Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om ett nytt miljöstyrande system för godstransporter på väg (Fi 2020:05)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om ett nytt miljöstyrande system för godstransporter på väg (Fi 2020:05) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 16 st. ♀ 7 ♂ 9 ) :

Christoffer Andersson Calafatis  []  ( Särskild utredare )
Elisa Abascal Reyes  []  ( Expert )
Ulf Andersson  []  ( Expert )
Sandra Backlund  []  ( Expert )
Petter Dahlin  []  ( Expert )
Jonny Geidne  []  ( Expert )
Leila Kekkonen Hjalmarsson  []  ( Expert )
Anna Ljung  []  ( Expert )
Birgitta Olausson  []  ( Expert )
Patrik Nylander  []  ( Expert )
Wilhelm Wojtasik  []  ( Expert )
Ann-Christine Ålander  []  ( Expert )
Mats-Olof Hansson  []  ( Sekreterare )
Karl-Anders Stigzelius  []  ( Sekreterare )
Maria Sundberg  []  ( Sekreterare )
Björn Olsson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om ett nytt miljöstyrande system för godstransporter på väg (Fi 2020:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-04-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:38
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 30 september 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Christoffer Andersson Calafatis, rådman, fr.o.m. 2020-06-01
Expert : Elisa Abascal Reyes, kvalificerad utredare, fr.o.m. 2020-06-25 t.o.m. 2021-06-13
Expert : Ulf Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2020-06-25
Expert : Sandra Backlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-06-25
Expert : Petter Dahlin, kansliråd, fr.o.m. 2020-06-25
Expert : Jonny Geidne, strateg, fr.o.m. 2020-06-25
Expert : Leila Kekkonen Hjalmarsson, utredare, fr.o.m. 2020-06-25
Expert : Anna Ljung, rättslig expert, fr.o.m. 2020-06-25
Expert : Birgitta Olausson, strategisk planerare, fr.o.m. 2020-06-25
Expert : Björn Olsson, kvalificerad utredare, fr.o.m. 2021-06-14
Expert : Patrik Nylander, kansliråd, fr.o.m. 2020-06-25
Expert : Wilhelm Wojtasik, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-06-25
Expert : Ann-Christine Ålander, ämnesråd, fr.o.m. 2020-06-25
Sekreterare : Mats-Olof Hansson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-06-01
Sekreterare : Karl-Anders Stigzelius, nationalekonom, fr.o.m. 2020-06-01 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Maria Sundberg, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2020-06-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman