Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om översyn av kredit- och garantiinstrumenten i det svenska utvecklingssamarbetet (UD 2006:01)

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om översyn av kredit- och garantiinstrumenten i det svenska utvecklingssamarbetet (UD 2006:01) [ Avslutad 2006 ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 20 st. ♀ 9 ♂ 11 ) :

Claes Lindahl  []  ( Särskild utredare )
Georg Andrén  []  ( Expert )
Anders Bengtcén  []  ( Expert )
Björn Blomberg  []  ( Expert )
Eva Cassel  []  ( Expert )
Elisabeth Ekelund  []  ( Expert )
Lars Ekengren  []  ( Expert )
Göran Ek  []  ( Expert )
Katarina Eriksson  []  ( Expert )
Eva Haghanipour  []  ( Expert )
Lisbeth Hellvin Stålgren  []  ( Expert )
Robert Keller  []  ( Expert )
Karin Kronlid  []  ( Expert )
Bo Leander  []  ( Expert )
Sofia Lidström  []  ( Expert )
Lars-Ingvar Nilsson  []  ( Expert )
Lena Rooth  []  ( Expert )
Karin Stanghed  []  ( Expert )
Henric Thörnberg  []  ( Expert )
Tomas Österman  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om översyn av kredit- och garantiinstrumenten i det svenska utvecklingssamarbetet (UD 2006:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-02-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:22 och dir. 2006:77
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:108 Att ta itu med fattigdomen
Medverkande :
Särskild utredare : Claes Lindahl, fr.o.m. 2006-03-06 t.o.m. 2006-11-15
Expert : Georg Andrén, ämnesråd, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Anders Bengtcén, departementsråd, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Björn Blomberg, verkst. direktör, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Eva Cassel, avdelningschef, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Elisabeth Ekelund, ämnessamordnare, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Lars Ekengren, konsult, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Göran Ek, internationell sekreterare, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Katarina Eriksson, senior analyst, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Eva Haghanipour, ämnesråd, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Lisbeth Hellvin Stålgren, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Robert Keller, ämnesråd, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Karin Kronlid, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Bo Leander, senior vice president, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Sofia Lidström, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Lars-Ingvar Nilsson, direktör, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Lena Rooth, senior advisor, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Karin Stanghed, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Henric Thörnberg, civilekonom, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Tomas Österman, affärsenhetschef, fr.o.m. 2006-04-25 t.o.m. 2006-10-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman