Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om handläggning av ungdomsmål (Ju 1998:01)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om handläggning av ungdomsmål (Ju 1998:01) [ Avslutad 1999 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 4 ♂ 5 ) :

Staffan Levén  []  ( Särskild utredare )
Ingelöv Bruder  []  ( Expert )
Stina Holmberg  []  ( Expert )
Birgitta Holmgren  []  ( Expert )
Bo Hägglund  []  ( Expert )
Peter Lindström  []  ( Expert )
Tomas Rothpfeffer  []  ( Expert )
Erik Sternbeck  []  ( Expert )
Karin Jungerfelt  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om handläggning av ungdomsmål (Ju 1998:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-04-16
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:29.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:108 Handläggning av ungdomsmål - en utvärdering av 1995 års ungdomsmålsreform
Medverkande :
Särskild utredare : Staffan Levén, hovrättslagman, fr.o.m. 1998-04-15 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Ingelöv Bruder, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Stina Holmberg, projektchef, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Birgitta Holmgren, chefsjurist, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Bo Hägglund, kriminalkommissarie, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Peter Lindström, forskare, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Tomas Rothpfeffer, advokat, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Erik Sternbeck, chefsåklagare, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-09-30
Sekreterare : Karin Jungerfelt, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 1999-10-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman