Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Petter Dahlin

Sök kontaktuppgifter till Petter Dahlin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Petter Dahlin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Petter Dahlin medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om ett nytt miljöstyrande system för godstransporter på väg (Fi 2020:05) [ Avslutad 2022 ] [ Expert ]
Utredningen om ett nytt miljöstyrande system för godstransporter på väg (Fi 2020:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-04-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:38 och dir. 2021:61
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 mars 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Christoffer Andersson Calafatis, rådman, fr.o.m. 2020-06-01 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Elisa Abascal Reyes, kvalificerad utredare, fr.o.m. 2020-06-25 t.o.m. 2021-06-13
Expert : Ulf Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2020-06-25 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Sandra Backlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-06-25 t.o.m. 2021-09-09
Expert : Petter Dahlin, kansliråd, fr.o.m. 2020-06-25 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Jonny Geidne, strateg, fr.o.m. 2020-06-25 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Leila Kekkonen Hjalmarsson, utredare, fr.o.m. 2020-06-25 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Anna Ljung, rättslig expert, fr.o.m. 2020-06-25 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Patrik Nylander, kansliråd, fr.o.m. 2020-06-25 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Birgitta Olausson, strategisk planerare, fr.o.m. 2020-06-25 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Björn Olsson, kvalificerad utredare, fr.o.m. 2021-06-14 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Karl-Anders Stigzelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-10 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Wilhelm Wojtasik, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-06-25 t.o.m. 2022-03-31
Expert : Ann-Christine Ålander, ämnesråd, fr.o.m. 2020-06-25 t.o.m. 2022-03-31
Sekreterare : Mats-Olof Hansson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-06-01 t.o.m. 2022-03-31
Sekreterare : Karl-Anders Stigzelius, nationalekonom, fr.o.m. 2020-06-01 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Maria Sundberg, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2020-06-01 t.o.m. 2022-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Reseavdragskommittén (Fi 2017:11) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Reseavdragskommittén (Fi 2017:11)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-12-21
Direktiv för kommittén, se dir. 2017:134
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:36 Skattelättnad för arbetsskador - En avståndsbaserad och färdmedelsneutral skattereduktion för längre arbetsresor
Medverkande :
Ordförande : Lennart Olsen, kommunpolitiker, fr.o.m. 2017-12-21 t.o.m. 2019-06-26
Vice ordförande : Gabriella Loman, kammarrättsråd, fr.o.m. 2017-12-21 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Tove Berlin, kansliråd, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Petter Dahlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Johanna Daniels, utredningsledare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Joanna Dickinson, handläggare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Hans Eriksson, rättslig expert, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Johan Lidefelt, nationalekonom, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Lars Lindvall, analytiker, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Peter Malmsten, analytiker, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Ida Nelson, handläggare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Patrik Nylander, kansliråd, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Malin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Krister Sandberg, kvalificerad utredare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Monica Sylvander, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Sekreterare : Johan Magnander, fr.o.m. 2018-01-22 t.o.m. 2019-07-02
Sekreterare : Clara Schultz, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-07-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:134 Ett förändrat reseavdragssystem [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:36 Skattelättnad för arbetsresor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Centrum för ökad substitution av farliga ämnen i kemiska produkter och varor (M 2016:02) [ Avslutad 2017 ] [ Huvudsekreterare ]
Utredningen om Centrum för ökad substitution av farliga ämnen i kemiska produkter och varor (M 2016:02)
Departement : Miljö- och energidepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-03-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:25
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:32 Substitution i Centrum - stärkt konkurrenskraft med kemikaliesmarta lösningar
Medverkande :
Särskild utredare : Annika Helker Lundström, fr.o.m. 2016-03-10 t.o.m. 2017-03-31
Huvudsekreterare : Petter Dahlin, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2017-04-15
Sekreterare : Jenny Ivarsson, fr.o.m. 2016-09-07 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Åsa Thors, fr.o.m. 2016-11-25 t.o.m. 2017-01-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Planprocessutredningen (S 2014:07) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]
Planprocessutredningen (S 2014:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-02-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:29 och dir. 2014:130
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:109 Bättre samarbete mellan stat och kommun vid planering för byggande
Medverkande :
Särskild utredare : Thomas Kalbro, teknologie doktor och professor, fr.o.m. 2014-06-24 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Petter Dahlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : David Ek, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-04-19
Sakkunnig : Claes Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2015-04-20 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Ivar Frostenson, kansliråd, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Ingrid Hasselsten, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-24 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Sara Jendi Linder, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Johan Krabb, kansliråd, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-09-16
Sakkunnig : Patrik Lidin, kansliråd, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-06-22
Sakkunnig : Maria Nordh, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Kristin Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-04-27
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Carl Winnberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-06-23 t.o.m. 2015-12-18
Expert : Anna-Bie Agerberg, sakkunnig, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Expert : Nancy Mattsson, projektutvecklare, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Expert : Lars Svensson, jurist, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Expert : Elisabet Weber, länsarkitekt, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sekreterare : Johanna Dahlin, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Lars Jansson, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-18
Sekreterare : Eidar Lindgren, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Bostadsplaneringskommittén (S 2013:12) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Bostadsplaneringskommittén (S 2013:12)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-08-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2013:78 och dir. 2015:11
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:59 En ny regional planering - ökad samordning och bättre bostadsförsörjning
Medverkande :
Ordförande : Rose-Marie Frebran, landshövding, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Lars Eriksson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Lotta Finnstorp, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Tomas Hansson, kommunalråd, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Roger Hedlund, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2014-12-15 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Katarina Köhler, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2014-12-18
Ledamot : Clara Lindblom, forskningassistent, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Nina Lundström, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Johan Löfstrand, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Eva Nypelius, regionstyrelseledamot, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Karolina Skog, kommunalråd, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Ewa Thalén Finné, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-02-26 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Markus Wiechel, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2014-12-14
Ledamot : Oskar Öholm, f.d. led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-02-25
Sakkunnig : Camilla Adolfson, ämnesråd, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-01-28
Sakkunnig : Johan Hjalmarsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2015-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Mats Björsell, handläggare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Backa Fredrik Brandt, kvalificerad utredare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Anki Bystedt, länsråd, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Jan Cedervärn, avdelningschef, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Adrienne Coyet Folke, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Petter Dahlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Eva-Marie Engström, regionchef, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Inga-Maj Eriksson, långsiktig planerare, adjungerad professor, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Margaretha Gistorp, hovrättsråd, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Elin Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Petter Jurdell, enhetschef, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Thomas Kalbro, professor, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Agneta Kores, länsöverdirektör, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Patrik Lidin, kansliråd, fr.o.m. 2014-11-24 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Fredrik Linder, kansliråd, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Kajsa Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Nancy Mattsson, projektutvecklare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Maria Nordh, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Roger Pettersson, ämnesråd, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Linnea Rosenlöf, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Rolf Westerlund, utvecklingsledare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Bengt Westman, expert, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Lars Wikström, enheteschef, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Robert Wildow, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2014-06-30
Huvudsekreterare : Sara Jendi Linder, kansliråd, fr.o.m. 2013-10-21 t.o.m. 2015-06-29
Sekreterare : Åsa Johansson, fr.o.m. 2014-01-07 t.o.m. 2015-05-31
Sekreterare : Bengt Nyman, fr.o.m. 2013-11-01 t.o.m. 2015-06-15
Sekreterare : Maria Ulfvarson Östlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-21 t.o.m. 2014-07-31
Sekreterare : Viveka Zetterberg, fr.o.m. 2014-02-03 t.o.m. 2014-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman