Hem: Teman: Offentliga utredningar:

IT-förfalskningsutredningen (Ju 2005:05)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

IT-förfalskningsutredningen (Ju 2005:05) [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 7 ♂ 8 ) :

Pia Johansson  []  ( Särskild utredare )
Anne-Marie Eklund Löwinder  []  ( Expert )
Per Furberg  []  ( Expert )
Patrik Håkansson  []  ( Expert )
Per Lennerbrant  []  ( Expert )
Stefan Kronqvist  []  ( Expert )
Christina Ramberg  []  ( Expert )
Chatrine Rudström  []  ( Expert )
Jan Stålhandske  []  ( Expert )
Pontus Söderström  []  ( Expert )
Per Ole Träskman  []  ( Expert )
Désirée Veschetti Holmgren  []  ( Expert )
Karin Mårtensson Telde  []  ( Sekreterare )
Anette Ohlsson  []  ( Sekreterare )
Gustaf Johnssén  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

IT-förfalskningsutredningen (Ju 2005:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-06-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:68 och dir. 2007:62
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:92 Urkunden I Tiden - en straffrättslig anpassning
Medverkande :
Särskild utredare : Pia Johansson, lagman, fr.o.m. 2005-06-09 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Anne-Marie Eklund Löwinder, säkerhetschef, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Per Furberg, advokat, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Patrik Håkansson, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Gustaf IT-strateg Johnssén, fr.o.m. 2005-10-19 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Per Lennerbrant, kansliråd, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Stefan Kronqvist, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Christina Ramberg, professor, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2007-09-20
Expert : Chatrine Rudström, kammaråklagare, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Jan Stålhandske, ämnesråd, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2006-03-14
Expert : Pontus Söderström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-03-15 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Per Ole Träskman, professor, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2007-11-30
Expert : Désirée Veschetti Holmgren, utvecklingsstrateg, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2007-11-30
Sekreterare : Karin Mårtensson Telde, hovrättsassessor, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2006-04-17
Sekreterare : Anette Ohlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman