Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Pontus Söderström

Sök kontaktuppgifter till Pontus Söderström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Pontus Söderström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Pontus Söderström medverkat i ( 3 st. ):

IT-förfalskningsutredningen (Ju 2005:05) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
IT-förfalskningsutredningen (Ju 2005:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-06-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:68 och dir. 2007:62
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:92 Urkunden I Tiden - en straffrättslig anpassning
Medverkande :
Särskild utredare : Pia Johansson, lagman, fr.o.m. 2005-06-09 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Anne-Marie Eklund Löwinder, säkerhetschef, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Per Furberg, advokat, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Patrik Håkansson, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Gustaf IT-strateg Johnssén, fr.o.m. 2005-10-19 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Per Lennerbrant, kansliråd, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Stefan Kronqvist, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Christina Ramberg, professor, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2007-09-20
Expert : Chatrine Rudström, kammaråklagare, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Jan Stålhandske, ämnesråd, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2006-03-14
Expert : Pontus Söderström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-03-15 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Per Ole Träskman, professor, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Désirée Veschetti Holmgren, utvecklingsstrateg, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2007-11-30
Sekreterare : Karin Mårtensson Telde, hovrättsassessor, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2006-04-17
Sekreterare : Anette Ohlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:92 Urkunden i tiden – en straffrättslig anpassning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om expropriationsersättning (Ju 2005:17) [ Avslutad 2008 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om expropriationsersättning (Ju 2005:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:147, dir. 2007:16, dir. 2007:89 och dir. 2008:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:29 Hur tillämpas expropriationslagens ersättningsbestämmelser? - delbetänkande
SOU 2009:99 Nya ersättningsbestämmelser i expropriationslagen, m.m. - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Carina Gunarsson, ordförande i Arbetsdomstolen, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2008-11-30
Sakkunnig : Johan Danelius, ämnesråd, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-05-27
Sakkunnig : Mikael Gulliksson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-11-22 t.o.m. 2008-11-05
Sakkunnig : Magnus Hermansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2008-11-05
Sakkunnig : Jan Josefsson, kansliråd, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2007-08-31
Sakkunnig : Monica Lagerqvist Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Sakkunnig : Anders Nauclér, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2006-06-15
Sakkunnig : Pontus Söderström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-06-16 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Anne-Sophie Arbegard, civilingenjör, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2006-06-15
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Anders Dahlsjö, fastighetsråd, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Gudrun Jonsson-Glans, civilingenjör, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Barbro Julstad, enhetschef, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Agneta Lefwerth, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Birgitta Mökjas, bolagsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-16 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Frederik Treschow, advokat, fr.o.m. 2006-02-23 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Christer Rudén, bolagsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Rune Thomsson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Jan Warén, lagman, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Sekreterare : Susanna Pålsson Helander, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-03-11 t.o.m. 2008-12-07
Sekreterare : Eije Sjödin, lantmätare, fr.o.m. 2007-08-15 t.o.m. 2008-11-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Samlokaliseringsutredningen (N 2005:03) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Samlokaliseringsutredningen (N 2005:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-02-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:16, dir. 2005:86, dir. 2005:105 och dir. 2006:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:97 När en räcker. Mastdelning för miljön
SOU 2006:88 Effektivare LEK
Medverkande :
Särskild utredare : Urban Karlström, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Sara Andersson, verksjurist, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Anette Briheim Fällman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Ann Ekstrand, verksjurist, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Fredrik von Essen, projektledare, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Ivar Frostensson, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Anna Gillholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-22 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Mikael Gulliksson, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Martin Gynnerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Leif Gäverth, kammarrättsråd, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Karin Hovlin, projektledare, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-10-16
Expert : Lars Hultkrantz, professor, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Erik Murray, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Anders Nauclér, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2006-06-07
Expert : Helena Strömbäck, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-06-21
Expert : Stellan Svedström, expert, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Ola Svensson, byrådirektör, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-04-05
Expert : Pontus Söderström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Carl-Erik Sölscher, specialist fastighetsrätt, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Reigun Thune-Hedström, arkitekt SAR/MSA, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Maria Ulfvensjö, avdelningsråd, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Carin Wahren, fr.o.m. 2006-04-06 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Anders Victorin, professor, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-10-23
Sekreterare : Jacob Heister, fr.o.m. 2005-04-01 t.o.m. 2006-10-23
Sekreterare : Roger Pyddoke, fr.o.m. 2005-04-28 t.o.m. 2006-10-24
Sekreterare : Hans Öjemark, fr.o.m. 2005-03-08 t.o.m. 2006-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:97 När en räcker – Mastdelning för miljön [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:88 Effektivare LEK [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman