-03
Direktiv för se dir. 1997:56. Uppdraget är därmed avslutat.
Medverkande :
Ordförande : Ola Rask, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Eva Gillström, kommunalråd, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Ulla Göthager, kommunalråd, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Lennart Hedquist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Hans-Ingvar Jönsson, bankdirektör, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Thomas Magnusson, budgetrådgivare, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Leif Marklund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Sven Samuelsson, revisor, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Monica Sellin, vårdare, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Inger Tapper, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Daniel Bäckman, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Cristina Karlstam, departementsråd, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Staffan Lind, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Agneta Peterz, ekonom, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Barbro Rosensvärd, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Lena Stridsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Håkan Torngren, sektionschef, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Erna Zelmin-Åberg, departementsråd, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Sekreterare : Marie-Louise Kraft, kommunjurist, fr.o.m. 1997-06-11 t.o.m. 1998-06-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:56 Översyn av den kommunala revisionen

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:71 Den kommunala revisionen – ett demokratiskt kontrollinstrument [ pdf |Paragraftecken ]
Revisionsbolagsutredningen (N 1996:10) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Revisionsbolagsutredningen (N 1996:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-12-12
Direktiv för utredningen, se dir. 1996:106.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG, tel. 031- 10 51 48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:43 Oberoende, ägande och tillsyn i revisionsverksamhet
Medverkande :
Särskild utredare : Gunilla Bornmalm-Jardelöw, ekonomie doktor, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-05-14
Expert : Marianne Förander, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Ulf Gometz, professor, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Margareta Gårdmark-Nylén, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Martin Johansson, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Christer Lefrell, kanslichef, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Staffan Lind, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Stefan Lindskog, advokat, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Björn Markland, generalsekreterare, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Lena Stridsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Charlotte Zackari, departementsråd, fr.o.m. 1998-11-16 t.o.m. 1999-04-14
Sekreterare : Lars-Åke Ström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-04-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:43 Oberoende, ägande och tillsyn i revisionsverksamhet [ pdf ]
1995 års domstolskommitté (Ju 1995:05) [ Avslutad 1998 ] [ Sekreterare ]
1995 års domstolskommitté (Ju 1995:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:102, dir. 1997:50. och dir. 1998:22
Utredningen har avgett :
SOU 1998:88 Domaren och Beredningsorganisationen - utbildning och arbetsfördelning. Kommittén beräknas avsluta sitt arbete den 29 juni 1998.
Medverkande :
Ordförande : Bertil Hübinette, generaldirektör, fr.o.m. 1995-10-27 t.o.m. 1998-11-30
Ledamot : Kia Andreasson, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Claes Beyer, advokat /f, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Ann-Marie Fagerström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Per Erik Granström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Jan Hellman, pol. sekreterare /s, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Ulla-Britt Johansson, kommunalråd /s, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Aina Jonsson, socionom, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Veronica Jonsson, kamrer /c, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Göran Magnusson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Helena Streiffert, jur.kand. /kds, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Ove Svensson, rådman /v, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Krister Thelin, hovrättsråd /m, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Sakkunnig : Bo Broomé, hovrättspresident, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-06-30
Sakkunnig : Hans-Erik Jonasson, lagman, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-06-30
Sakkunnig : Björn Orrhede, kammarrättspresident, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1998-06-30
Sakkunnig : Kjell Persson, lagman, fr.o.m. 1995-11-29 t.o.m. 1998-06-30
Sakkunnig : Carina Stävberg, departementsråd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Susanne Billum, chefsjurist, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Göran Björlin, advokat, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Maria Bredberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-22 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Meijt Cederdahl, byråsekreterare, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Janåke Kvennberg, lagman, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Anna-Karin Lundin, hovrättspresident, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Bertil Nordblom, budgetchef, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-11-25
Expert : Solveig Riberdahl, bitr. riksåklagare, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Stefan Rubenson, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-06 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Katarina Wingqvist, rådman, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Eva Årestad-Rosberg, polisintendent, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Helén Ängmo, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-06 t.o.m. 1997-04-21
Sekreterare : Susanne Bagge, jur.kand., fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-12-31
Sekreterare : Birgitta Holmgren, hovrättsråd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-12-31
Sekreterare : Staffan Lind, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-08-14 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Torbjörn Nordenson, hovrättsråd, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1998-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman