Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Staffan Levén

Sök kontaktuppgifter till Staffan Levén på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Staffan Levén

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Staffan Levén medverkat i ( 7 st. ):

Påföljdsutredningen (Ju 2009:11) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Påföljdsutredningen (Ju 2009:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:60
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:34 Nya påföljder
SOU 2012:34 En kort presentation av Påföljdsutredningens förslag
Medverkande :
Särskild utredare : Fredrik Wersäll, hovrättspresident, fr.o.m. 2009-06-25 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Clara Ahlqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-01 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Jan Andersson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Håkan Aronsson, utredare, fr.o.m. 2010-05-20 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Mari Heidenborg, lagman, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Susanne Kaevergaard, departementsråd, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Elisabeth Lager, chefsjurist, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Staffan Levén, f.d. hovrättslagman, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Thomas Nilsson, advokat, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Marie-Louise Ollén, rådman, fr.o.m. 2010-10-11 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Jonas Rydström, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Eva Thunegard, chefsåklagare, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Magnus Ulväng, professor, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Nils Åkesson, utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2010-05-20 t.o.m. 2012-05-31
Helena Bargholtz, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Inger Davidsson, f.d. led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Kent Ekeroth, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-02-18 t.o.m. 2012-05-31
Krister Hammarbergh, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Madeleine Jonsson, juridik studerande /mp, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Johan Linander, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Elisabeth Markström, f.d. led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Yvonne Oscarsson, alkoholterapeut och f.d. led. av riksdagen /v, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Sekreterare : Linda Palmenäs, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2012-05-31
Sekreterare : Karin Sandahl, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-02-01 t.o.m. 2011-10-31
Sekreterare : Lars Wallinder, rådman, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2012-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:60 En översyn av påföljdssystemet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:34 Nya påföljder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Förundersökningsutredningen (Ju 2009:07) [ Avslutad 2011 ] [ Särskild utredare ]
Förundersökningsutredningen (Ju 2009:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-05-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:35
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:98 Resningsförfarandet i brottmål - återupptagande av förundersökning och rätt till biträde
SOU 2011:45 Förundersökning - objektivitet, beslag, dokumentation m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Staffan Levén, hovrättslagman, fr.o.m. 2009-05-07 t.o.m. 2011-05-31
Expert : Jörgen Almblad, överåklagare, fr.o.m. 2009-07-13 t.o.m. 2010-01-12
Expert : Johan Eriksson, advokat, fr.o.m. 2009-07-13 t.o.m. 2011-05-18
Expert : Karina Hellrup, verksjurist, fr.o.m. 2010-09-30 t.o.m. 2011-05-18
Expert : Sigurd Heuman, f.d. lagman, fr.o.m. 2009-07-13 t.o.m. 2011-05-18
Expert : Katrin Hollunger Wågnert, ämnesråd, fr.o.m. 2010-12-06 t.o.m. 2011-05-18
Expert : Anders Jakobsson, överåklagare, fr.o.m. 2010-01-13 t.o.m. 2011-05-18
Expert : Rickard Johansson, polisintendent, fr.o.m. 2009-07-13 t.o.m. 2010-09-29
Expert : Agneta Isborn Lind, chefsåklagare, fr.o.m. 2009-07-13 t.o.m. 2011-05-18
Expert : Linda Rantén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-01-18 t.o.m. 2010-12-05
Expert : Chatrine Rudström, kammaråklagare, fr.o.m. 2010-01-18 t.o.m. 2011-05-18
Expert : Susanne Södersten, kansliråd, fr.o.m. 2009-07-13 t.o.m. 2010-01-17
Expert : Per Ole Träskman, professor, fr.o.m. 2009-07-13 t.o.m. 2011-05-18
Expert : Johannes Welin, kriminalinspektör, fr.o.m. 2010-02-23 t.o.m. 2011-05-18
Sekreterare : Niklas Högdén, kammaråklagare, fr.o.m. 2009-06-15 t.o.m. 2011-06-06
Sekreterare : Marie Wettersten, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-06-16 t.o.m. 2011-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Straffnivåutredningen (Ju 2007:04) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Straffnivåutredningen (Ju 2007:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:48, dir. 2007:137 och dir. 2008:78
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:90 Straffskalan för mord - delbetänkande
SOU 2008:85 Straff i proportion till brottets allvar - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Perklev, riksåklagare, fr.o.m. 2007-04-16 t.o.m. 2008-11-04
Expert : Jan Andersson, generaldirektör, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-11-04
Expert : Petter Asp, professor, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-11-04
Expert : Peter Fitger, professor, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-11-04
Expert : Petter Franke, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2007-12-11
Expert : Ghita Hadding-Wiberg, advokat, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-11-04
Expert : Mari Heidenborg, chefsrådman, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-11-04
Expert : Lisbeth Johansson, överåklagare, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-11-04
Expert : Elisabeth Lager, chefsjurist, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-11-04
Expert : Staffan Levén, hovrättslagman, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-11-04
Expert : Göran Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2007-12-11 t.o.m. 2008-11-04
Sekreterare : Linda Palmenäs, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-11-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:90 Straffskalan för mord [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2008:85 Straff i proportion till brottets allvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om frigivningsprövning av livstidsdömda (Ju 2000:10) [ Avslutad 2002 ] [ Ordförande ]
Utredningen om frigivningsprövning av livstidsdömda (Ju 2000:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-11-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:85
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:26 Frigivning från livstidsstraff
Medverkande :
Ordförande : Staffan Levén, hovrättslagman, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Catharina Espmark, advokat, fr.o.m. 2001-03-23 t.o.m. 2001-08-19
Expert : Martin Grann, docent, fr.o.m. 2001-03-23 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Owe Horned, kriminalvårdsdirektör, fr.o.m. 2001-03-23 t.o.m. 2002-04-30
Expert : BrittLouise Marteleur-Agrell, advokat, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Carina Maxson, chefsåklagare, fr.o.m. 2001-03-23 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Göran Schäder, regeringsråd, fr.o.m. 2001-03-23 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Stefan Skagerberg, överläkare, fr.o.m. 2001-03-23 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Gunilla Ternert, kriminalvårdschef, fr.o.m. 2001-03-23 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Joakim Zetterstedt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-23 t.o.m. 2002-04-30
Sekreterare : Karin Jungerfelt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2002-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:26 Frigivning från livstidsstraff [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om handläggning av ungdomsmål (Ju 1998:01) [ Avslutad 1999 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om handläggning av ungdomsmål (Ju 1998:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-04-16
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:29.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:108 Handläggning av ungdomsmål - en utvärdering av 1995 års ungdomsmålsreform
Medverkande :
Särskild utredare : Staffan Levén, hovrättslagman, fr.o.m. 1998-04-15 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Ingelöv Bruder, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Stina Holmberg, projektchef, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Birgitta Holmgren, chefsjurist, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Bo Hägglund, kriminalkommissarie, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Peter Lindström, forskare, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Tomas Rothpfeffer, advokat, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Erik Sternbeck, chefsåklagare, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-09-30
Sekreterare : Karin Jungerfelt, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 1999-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1998:29 Handläggningen av ungdomsmål

Utredningen om medling vid ungdomsbrott (Ju 1998:02) [ Avslutad 2000 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om medling vid ungdomsbrott (Ju 1998:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-04-16
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:30.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:105 Medling vid ungdomsbrott
Medverkande :
Särskild utredare : Staffan Levén, hovrättslagman, fr.o.m. 1998-04-15 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Christina Nehlin, socionom, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Karin Jungerfelt, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 2000-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:105 Medling vid ungdomsbrott [ pdf |Paragraftecken ]
Straffsystemkommittén (Ju 1992:07) [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]
Straffsystemkommittén (Ju 1992:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1992:47.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. växel 040-35 58 55, direktval 040-35 58 74 (Borgeke), direktval 040-35 58 73 (Loberg), direktval 040-35 58 76 (Nilsson Hjorth).
Utredningen har avgett :
SOU 1995:91 Ett reformerat straffsystem Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Erland Aspelin, hovrättslagman, t.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Kia Andreasson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Britta Bjelle, generaldirektör, t.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Sigrid Bolkéus, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Kjell Eldensjö, ingenjör, t.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Gun Hellsvik, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Ingbritt Irhammar, f.d. led. av riksdagen /c, t.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Göran Magnusson, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Jerry Martinger, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1994-10-23
Ledamot : Birgitta Rasmussen, socialsekreterare /v, t.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Karl Gustaf Sjödin, f.d. led. av riksdagen /nyd, t.o.m. 1994-11-13
Sakkunnig : Jan Andersson, fil.dr., t.o.m. 1995-10-31
Sakkunnig : Martin Borgeke, hovrättsråd, fr.o.m. 1994-06-01 t.o.m. 1995-10-31
Sakkunnig : Gunnar Engström, kriminalvårdsdirektör, t.o.m. 1995-10-31
Sakkunnig : Sigurd Heuman, lagman, t.o.m. 1995-10-31
Sakkunnig : Madeleine Leijonhufvud, professor, t.o.m. 1995-10-31
Sakkunnig : Staffan Levén, hovrättslagman, t.o.m. 1995-10-31
Sakkunnig : Gerardus (Jerry) Ruijsenaars, distriktsåklagare, t.o.m. 1995-10-31
Sakkunnig : Ulf Strandmark, advokat, t.o.m. 1995-10-31
Sakkunnig : Fredrik Wersäll, departementsråd, t.o.m. 1995-10-31
Sekreterare : Martin Borgeke, hovrättsråd, t.o.m. 1994-05-31
Sekreterare : Mats Loberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-06-01 t.o.m. 1995-11-30
Mats Loberg, hovrättsassessor, t.o.m. 1994-05-31
Bob Nilsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-06-15 t.o.m. 1995-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:91 Ett reformerat straffsystem – Del 1-III [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman