: : :

Utredningen om rikstrafiken (K 1998:05)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet (tillsatt av Kommunikationsdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om rikstrafiken (K 1998:05) [ Avslutad 1999 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet (tillsatt av Kommunikationsdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:148 Rikstrafiken – vissa principfrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:57 Rikstrafiken – en ny myndighet [ pdf |Paragraftecken ]
Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 3 ♂ 5 ) :

Gunnel Färm  []  ( Särskild utredare )
Ingela Englund  []  ( Expert )
Håkan Jansson  []  ( Expert )
Sophie Nordström  []  ( Expert )
Mikael Prenler  []  ( Expert )
Einar Tufvesson  []  ( Expert )
Kjell Dahlström  []  ( Kanslichef )
Peeter Puusepp  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om rikstrafiken (K 1998:05)


Beteckning : K 1998:05
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-14
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:46.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Färm, Gunnel, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Englund, Ingela, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Jansson, Håkan, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Nordström, Sophie, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Prenler, Mikael, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Tufvesson, Einar, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1999-06-30
Kanslichef : Dahlström, Kjell, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Puusepp, Peeter, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 1999-06-30

Rapporter

SOU 1998:148Rikstrafiken – vissa principfrågor.
SOU 1999:57Rikstrafiken – en ny myndighet

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman