Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Robert Sjunnebo

Sök kontaktuppgifter till Robert Sjunnebo på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Robert Sjunnebo

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Robert Sjunnebo medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om nya utstationeringsregler (A 2014:04) [ Avslutad 2015 ]
Utredningen om nya utstationeringsregler (A 2014:04)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-06-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:81, dir. 2014:150 och dir. 2014:166
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:13 Tillämpningsdirektivet till utstationeringsdirektivet - Del I
SOU 2015:38 Tillämpningsdirektivet till utstationeringsdirektivet - Del II
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Middelman, fr.o.m. 2014-06-05 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Sara Bratberg, ämnesråd, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Lars Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-12-09 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Emy Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-10-27
Expert : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Per Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Olivier Linden, ämnesråd, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Gustaf Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-12-08
Expert : Maria Nyman, jurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Karin Söderberg, kansiråd, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Frank Walterson, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Maria Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-10-28 t.o.m. 2015-03-31
Samuel Engblom, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-11-03
Torbjörn Eklund, jurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Mattias Landgren, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-11-03
Tommy Larsson, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Lena Maier Söderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Sofia EU-rättsjurist Råsmar, fr.o.m. 2014-11-04 t.o.m. 2015-03-31
Robert Sjunnebo, jurist, fr.o.m. 2014-11-04 t.o.m. 2015-03-31
Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Linda Nordblom, fr.o.m. 2014-12-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Susanna Ribrant, fr.o.m. 2014-08-06 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Anu Rintala, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2015-04-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utstationeringskommittén (A 2012:03) [ Avslutad 2015 ]
Utstationeringskommittén (A 2012:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-09-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2012:92, dir. 2014:82, dir. 2014:149 och dir. 2015:57
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval
Medverkande :
Ordförande : Marie Granlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-11-18
Ordförande : Elisabeth Svantesson, ordförande, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-19
Ordförande : Tomas Tobé, led. av riksdagen, fr.o.m. 2013-10-07 t.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Johan Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Anti Avsan, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Berit Bengtsson, filosofie doktor, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Katarina Brännström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Andreas Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Ulf Holm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-11-30
Ledamot : Frida Johansson Metso, ledamot, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Ylva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-10-22
Ledamot : Désirée Pethrus, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-01-19
Ledamot : Maria Plass, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-16
Ledamot : Annika Qarlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Janne Rudén, förbundsordförande, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Sven-Olof Sällström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Marco Venegas, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-16
Expert : Carl Fredrik Bergström, professor, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Gabriella Björnfot, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-08-27
Expert : Sara Bratberg, kansliråd, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Lars Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-12-09 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Johanna Evjen, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Emma Görnerup Cardell, kansliråd, fr.o.m. 2013-12-10 t.o.m. 2015-03-11
Expert : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19
Expert : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-08-26
Expert : Pär Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-03-12
Expert : Gustaf Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-16 t.o.m. 2014-12-08
Expert : Jonas Malmberg, ordförande, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Anna Middelman, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Susanna Ribrant, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2014-08-10
Expert : Olle Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-09-15
Expert : Anna Strandbacke, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Karin Söderberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2015-06-14
Expert : Maria Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2015-01-19
Samuel Engblom, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Claes-Mikael Jonsson, jurist, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-11-18
Mattias Landgren, chefsjurist, fr.o.m. 2013-11-19 t.o.m. 2014-11-03
Tommy Larsson, jurist, fr.o.m. 2013-02-20
Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Karl Pfeifer, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Robert Sjunnebo, jurist, fr.o.m. 2014-11-04
Lena Maier Söderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Huvudsekreterare : Sören Öman, fr.o.m. 2012-12-01
Sekreterare : Tomas Lindell, fr.o.m. 2013-01-07 t.o.m. 2013-07-06
Sekreterare : Linda Nordblom, fr.o.m. 2013-04-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman