Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Sofia Lidström

Sök kontaktuppgifter till Sofia Lidström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Sofia Lidström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Sofia Lidström medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om översyn av kredit- och garantiinstrumenten i det svenska utvecklingssamarbetet (UD 2006:01) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av kredit- och garantiinstrumenten i det svenska utvecklingssamarbetet (UD 2006:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-02-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:22 och dir. 2006:77
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:108 Att ta itu med fattigdomen
Medverkande :
Särskild utredare : Claes Lindahl, fr.o.m. 2006-03-06 t.o.m. 2006-11-15
Expert : Georg Andrén, ämnesråd, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Anders Bengtcén, departementsråd, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Björn Blomberg, verkst. direktör, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Eva Cassel, avdelningschef, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Elisabeth Ekelund, ämnessamordnare, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Lars Ekengren, konsult, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Göran Ek, internationell sekreterare, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Katarina Eriksson, senior analyst, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Eva Haghanipour, ämnesråd, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Lisbeth Hellvin Stålgren, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Robert Keller, ämnesråd, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Karin Kronlid, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Bo Leander, senior vice president, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Sofia Lidström, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Lars-Ingvar Nilsson, direktör, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Lena Rooth, senior advisor, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Karin Stanghed, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Henric Thörnberg, civilekonom, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Tomas Österman, affärsenhetschef, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Digitalradiokommittén (Ku 2001:03) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Digitalradiokommittén (Ku 2001:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-11-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:88, dir. 2002:85 och dir. 2003:48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:38 Digital radio. Kartläggning och analys - delbetänkande
SOU 2004:16 Digital radio - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Anders Ljunggren, generalsekreterare, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2004-02-18
Ordförande : Henrik Selin, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-08 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Charlotta Bjälkebring, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Kenth Högström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Johan Jakobsson, partisekreterare, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Ola Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Dan Kihlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Ewa Larsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Annika Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Birgitta Sellén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-09-03 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Maria Eka, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-09-03 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Åsa Finnström, kansliråd, fr.o.m. 2004-01-12 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Sofia Lidström, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Malin Wallin, verksjurist, fr.o.m. 2002-09-03 t.o.m. 2004-02-18
Sekreterare : Magnus Haglund, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2004-01-25
Sekreterare : Christina Ridderman Karlsson, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:38 Digital Radio – Kartläggning och analys [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:16 Digital Radio [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
LSS- och hjälpmedelsutredningen (S 2001:06) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
LSS- och hjälpmedelsutredningen (S 2001:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-10-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:81, dir. 2002:20, dir. 2003:111 och dir. 2004:100
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:83 Hjälpmedel
SOU 2004:103 LSS - Särskilt personligt stöd m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2001-10-18
Sakkunnig : Henrik Elmefur, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-23
Sakkunnig : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03
Sakkunnig : Karin Liby, fr.o.m. 2004-05-03
Sakkunnig : Sofia Lidström, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Merja Strömberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03
Sakkunnig : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03
Expert : Eva Björk, verksamhetschef, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Jan Breding, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Ann-Charlotte Carlberg, kanslichef, fr.o.m. 2002-09-25
Expert : Ulla Clevnert, fr.o.m. 2003-02-17
Expert : Ylva Eklund, fr.o.m. 2003-02-21
Expert : Caisa Ekstrand, lärare, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Ellinor Englund, jurist, fr.o.m. 2003-05-25
Expert : Susann Forsberg, avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Anna-Karin Gullberg, byrådirektör, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Per Gunvall, avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Christina Janzon, byrådirektör, fr.o.m. 2002-04-03 t.o.m. 2003-01-06
Expert : Pelle Kölhed, ombudsman, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Bodil Ljunghall, t.o.m. 2003-03-11
Expert : Per-Olov Nylander, förbundssekreterare, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Jan-Peter Strömgren, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Ingrid Söderström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2002-02-15 t.o.m. 2003-05-24
Expert : Håkan Walander, sakkunnig, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Stig Wintzer, utredare, fr.o.m. 2002-02-15
Sekreterare : Ann-Christine Johnsson, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-08-31
Sekreterare : Maria Krönmark, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-08-29
Sekreterare : Margita Lundman, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-08-31
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-08-08
Sekreterare : Ian MacArthur, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-04-30
Sekreterare : Camilla Nordgren, fr.o.m. 2004-08-30 t.o.m. 2004-09-03
Sekreterare : Greger Nyberg, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2004-11-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:83 Hjälpmedel [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:103 LSS – Särskilt personligt stöd m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman