Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Staffan Karlsson

Sök kontaktuppgifter till Staffan Karlsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Staffan Karlsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Staffan Karlsson medverkat i ( 4 st. ):

InfoSäkutredningen (Fö 2002:06) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]

InfoSäkutredningen (Fö 2002:06)


Beteckning : Fö 2002:06
Departement : Försvarsdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-06
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-07-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:103, dir. 2003:29, dir. 2004:46 och dir. 2005:53
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Svärd, Anders, fr.o.m. 2002-07-11
Sakkunnig : Johansson, Ulf, fr.o.m. 2002-10-02
Sakkunnig : Mikaelsson, Julia, fr.o.m. 2003-04-24 t.o.m. 2005-08-08
Sakkunnig : Oehme, Richard, fr.o.m. 2002-10-02 t.o.m. 2005-08-08
Sakkunnig : Sand, Fredrik, fr.o.m. 2003-11-02
Expert : Daniels, John, fr.o.m. 2002-10-02 t.o.m. 2005-08-08
Expert : Gustafsson, Håkan, fr.o.m. 2003-04-24
Expert : Gustavsson, Torbjörn, fr.o.m. 2005-08-09
Expert : Håkansson, Patrik, fr.o.m. 2004-07-01
Expert : Johanson, Anders, fr.o.m. 2003-04-24
Expert : Jonsson, Arne, fr.o.m. 2002-10-02 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Karlsson, Bo, fr.o.m. 2003-04-24
Expert : Karlsson, Staffan, fr.o.m. 2003-04-24
Expert : Kristiansson, Stefan, fr.o.m. 2005-08-08
Expert : Lager, Elisabeth, fr.o.m. 2002-10-02
Expert : Larsson, Anna, fr.o.m. 2004-11-11 t.o.m. 2005-08-08
Expert : Lindberg, Helena, fr.o.m. 2002-10-02 t.o.m. 2003-08-31
Expert : Nordh, Anders, fr.o.m. 2004-07-01
Expert : Ohlin, Mats, fr.o.m. 2003-04-24
Expert : Palmbom, Anna, fr.o.m. 2003-04-24 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Starkerud, Kristina, fr.o.m. 2002-10-02 t.o.m. 2004-11-10
Expert : Waldton, Anna-Karin, fr.o.m. 2003-04-24
Expert : Öberg, Wiggo, fr.o.m. 2003-04-24
Huvudsekreterare : Mohr, Michael, fr.o.m. 2002-10-02 t.o.m. 2005-08-08
Sekreterare : Grennert Johansson, Josefin, fr.o.m. 2002-12-01
Sekreterare : Persson, Katinka, fr.o.m. 2005-06-02
Sekreterare : Stegen, Anja, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2004-12-12

Rapporter

SOU 2003:27Signalskydd, delrapport 1
SOU 2004:32Informationssäkerhet i Sverige och internationellt – en översikt
SOU 2005:42Säker information
SOU 2005:71Informationssäkerhetspolitik – Organisatoriska konsekvenser
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fö 2001:04) om en ny myndighet för beredskapsplanering [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Utredningen (Fö 2001:04) om en ny myndighet för beredskapsplanering
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-10-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:84 och 2002:50
Utredningens uppdrag slutfördes den 30 juni 2002 och den nya myndighetenKrisberedskapsmyndigheten inrättades den 1 juli 2002.
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Louise Eksborg, generaldirektör, fr.o.m. 2001-10-19
Sakkunnig : Roland Bjuremalm, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Ulrica Gradin, ämnesråd, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Tord Pettersson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Eva Sjöberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Mari Svensson, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Niklas Angestav, enhetschef, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Styrbjörn Bjarke, stabschef, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Birgitta Darrell, avdelningschef, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Inger Eriksson, länsråd, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Johan Friberg, enhetschef, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Anders Johansson, enhetschef, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Staffan Karlsson, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Anders Lindgren, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Åke Lindström, planeringschef, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Bo Richard Lundgren, utredningschef, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Berit Lundstedt, säkerhetsindendent, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Andres Muld, administrativ direktör, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Eva Thorsell, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Gun Tombrock, departementsråd, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Christina Weglert, institutionschef, fr.o.m. 2001-11-30
Huvudsekreterare : Fredrik Hassel, officer, fr.o.m. 2001-12-01
Sekreterare : Klara Cederlund, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-11-29 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Christina Dahlberg Skogh, jurist, fr.o.m. 2002-01-10
Sekreterare : Maria Finné-Molinder, administrativ chef, fr.o.m. 2002-04-01
Sekreterare : Johanna Enberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-19
Sekreterare : Björn Myrberg, ekonomichef, fr.o.m. 2002-05-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommunikationskommittén (K 1995:01) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]

Kommunikationskommittén (K 1995:01)


Beteckning : K 1995:01
Departement : Kommunikationsdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-05
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:140 och dir. 1996:35.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Annerberg, Rolf, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Andersson, Elving, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Johansson, Karin, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Marklund, Leif, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Nilsson, Bo, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Segelström, Inger, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Skårvik, Kenth, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Siby, Ingemar, fr.o.m. 1995-02-01
Ledamot : Svensson, Karin, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Westerberg, Per, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Andersson, Åke, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Arwidsson, Bengt, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-10-31
Expert : Blom, Catharina, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Carlsund, Bo, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Ekenger, Mats, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Engström, Anna Lisa, fr.o.m. 1996-04-23 t.o.m. 1996-12-31
Expert : Eriksson, Maria, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Ewerstein, Sonja, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Gustavsson, Maria, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Gustavsson, Yvonne, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Hermansson, Gunnar, fr.o.m. 1996-04-23 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Johansson, Yngve, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Karlsson, Staffan, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Karlström, Urban, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Klint, Silja, fr.o.m. 1997-02-11 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Källberg, Helen, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-10-25
Expert : Källsson, Jan, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Larsson, Katarina (Kajsa), fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Lindell-Byström, Åsa, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Lundin, Ingemar, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Montgomery, Richard, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Nilsson, Lars, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Norberg, Helene, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Nordell, Olof, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-04-22
Expert : Nordin, Tommy, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Norgren, Carina, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Nyström, Göran, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-02-29
Expert : Palmgren, Kurt, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Roth, Anders, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Schibbye, Karin, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Skagersjö, Bengt, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Smith, Eva, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Toresson, Bengt, fr.o.m. 1996-10-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Widlert, Staffan, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Ärleskog, June, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Öhman, Hans, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Huvudsekreterare : Feldhusen, Kristina, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-05-15
Sekreterare : Davidsson, Gunnar, fr.o.m. 1995-05-17 t.o.m. 1996-01-12
Sekreterare : Engström, Marika, fr.o.m. 1995-11-21 t.o.m. 1997-03-31
Sekreterare : Mårtensson, Matz, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1997-04-15
Sekreterare : Silborn, Hans, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1997-04-30
Fahlström, Eva Lena, fr.o.m. 1995-03-15 t.o.m. 1997-04-30
Pereira, Lena, fr.o.m. 1996-09-23 t.o.m. 1997-03-31

Rapporter

SOU 1996:26Ny kurs i trafikpolitiken
- delbetänkande 1
SOU 1996:165Ny kurs i trafikpolitiken
- delbetänkande Om beskattning av vägtrafiken -
delbetänkande 2
SOU 1997:35Ny kurs i trafikpolitiken -
slutbetänkande.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:26 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:165 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:35 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Delegationen (K 1993:03) för prognos- och utvecklingsverksamhet inom transportsektorn [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Delegationen (K 1993:03) för prognos- och utvecklingsverksamhet inom transportsektorn
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1993:92 och 1995:24.
Utredningen har avgett :
SIKA - fr.o.m. den 1 juli 1995.
Medverkande :
Ordförande : Urban Karlström, generaldirektör
Ledamot : Alf Carling, generaldirektör
Ledamot : Hjalmar Strömberg, departementsråd
Expert : Peter Fält, departementssekreterare
Expert : Bengt Holmberg, professor
Expert : Lars Hultkrantz, professor
Expert : Jan Owen Jansson, professor
Expert : Staffan Karlsson, direktör
Expert : Jan Eric Reyier, G sektionschef
Expert : Karl Otto Sicking, avdelningschef
Expert : Folke Snickars, professor
Expert : Lars Vieweg, avdelningsdirektör
Huvudsekreterare : Staffan Fredrik Widlert, teknologie doktor
Sekreterare : Jan Gustafsson, R
Sekreterare : Per-Ove Hesselborn
Sekreterare : Kjell Jansson
Sekreterare : Jenny Nynabb
Sekreterare : Peter Roming
Gunilla Jernberg
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman